larahau

Ce tip de lanturi sa folosim?

16 posts in this topic

Vreau sa cumpar lanturi pt iarna care e pe-aproape dar nu stiu care sunt mai eficiente.Lanturile traditionale (din zale), sistemele antiderapante (din panza) sau lanturile din cablu (Iceman Z) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea traditionale.Dar modificate un pic :D

Cica astea ar fi cele mai bune!Ma refer ca model.

post-312-0-67453800-1319018816_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Sosetele pt anvelope nu tin foarte mult asta in cazul in care nu rulezi numai pe zapada ! Lanturile tip romb is bune, dar pe mine m-au tinut la un megane 2 un singur sezon si fara sa merg prea mult pe zapada mica ori flescaiala! Si au costat cam 70 lei ! Daca tot vrei sa rupi aderenta cumperi anvelope de iarna cu tepi !

post-1775-0-59377900-1319032820_thumb.jp

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am locui intr-o tara nordica se reneaza anvelopele cu tep dar in Ro daca mergi pe asfalt cu astfel de anvelope zpoara toti tepii :) pt ca nu e numai zapada pe drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare scrie "Volvo" pe fiecare zala? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi, dar asa din simpla curiozitate, crezi ca mai iesi din iarna cu jantele intregi daca pui asemenea lanturi?

Cand o incepe sa frece lantul pe jantele de aliaj, sa vezi ce iti blestemi zilele ca ai ales o asemenea metoda!

Membrana tre sa fie din cauciuc, acea parte din ansamplul lanturilor care prinde fiecare latura de lant ce cade la distante in mod egale pe anvelopa! (MA REFER LA ACEA BUCATA DE LANT GALBEN)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci iau dealea de panza ca oricum le folosesc doar in cazul in care sunt pe undeva la munte si nu mai pot urca, deci prea mult nu o sa le folosesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din panza vreau si eu sa imi cumpar. Am inteles ca dau un rezultat bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut la Dedeman dar nu mai stiu exact pretul 81lei?parca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca sunt undeva la vre-o 200 - 300 lei. Adica atata erau acum vre-o 2 ani cand au aparut! Vb de unele bune!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut intotdeauna in ultimii 15 ani lanturi in masina si nu le-am pus niciodata.

Daca ai roti de iarna si nu esti in varful muntelui nu-ti trebuiesc decat sa nu te taxeze Garcea.

Daca zapada e prea mare nu mai iesi nici cu mama lanturilor, eventual le poti folosi sa te tracteze cu ele un tractor sau buldozer :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce e obligatoriu sa ai alnturi in masina?E ca si cu cauciucurile de zapada?Nu stiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai ca aici Iarahau a ridicat un semn bun de intrebare...a devenit obligatorie si posesia lanturilor ? Personal pe janta de 17 si dimensiunea de 225-45 m-am pomenit anul trecut sa mi se para ca nu au cum sa incapa fizic si lanturile fara sa imi fac praf ceva pe acolo asa ca personal as fi optat tot pt sosetele respective de panza (sau ce o fi ele) dar am trecut prin iarna fara sa am nevoie de ele, cu toate ca am mers de vreo 3 ori si pe traseul Iasi-Tg Mures cu TIR-uri inzapezite sau alte povesti si chiar eram pe Buzau - Urziceni in iarna exact in noaptea cand s-a inchis drumul pe ambele directii in urma mea. Nu sunt mare expert in anvelope, am luat ce am fost multumit pana acum pe masina sotiei, respectiv 4 Semperit Speed Grip noi care m-au trecut prin iarna fara nici un tip de problema. Probabil o sa-mi sariti in cap ca nu sunt nu stiu ce anvelope, dar dupa 6 ani (!) de utilizare non-stop pe Golful sotiei, Semperiturile ei (model mixt) abia acum le schimb si mai mult asa de obraz si de faptul ca sunt vechi nu pentru ca mi-ar fi facut vreo problema iarna sau vara sau ca ar avea un grad de uzura fenomenal de mare - daca Semperiturile ne-au dus bine atati ani pe Golf, am fost mai mult decat fericit sa incalt iarna si Volvo-ul iar in primavara cand voi alege anvelope de vara pe el probabil tot pe Semperit voi merge (Continentalurile pe care le am acum probabil nu vor mai tine mult...oricum din cate am inteles Semperiturile tot de Continental apartin).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lanturi 235/55/17 de la Thule, frati-miu 245/45/18 deci se gasesc.

Pe mine m-a oprit politia acum 2 ani in Noiembrie cand urcam la Ranca si ne-a pus sa aratam lanturile si roatele de iarna (culmea ca aveam lanturile de la Cielo, doar sa le arat, dupa aia mi-am luat ce trebuie).

Cine n-avea era intors din drum.

Obligatoriu habar n-am sa fie dar ... pana la proba contrarie eu le port.

E ca la umbrela, o iei cu tine si e soare de mori, n-ai luat-o ploua cu galeata ;)

Edited by Maurice
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lanturile au fost mereu obligatorii la intalnirea indicatorului de mai jos .

2528.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există şi lanţuri menite să protejeze jantele, dar un set costă aproximativ cât o jantă ;D

Volvo PN 31201723

fe.jpg

Volvo PN 8674874

fc.jpg

Cat mai exact?Stii cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now