AdiBurlacescu

Schimbare faruri.

16 posts in this topic

Salut.Am un volvo s40 din 98 si are faruri cu bec H4 si as vrea sa trec la faruri ce au faza scurta respectiv faza lunga separat,aceste faruri fiind montate pe modele mai noi decat al meu.Daca a mai facut cineva operatiunea asta de inlocuire sa imi spuna numai daca se potrivesc locasurile(suruburile,semnalizatoarele...),cu partea electrica ma descurc.

Edited by AdiBurlacescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectoarele de ceata de la V70-ul nostru sunt aftermarket, TYC si nu fac figuri... e drept ca au doar un si jumatate ala din dreapta si un an ala din stanga, ca pe primul l-a "aranjat" un caine, impreuna cu bumperul si numarul de inmatriculare... :slap:

Edited by Raula

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Raula: proiectoarele de ceata nu se misca in functie de incarcarea masinii, precum farurile. Iei faruri noi, frumoase si stralucitoare dar nu se impaca cu motorasele ce le misca :banghead: iar colegii de drum: :glasses9:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa... nu stiam la ce te referi... credeam ca li se innegreste reflectorul sau ca se rup mai usor partile de plastic. :blush::blackeye:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa... nu stiam la ce te referi... credeam ca li se innegreste reflectorul sau ca se rup mai usor partile de plastic. :blush::blackeye:

Ai schimbat farurile de H4 cu faruri cu becuri separate?

Sunt interesat sa fac aceiasi operatiune!

Am xenon de 55 w H4 dar tot nu mi se pare ca se vede super bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai schimbat farurile de H4 cu faruri cu becuri separate?

Sunt interesat sa fac aceiasi operatiune!

Am xenon de 55 w H4 dar tot nu mi se pare ca se vede super bine!

Xenonu h4 ,adica bi-xenonu mi se pare chior! la s/v40 1997-2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu as putea spune chiar chior mai ales pe faza scurta,insa pe faza lunga nu se vede chiar super bine,io sincer is multumit.As vrea sa le schimb cu bi-focale mai mult pentru aspect. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu il contactati pe BogdanG? este tatic in astfel de cazuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am facut decat la 5 masini astfel de modificare deci nu sunt chiar tatic .

La cei cu 55W Xenon pe far reflexiv v-as luat talonul + amenda minim 1000 lei, din pacate nu pot dar pot altii .

Trebuie faruri cu tot cu motor reglaj inaltime pt ca motorul din farul de H4 nu se poate monta in farul nou si mai trebuie spus ca reglajul farului o sa functioneze invers, maxim sus devine maxim jos si invers . Se poate modifica intorcand firele in mufa .

De asemenea in functie de becurile care urmeaza a fii folosite sunt 2 metode:

1. se modifica blocul de lumnini

2. se pune o instalatie electrica pt xenon H4 si se monteaza o instalatie xenon H7-R de 35W pe faza scurta .

Spor la modificat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa Bogdane!La faza cu talonul!E foarte frustrant,enervant si nu in ultimul rand periculos cand vine cineva din fata si uneori,din spate cu xenon.La faza cu montatul farurilor am rezolvat-o,mi-a dat cineva nijte instructiuni:aici.Stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpar un motoras de reglat faruri pentru bifocale.Are cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa cumperi sectiunea Bursa iti sta la dispozitie,sunt destui baieti care dezmembreaza S40/V40!

Aici se vorbeste de altceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti ramane aprinsa si faza scurta cand comuti pe cea lunga, asa cum este normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now