asashy

Becuri arse...

19 posts in this topic

Vă salut! De ceva timp la bord îmi apare mesajul că becul pe frână este ars şi cel de pe poziţie...Verific ziua becurile, în regulă...mă uit seara, toate se aprindeau conform comenzilor de pe pedala de frână şi a poziţiilor...Aveţi idee ce ar putea fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica-le pe cele de pozitie de pe laterale din coltul stopurilor si cele din far...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificat de 3 ori si pe timp de noapte si ziua...si pe cele din far :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verificate şi sunt bune...Ce ar putea fi?

Verifica si becurile de la nr. de inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a mea, P2 din 2004, becurile de la numărul de înmatriculare nu sunt monitorizate (nu-mi apare mesaj dacă unul e ars, nu ştiu cum e dacă sunt arse ambele).

Ar mai putea fi întrerupt un filament al unui bec, dar face şi contact, astfel încât, din cauza trepidaţiilor maşinii, să aibă întreruperi de ordinul milisecundelor, percepute de CEM, dar nu şi de ochi. Ai putea încerca să înlocuieşti, pe rând, fiecare bec cu unul nou. Dacă, la un moment dat, mesajul dispare, înseamnă că ai depistat care e becul "defect"... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astăzi după un drum prin gropile şi denivelările şoselelor din Suceava, mergând să-mi iau becuri pentru poziţie, văd cu stupoare că mesajul nu-mi mai apare... :hello2: .Ce s-a întâmplat, nu ştiu...probabil, cum spunea şi HEIMDALLR, un filament întrerupt...Sper să nu mai apară :downtown: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am patit si eu. Am schimbat becurile spate si nu am mai avut probleme. La mine are becuri tip cireasa 2 pe fiecare parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, si mie mi se intampla de vre-o doua zile ca am bec ars la stop si imi sta aprins triunghiul rosu aprins in bord. Ame verificat toate becurile, erau toate oke, le-am inlocuit si tot asa imi apare acea eroare (numai cand apas frana). Are cineva idee despre ce poate fi vorba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ti-ai raspuns singur. Ai un bec ars la frana. pune pe cineva sa calce frana si vezi care nu merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci am verificat chiar si asa cum ai zis tu paunionutz si sunt toate becurile ok insa eroarea persista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar becurile se aprind cand pui frana? Poate e switchul de la pedala de frana dus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea e logic. Mai verifica odata, daca se aprind becurile la aceiasi intensitate in ambele stopuri, plus a treia lampa de stop de pe luneta. Eventual scrie si mesajul care il ai in bord!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mai oameni buni ori eu nu ma exprim coerent, ori cineva de pe aici nu e atent cand citeste: Pun piciorul pe frana, becurile se aprind toate corect (frana stanga, dreapta, luneta), cat timp am piciorul pe frana in bord mi se aprinde triunghiul rosu si imi scrie: CONTROLARE LUCI STOP, iau piciorul de pe frana se stinge triunghiul si dispare mesajul de pe display.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune alte becuri si vezi daca mai apare mesajul.Sa nu fie oxidati contactii din soclu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune alte becuri si vezi daca mai apare mesajul.Sa nu fie oxidati contactii din soclu.

Am scris mai sus in primul meu post: becurile functionau si imi aparea eroarea, le-am schimbat cu altele noi si tot asa imi zice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scris mai sus in primul meu post: becurile functionau si imi aparea eroarea, le-am schimbat cu altele noi si tot asa imi zice!

Posibil ca eroarea la CEm ,determinata de rezistenta interna bec ,rezistenta la contact soclu.Dupa ceva ani vechime mai apar ,bucurii din astea.Cel mai aiurea CEm la Volvo cu erori de bec din te miri ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin si precizez ca am rezolvat problema. Toate problemele veneau de la un bec de la stop pe frana care nou fiind nu-si facea treaba, mai precis bulbul de sticla se invartea pe dulie. Dupa ce l-am inlocuit erorile au disparut si totul e normal. Tin sa precizez ca ma calcau pe retina mesajele si triunghiul rosu care apareau in bord ori de cate ori calcam frana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am patit si eu cu bec-urile de frana spate , imi dadea eroare de bec ars pe frana si toate becurile erau bune , insa releul era pe duca , mi-a aratat eroare cam 3 zile pana s-a dus de tot

Edited by AndreiBecleaniachis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now