marco26

probleme claxon

4 posts in this topic

salutare de azi am observat ca nu imi mai suna claxonul...ce ar putea fi?sa se fi ars vre-o siguranta? daca e asa poate imi spuneti si mie unde sa o gasesc...masina este un s40 2005 diesel 2,0

multumesc anticipat!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil s-au ars.Cele pana in 2007 au un sistem de prindere foarte ''tamp'' deoarece la fiecare ploaie,spalat,balta intra apa in ele.Mai multe detalii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 2 goarne, una de tonalitate joasa si una de inalta. Daca au tacut ambele dintr-o data merita sa verifici siguranta, e totusi cam mare coincidenta sa se arda ambele simultan. Daca una era arsa de mai mult timp si nu ai remarcat, atunci e posibil ca acum sa se fi ars cea de-a doua.

Siguranta pentru claxon e in panoul de sigurante din compartimentul motor, ala din dreapta bateriei. E siguranta F20, are 15A.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

recent am avut si eu probleme cu goarnele , o goarna nu mai facea contac , cealalta era arsa , am cautat o goarna similara cu a mea , am gasit de ford (acelasi cod , absolut identica doar mufa si pozitia ei difera) am gasit si claxon bosch (de peugeot) care are mufa identica , goarna difera . Pana la urma am pus cel de Ford , si am schimbat mufa ...(asta deoarece , mufa de ford mi s-a parut mult mai etansa)

Pozee cu mufa si claxonu

cele de Ford au codul identic , notata cu tonalitatea H , dar are mufa (claxonului, cea neagra) diferita fata de Volvo , care oricum este proasta deoarece intra apa si se oxideaza (a mea era putin oxidata).

Am adaugat aceste detalii , poate se comfrunta cineva cu aceasta problema . Claxonu nu s-a stricat datorita apei intrate in el...(poate era o alegere mai buna sa cumpar 2 de peugeot dar ele sunt mai late , nu stiu daca incap in spatele grilei)

post-3455-0-74629500-1426610186_thumb.jp

post-3455-0-13977900-1426610205_thumb.jp

post-3455-0-71795600-1426610217_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now