cojocaru27

Revizie 60 000 km

7 posts in this topic

Salutare, urmeaza revizia de 60 000 km. desi mesajul inca nu a venit pe bord, am fost atentionat de un mesaj cu rosu ca pacutele trebuie schimbate.

Inca nu am facut 60 000 km insa daca trebuie sa schimb placutele ma gandesc sa fac revizia cu totul.

Am cateva intrebari daca ma puteti ajuta:

Cat este revizia de 60 000km la primus, cu tot cu schimbat placute frana?

Ce trebuie schimbat la revizia asta?

Ce tip de placute de frana am pe masina? (nu am mai avut pana acum placute la care sa primesc mesaj cand se tocesc au un senzor ceva) - exista mai multe tipuri de placute?

thx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiam ca este senzor pt placute.Teoretic ai Ate,dar le poti da jos si sa te uiti.Esti in garantie cu masina de vrei sa o faci la primus?

Placutele sunt cam 2mil Ate si restu de consumabile ti le poti lua si sa mergi la un service normal

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general, scrie in cartea de service ce se face la 60.000 de km. Cat despre preturi, poti sa suni la Primus. Oricum, o revizie presupune verificarea multor elemente de siguranta, in afara de schimbarea uleiului, a filtrelor si a placutelor de frana. E bine sa schimbi si lichidul de frana, daca nu ai facut-o in ultimii doi ani. Asadar, pe parcurs, se pot ivi mai multe lucruri. Poate si bujii. Parerea mea e sa mergi acolo unde ai incredere. Siguranta ta si a celorlati participanti la trafic e mai importanta decat o vremelnica economie de bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daniel, chiar ai dreptate, respect postul tau si imi dau seama ca o economie de cateva milioane de lei poate insemna o pierdere de sute de milioane. Insa vroiam sa-mi fac o idee despre preturi, sa stiu cam pe unde se plaseaza. In medie cam cat este o revizie de 60 de mii cu tot cu placute si ce se mai schimba in mod normal. Thx.

thor4ever - imi apare acel mesaj care e in spaniola, masina mea fiind fabricata in madrid, spania. din pacate nu pot sa scot placutele caci nu ma pricep, si cand o sa le scot o sa le schimb cu totul la un service, deci trebuie sa le am pe cele noi. Chiar se e indicat sa le schimb pe toate si fata si spate sau doar fata acum? din pacate in cartea masinii nu cred ca ma pot uita ca este tot in spaniola. Vreau sa fac totul ca la carte si sa nu-mi bat joc de masina, cum spunea si daniel nu merita o economie de cateva milioane. Pana acum cand am avut ceva de schimbat am schimbat ca la carte, inclusiv cauciucuri am luat 4 noi, si de iarna si de vara, etc. Am masina de noua si eu i-am facut toate reviziile care apar in cartea service deci are un istoric nepatat care asa vreau sa ramana:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul ala nu e de la senzor placute ! Nu exista senzor la placute ! Daca e cu rosul probabil e un mesaj de urgenta, ceea ce nu e bine, daca e mesaj de urgenta la sistemul de franare ceva e bai si trebuie neaparat investigat. Poate fi ceva simplu ca de exemplu lipsa lichid de frana sau poate fi ceva mai grav.

Pune ATE pentru ca ATE e sistemul de franare. Poti sa le schimbi ori pe fata ori pe spate, in functie de cat de uzate sunt, in general cele de pe fata se duc mai repede, deci probabil alea o sa trebuiasca sa le schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Masina nu e fabricata la Madrid, ci cel mult reprogramata pentru Spania

2). Cam la 2-3 schimburi de placute fata, faci si unul de spate, pt. ca 70% din forta de franare este pe rotile din fata.

3). ATE all the way.

4). Pentru mesaje pe care nu le intelegi, nu ai idee cat de usor este sa folosesti "http://translate.google.com". Totul e sa-ti dai interesul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam undva la 2 schimburi de fata pui si unu spate.Dar este foarte simplu sa le dai jos,sau macar dai roata jos si te uiti sa vezi ce merita schimbat.Daca ai de gand sa meri la reprezentanta atunci nu ti mai bate capu cu ele:mergi si vezi ce zic.Din cate stiu acolo nu ii pe vrute si nevrute:lasi masina,meri la banca scoti plasa de bani si te intorci.Si eu stiam ca nu exista senzor la s40 si la fel ca nu se fabrica in spania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now