cousin

Zgomot la viraje

10 posts in this topic

Am cu masina mea 15000 km. Dupa foarte putina vreme dupa ce am luat masina (noua) a inceput sa mi se paramca aud un zgomot la viraje. Adica cum: vin cu viteza mai mare, franez pana la 20-30km/h si virez. Ei bine atunci face un fel de clonc-clonc. Acelasi zgomot il aveam la Scenic cand se duceau flansele de amortizor.

Am fost la Primus si mi le-au schimbat pe garantie dar... cloncanitul a ramas din nefericire.

Are cineva o idee ce ar putea fi? Sunt foarte stresat de problema, ma deranjeaza. Dupa inlocuire, parca face mai putin dar tot face!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica, te rog, prezoanele de la roti, sa fie stranse. Daca nu e de la asta, atunci ne putem gandi la lucruri mai serioase. Dar verifica asta mai intai. A mai fost un baiat pe aici care a umplut un topic cu o problema asemanatoare, s-au emis multe ipoteze, am spus-o si eu pe asta, omul a verificat-o ultima ( caci era prea simplu pentru a fi adevarat ) si s-a dovedit ca era de la prezoane. Eu am experienta cu asa ceva ( de doua ori ) asa ca stiu sum e. Mai ales daca cloncane cand esti in viteza ( frana de motor ) la curbe.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 99% sigur ca nu e de la prezoane: masina facea si inainte si dupa ce au mblat cei de la service de vreo 3 ori, inclusiv dupa ce au schimbat rulmentii de la amortizoare... Deci, ce ar putea fi mai serios? 60 - frana, viraj cu piciorul pe frana, clonc-clonc, ca si cand s-ar muta ceva de pe o parte pe alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ţi sunt, cumva, ovalizate discurile de frână?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil ceva de la transmisie,cu alta masina identica ai verificat sa vezi cum reactioneaza?Face in ambele directii sau numai intr-o parte?Nu cunosc exact masina dar ceva tampoane motor/cutie de viteze ar putea lansa la viraj sau cuplarea/decuplarea vreunui diferential .Incearca intr-un spatiu deschis(o parcare de supermarket goala)sa opresti motorul din mers(asta daca nu ii dauneaza masinii) inainte de executarea virajului si apasarea pedalei de frana.Cei de la Primus au considerat ca acel Foreman cum se chema postul ocupat candva de nea Marin Davidescu este inutil si au renuntat la dansul.Acum sa se dea cu"capul de pereti" cand au probleme de genul asta :evil6:.Omul era(este) un foarte bun cunoscator si iti putea spune ce probleme ai dupa un drive test si o verificare foarte atenta a masinii,atat inainte cat si dupa executarea oricaror reparatii.Mama masii de criza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru idei, miercuri ma duc iar la Primus. Imi este deja jena sa mai intru acolo cu problema asta. Dar, inca se poarta frumos cu mine :D.

Problema cea mare este ca avem 2 masini identice, cu diferenta de vreo 2 luni intre ele, si cealalata nu face nici un zgomot. Capi, are cutie automata, ca sa opresc motorul, trebuie sa pun cutia in P. Ca sa o pun in P, trebuie sa fie masina oprita.

Daca ar fi ovalizate discurile, s-ar simti la frana si nu se simte. Daca merg drept, nu se aude decat foarte rar si atunci doar la oprirea pe loc, cand se balanseaza masina.

Eu ma ganses ca ar putea fi ceva din directie, gen articulatiile de la bieletele de directie sau ceva care la franare este fortat de masa masinii. Pe loc sau fara franare nu face absolut nici un zgomot...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut un motiv sa intreb daca face la viraj in ambele directii sau numai intr-o parte anume.Deci?Si referitor la jena,eu zic sa n-ai atata timp cat ai platit sau platesti acea masina,au obligatia sa-ti rezolve orice nemultumire ;) Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca s-a rezolvat. Am fost astazi si au efectuat niste reglaje la... etrieri. Pertinenta explicatia.

Venise intre timp de la Volvo o informare cu privire la problema respectiva. In concluzie, nu sunt nebun de tot. Imi faceam probleme.

Pana acum, nu am mai auzit nimic. Sper sa tina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu patesc acelasi lucru cu masina....cand incep sa pun frana pentru a ma opri (asta insemnand la viteza mica) si iau un viraj , mi se aude si mie un " clonc clonc" tot parca ar fi vreo bucsa sau bieleta....am fost la o verificare si toate sunt bune pe sub ea...nu de multa vreme mi-am schimbat bucsile de la trapez.....acuma flansele de la amortizor nu le-am schimbat, nu stiu daca sunt bune inca sau nu, am sa incerc si eu sa vad daca nu e de la etrieri...

Mentionez ca mie nu mi-e reglat nici unghiul de fuga...sa fie ceva de acolo? are ceva daca umblu o perioada cu unghiul de fuga nereglat (inafara de a uza neuniform cauciucurile) ? Mentionez ca masina nu trage stanga nici dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti poate afecta stabilitatea,putin de tot consumul si uzeaza neuniform anvelopele,in rest mai nimic :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now