ScorpionulRazvan

Curatare clapeta acceleratie

19 posts in this topic

Va rog frumos, daca poate cineva sa descrie pas cu pas, modalitatea de curatare a clapetei de acceleratie, cu ce solutii, la ce sa avem grija, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMIM ECHIPEI VOLVO-CLUB !

Sincer nu stiam ca se posteaza asa ceva pe YouTube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. am avut si eu aceasi problema, am curatit clapeta la un servis asa cum am vazut postat de voi mai sus (pt care va multumesc), masina si-a revenit adica acceleratia era constanta nu mai oscila, dar dupa vreo 50 de km aparuse iar in bord beculetul de avertizare. trebuie curatata din nou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceau.Esti sigur ca mesajul este de la clapeta? Du-te la un tester si vezi ce spune testerul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare. da am verificat si e acelasi mesaj ca si inainte de curatare. masina merge bine dupa curatare dar faza e ca apare in bord avertizarea aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca nu e de acolo problema.La mine cand s-a murdarit clapeta nu a dat niciodata nici un mesaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza unei clapete murdare poate aparea mesaj de eroare motor dar trebuie sa fie atat de murdara incat sa se blocheze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles!Oricum trebuie sa faca ca toate cele daca ajunge sa se blocheze si nu stiu pe cine ar lasa sufletul sa se ajunga acolo.

Eu acum stiu,cand incepe sa faca figuri la relanti,primul lucru la care ma uit e clapeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu eroarea cu clapeta de acceleratie... am desfacut-o , am curatat-o , a mers bine 50 km si a revenit problema. Dupa multe ( foarte multe ) cautari am descoperit ca motorasu ce problema e. sistemu de rotire al clapetei e consumabil, adica e facut din nush ce carbon care se uzeaza (dupa 150 000 km in general). la toate S80 gasesti clapeta marelli din 1999-2001.

Daca mergi la Volvo e 28 milioane fara manopera si instalarea noului program. daca iti iei second ai riscu sa patesti aceeasi chestie, plus ca trebuie reprgramata, dar o gasesti la 150 euro.

Eu am ales sa nu imi cumpar tot ETM-ul ( clapeta ) si doar TPS-ul (sistemul de rotire al clapetei), ce cu 135 dolari. Pun noul TPS pe ETM-ul meu si numa bine ca nu mai trebuie reprogramata

http://home.comcast.net/~donwillson/tech_info.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai gasit doar potentiometrii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare.Am si eu o intrebare.In momentul in care dai jost si cureti bine clapeta de acceleratie si egr-ul , trebuiesc reprogramate acestea?Intreb pt ca in grupul wv trebuiesc recalibrate din tester atat clapeta de acceleratie cat si egr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu trebuiesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult midnight Caller.Cam cat dureaza operatiunea de demontare curatare si punere la loc a egr-ului?la grupul vw dura cel mul o ora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici nu iti poate da NIMENI un raspuns pt. ca este in functie de indemanarea celui care face operatiunea sau a primului surub care refuza sa se desfaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi daca un surub face figuri, scot flexul la el :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In locurile in care trebuie desfacute suruburile ca sa dai jos EGR-ul la masina mea, nici daca iti schimbi religia, nu poti sa faci cu flexul nimic:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorba lui Sizan, ce flex sa bagi cand nici panza nu incape :D

@Stronghold, dureaza 30 min pt ca nu e nevoie sa cureti tot EGR-ul ci numai mixerul.

Foloseste pe viitor functia cautare pt ca aici e topic de benzinare .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa este, imi cer scuze, cautasem doar egr, nu mi-am dat seama.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

In locurile in care trebuie desfacute suruburile ca sa dai jos EGR-ul la masina mea, nici daca iti schimbi religia, nu poti sa faci cu flexul nimic:D

.

asta e tare, nu am mai auzit-o, .... nici daca iti schimbi religia ... imi place :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now