BogdanG

Scaun de masina pt copil........de care ?

13 posts in this topic

Scaunul de grupa 1 pe care il avea fiimea a devenit prea mic, a crescut si acum are nevoie de un scaun grupa II, intrebarea este de care?

La 2 ani cat face fiimea luni nu are ce cauta pe inaltator, acesta este recomandat dupa 4 ani, asadar ce scaun este mai bun, stiu ca Volvo foloseste Britax, intrebarea este : Britax este cel mai bun ?

Va rog sa impartasiti experienta voastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concord Lift Evo PT

Cybex Solution X

Kiddy Contour

Römer Kidfix

Besafe IziComfort X1 Isofix

Maxi Cosi Priorifix

Kiddy Infinity Pro

Recaro Monza Seatfix

kiddy discovery pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scaunul de grupa 1 pe care il avea fiimea a devenit prea mic, a crescut si acum are nevoie de un scaun grupa II, intrebarea este de care?

La 2 ani cat face fiimea luni nu are ce cauta pe inaltator, acesta este recomandat dupa 4 ani, asadar ce scaun este mai bun, stiu ca Volvo foloseste Britax, intrebarea este : Britax este cel mai bun ?

Va rog sa impartasiti experienta voastra.

Nu pot sa imi dau cu parerea, deoarece nu am folosit Britax si nici una din marcile date de lik2008. Am dat mesaj doar ca sa ii urez "LA MULTI ANI !!", sanatate, sa va bucurati de ea si ea de voi !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut la cea mica un Chico, luat din germanica ca la noi nu erau decat modele ieftine.

A fost vreo 300-350 de euroi si l-am folosit vreo 3 ani dupa care l-a mai folosit si nepoata-mea vreo 2 ani si ulterior l-a facut cadou altcuiva in stare perfecte. Nici macar decolorat de soare nu era.

Mi-a placut ca era maricel (lucru care totodata mi-a si displacut ocupand foare mult loc) si foarte confortabil cu reglaj de inclinare cu suport la picioare, centurile foarte misto si cu o mie de reglaje.

O sa caut modelul sau macar o poza cu el.

Oriculm sunt interesat pt cel mic de unul nou asa ca, instinteaza-ne ce ai luat.

Scaunul de la Volvo e chiar foarte misto, l-am vazut in Austria cand am facut revizia. Din pacate nu stiu pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum eu zic ca depinde f. mult si de buget. ca daca cel mai bun = fara numar, far numar, fara numar... nu pot sa-mi dau cu parerea. un raport calitate/pret bun, eu am gasit la maxi-cosi, modelul tobi. a fost testat de stiftung warentest, de adac si in austria de öamtc si a luat peste tot nota "gut". aici este destul de popular acest model. o alternativa echivalenta calitativ ar fi römer (britax cum ii zice mai nou). din pacate nu imi mai aduc aminte modelul. oricum si eu tot intre astea doua am oscilat si pana la urma m-am decis pt. maxi-cosi. si daca zici ca fii-ta are 2 ani, grupa 2 e cam mare, ca e de la 4 ani, respectiv 16kg. tobi e de la 9-18kg sau 3,5ani. eu am fost foarte multumit de el si urmatorul tot maxi-cosi o sa fie daca nu gasesc ceva mai bun.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Britax este recomandat de Volvo pentru ca are IsoFix, insa masina mea nu are Isofix. Am luat Narnia 2-9 ani (sau pana la 18kg) si e super ok. Centura e in 4 puncte pentru copil. In Romania este intre 4-6 milioane, l-a adus nenea Feraru din Anglia cu 2 milioane.

Un Britax sub 9 milioane second nu il cumperi.....

Al meu arata exact ca asta. http://www.okazii.ro/catalog/44322381/scaun-auto-pentru-copii-praga-rosu.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copilul nostru merge cu booster-ul de la varsta de 2 ani si-i place in mod deosebit. Bineinteles, doar pe distante scurte, de 2-3 km, prin oras, că pentru distante mai mari tot pe scaunelul dedicat stă, care e ceva de serie luat din Carrefour.

Daca e sa te iei dupa ce zic cei de la Volvo, ar trebui sa mearga cu spatele pana la 4 ani, deci...

Ideea e ca riscurile majore la mersul cu fata constau in pericolul producerii de injurii la nivelul coloanei cervicale (whiplash), in caz de coliziune frontala, poate chiar franare violenta, deci nu atat modelul scaunelului conteaza, cât pozitionarea lui iar in cazul nostru, cel putin, pot spune ca ar fi aproape imposibil sa-l ducem cu spatele, cu toate oglinzile accesorii oferite cu marinimie de Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg pe Maxi cosi modelul RODI XP.Am 2 bucati pt. grupa 2 si unul pt. grupa 3 .Au manere si suportul lateral al capului ajustabil in inaltime , sunt comode la drum lung si se pot desface la 180 grade pt a fi stranse in portbagaj. Atentie si la materialul cu care sunt acoperite scaunele ,preferabil sa nu fie sintetic sau buclat . La fixarea in inelele Isofix ramane mai putin loc la picioare .In orice caz as lua un scaun cu laterale reglabile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.scauneautocopii.ro/134-scaun-auto-bebe-confort-iseos-isofix-9-18-kg.html

Eu un BebeConfort din asta am, rosu. Foarte multumit de el, se regleaza inclinarea dar si "stransoarea" suportilor laterali. Are isofix, precum si sistem de blocare a manetei de deblocare a acestuia! :confused2:

L-am luat de pe bd. Dacia, vis-a-vis de Colegiul Cantemir. E un magazin de jucarii, carucioare si scaunele auto, destul de dotat. Nu mai stiu cat m-a costat, acum vad ca-i 14 mil... eu parca n-am dat chiar atat pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie accentuat faptul că, fără isofix, toate stau ca dracu'... am studiat şi modele de 1500 RON şi modul de fixare e la fel de idiot ca la oricare... bagi centura prin nişte găuri şi-o strângi... :violent1:

Bre, Bogdane, ăsta nu te coafează, chiar dacă mai trebuie să aştepţi un pic să ajungă Sofia la 15 kg? ;D

post-820-0-21493100-1322159412_thumb.jpg

aici trebuie sa te contrazic: din punctu asta de vedere tobi e beton, daca il stragi bine nu joaca mai mult de 5mm.

d-aia nu-mi plac mie subiectele astea: fiecare zice ca ce are el e cel mai bun si dupa ce ai citit 100 de posturi, esti mai nedumerit decat la inceput. bogdan incerca sa afle dpdv obiectiv care e mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa ca nu m-am facut inteles, fiimea are 16kg si 90cm, in scaunul Chicco Proxima pe care il are acum nu mai incape, picioarele ii ajung pe cotiera iar de pus scaunul invers (spre spate) nu se pune problema, de acum 6 luni am fost obligati sa-i intoarcem scaunul catre directia de drum .

Asadar am nevoie de un scaun grupa II si III, adica de la 18kg in sus .

DIn pacate masinile mele nu au nici una ISOFIX, o sa montez daca merita mai mult un scaun cu acest sistem de fixare .

Pana acum imi fac cu ochiul MAXI-COSI RODI, Britax Romer KID PLUS si scaunul Volvo care este de fapt un Britax mai scump .

Share this post


Link to post
Share on other sites

rodi xr si römer kid plus sunt cam echivalente. bune cred amandoua.

ps: ce-i dai frate lu´ fii-ta de mancare, cu cine seamana asa mare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now