asashy

Soclu bec bară faţă

18 posts in this topic

Vă salut, din nou... Pe zi ce trece, remarc cu tristeţe că vechiul proprietar nu prea avea grijă de maşină...şi e jalnic, e totuşi un volvo, nu altceva. Problema mea: La bara din faţă, în lateral, este un beculeţ mic, care luminează un plastic dreptunghiular portocaliu, fixat pe suportul de plastic negru. Ei bine, soclu nu există şi am surpriza să constat periodic, că becul este ars din cauza umidităţii sau a imposibilităţii de protecţie a becului. Am pus eu nişte bandă, dar nu are nici un efect pe termen lung...Aş vrea ajutorul vostru: Se găseşte soclu de cumpărat sau pot sa fac o improvizaţie sa scap de problemă?

Maşina mea este un volvo S80 an 2001, 2435 benzină...dar cred că se potriveşte şi soclu de la S60;S40, etc.

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Pai daca nu mai exista soclu, becul cum se leaga la instalatie? Prin lipirea firelor? Trage o poza si mai vb :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta pe forum la dezmembrari ca este utlizatorul IonutLup din Falticeni si are la dezmembatat si S60 si S80. Cumperi de la el o lampa secomd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact Andu...Lipesc firele de picioruşele becului, multă bandă izolatoare şi gata improvizaţia...dar e păcat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soclul de bec pt lampa de gabarit este acelasi cu cel din semnalizarile laterale de pe aripa (S60/V70/XC70/XC90/S80) .

Trebuie sa te uiti daca nu cumva ai si lampa crapata sau sparta si soclul nu mai etanseaza bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asashy, ai spus ca soclu nu exista! Andu te-a intrebat cum e legat becul, nu ti-a recomandat sa-l lipesti sau sa faci o improvizatie!! ... Probabil ca lamelele din lampa de pozitie sunt foarte oxidate, probabil ca s-a topit soclu, probabil ca ... . Lamureste-ne, Asashy!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soclu nu mai există...Leg firele direct de picioruşele becului...dar din cauza umidităţii sau a temperaturii, se arde foarte repede...Astăzi am fost pe la dezmembrări...nu au...Nici nu ştiu cum se poate rezolva problema :confused1: ...Nu ştiu daca aş putea găsi de cumpărat o chestie atât de mică şi simplă...De aceea vă cer ajutorul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Contacteaza-l pe Ionutz Lup, aici pe forum. De altfel sunteti, oarecum, vecini... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu pui soclu acolo nu rezolvi nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca socluri se gasesc la orice magazin de piese auto care are si becuri. Alegi unul mai mic si poate reusesti sa-l adaptezi cumva in lampa. Sau dai un PM lui IonutLup si poate ai noroc de o lampa de gabarit intreaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă salut! Nu am găsit soclu, aşa că am făcut o improvizaţie: am găsit prin maşină, făcând curat două spirale de cauciuc şi o bucată tub plastic tare. Am luat becul, l-am trecut prin acel tub până la baza sa, am desfăcut picioruşele şi am legat firele, trecute prin spirala de cauciuc...şi o bucată scoci transparent peste plasticul portocaliu puţin crăpat. Instalat totul şi gata, funcţionează...până când, nu ştiu, dar voi vedea...Mulţumesc tuturor pentru păreri şi sfaturi...O seară plăcută tuturor, oriunde v-aţi afla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă te ajută, Volvo PN-ul soclului este 8620226 şi arată aşa: post-820-0-48591700-1322502117.jpg

O poza mai mica nici ca se putea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta te satisface? E mare, aşa cum îţi place ţie... ;D

E, asa mai merge !

De unde ai dedus ca is fan lucruri mari ? Sper ca nu de la masina care acum mi se pare obisnuita ( la marime , evident :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poza mai mica nici ca se putea !

Mulţumesc...problema mea era la soclu de la lampa de gabarit, nu la farurile de ceaţă...cred că nu m-am exprimat destul de clar....oricum multumesc...încerc sa ataşez o foto...(lampa portocalie)

post-1534-0-50787000-1322579950_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

O lampa noua e 14 $ vezi aici . De cand iti tot bati capul cu tot felul de improvizatii vorbeai cu Ionut din Falticeni care are dezmemrate cateva S80-uri si iti cumparai una second..Are topic deschis cu dezmembrari si il poti intreba daca are si cat te costa una.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu lampa mă deranjează pe mine...ci soclu şi mufa aferentă...şi ca să consum 30 de lei pe benzină pentru o chestie de maxim 10 lei...nu văd avantajul. Ionuţ m-a ajutat de multe ori...dar erau treburi mai serioase..nu deranjez omul pentru toate nimicurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buba este alta, problemele mici dar multe iti fac viata amara si parul alb :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:downtown: Oare de aia am albit? Ca am incercat sa rezolv singur problemele mici? :laughing9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now