septy

O fi turbo dus sau o fi altceva?

55 posts in this topic

Sa nu fie mai degraba intercooleru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca prin filtru a trecut mai mult decat praf. La cum arata paletele alea, au trecut inclusiv pietricele mici. Si bucatile alea din palete au trebuit sa se duca undeva, adica in motor.

pana in motor e cale lunga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca palele sunt uzate, de ce nu le schimbi numai pe ele si schimbi toata turbina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma, că-i mare uzura, că nu-i (şi eu zic că nu-i), un lucru e cert: s-a produs în timp. Palele arată erodate, ceea ce înseamnă timp îndelungat iar simptomele maşinii au apărut brusc, după cum spune Septy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vede el dupa ce schimba si ne zice si noua. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari,

am schimbat turbina, ulei motor si filtru de ulei si motorina, sters erori, curatat EGR, masina merge bine, motoru trage binisor, dar poate mai mult asa a zis mecanicu mi-a spus ca am nevoie de o resoftare pentru ca s-a tot lucrat la ea si s-au schimbat multe piese si senzori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"motoru trage binisor, dar poate mai mult asa a zis mecanicu mi-a spus ca am nevoie de o resoftare pentru ca s-a tot lucrat la ea"

Trage binisor?Pai nu la fel ca inainte cand nu aveai nici o problema?

Sigur nu mai ai vreo problema?Gen intercooler,furtune sparte..?

Orice turbo diesel poate mai mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, tot nu merge cum trebuie... ?

merge dar parca nu cum a mers, inainte mergea ca glontu acum merge ceva mai linistit, poate am avut chip si nu stiu!

Edited by PetreaDan

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am logat cu facebooku unui prieten care era logat la mine pe calculator, si apare postat de el, nu am observat din prima.

in ce consta resoftarea si cine face si care sunt costurile?

Edited by septy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa nu faci nici o modificare la motor pana nu afli unde i problema.

Ia legatura cu volvo244,poate te ajuta cu ceva.

Resoftare sunt muti care fac,dar si acolo e cu multe semne de intrebare.Pentru ca nu toti stiu cat,ce si cum trebuie modificat la un Volvo!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

inainte mergea ca glontu si acum merge mai ca alicea asa?

dupa ce ai schimbat, tot ce spui ca ai schimbat, inclusiv turbina, ai mai masurat presiunea la turbo? era furtunu tare ca otelu´? sau mai degraba tare ca fieru? venea presiunea cu cocoloase?

Share this post


Link to post
Share on other sites

presiune este uniforma, se creaza la fix si mai ales intr-o clipa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie-mi scoate, uneori, un sunet foarte ciudat cand ii dau pedala, dar doar in mers si doar de la a doua in sus, si doar de la 2000 rpm in sus. Un sunet ca si cum ar scapa aer ff puternic pe undeva, sau poate de flex, nu sunt sigur, parca e mai mult aer decat sunet metalic nu stiu ce sa zic. Aveam niste scapari de gaze pe la imbinarea turbinei, fusese blocata geometria variabila, a fost curatata si pusa la loc si nu mai scapa.

Asa trage bine, pe tester-ul lui Bogdan G dadea presiune buna.

O singura daca pe autostrada dupa ce am mers 1 ora cu cruise-ul lasat la 3000rpm a inceput sa scada de una singura pana pe la 2600-2700rpm si nu mai urca desi apasam pedala, asta acum 2-3 saptamani, de atunci nu s-a mai intamplat.

O fi si la mine turbina spre sfarsitul vietii ? Sau am altceva scapari de aer pe undeva ?

Mentionez ca radiatorul de intercooler a fost demontat pentru a fi sudat, avea un por. Daca ar fi fost de la radiator ar fi scos mereu sunetul ma gandesc nu din cand in cand.

Daca sunetul e de la turbina ca e spre sfarsitul vietii si nu o schimb pana nu crapa de tot, risc sa mai stric si altceva ? Daca da, ce ?

10x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ar fi turbina pe moarte nu ar mai trage deloc,nici macar pana la 120.Plus ca scoate mult fum alb/albastru.

Cu aceasta ocazie verifica si nivelul uleiului din motor.

Daca este vreun furtun spart trebuie inlocuit.De mers merge dar nu mai mult de 100-130(cred),Se aude un puternic fsss..

Intercooleru nu stiu cum se manifesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Blizzard, daca este zgomot metalic inseamna ca palele compresorului ating de corpul exterior, verifica palele compresorului si vezi daca exista urme de zgarieturi . Daca face ca polizorul inseamna ca lagarul/axul turbocompresorului este uzat, daca este uzat trebuie sa scape si ulei, caz in care trebuie sa se infunde DPFul si sa dispara ulei . Verifica nivelul de ulei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie-mi scoate, uneori, un sunet foarte ciudat cand ii dau pedala, dar doar in mers si doar de la a doua in sus, si doar de la 2000 rpm in sus. Un sunet ca si cum ar scapa aer ff puternic pe undeva, sau poate de flex, nu sunt sigur, parca e mai mult aer decat sunet metalic nu stiu ce sa zic. Aveam niste scapari de gaze pe la imbinarea turbinei, fusese blocata geometria variabila, a fost curatata si pusa la loc si nu mai scapa.

Asa trage bine, pe tester-ul lui Bogdan G dadea presiune buna.

O singura daca pe autostrada dupa ce am mers 1 ora cu cruise-ul lasat la 3000rpm a inceput sa scada de una singura pana pe la 2600-2700rpm si nu mai urca desi apasam pedala, asta acum 2-3 saptamani, de atunci nu s-a mai intamplat.

O fi si la mine turbina spre sfarsitul vietii ? Sau am altceva scapari de aer pe undeva ?

Mentionez ca radiatorul de intercooler a fost demontat pentru a fi sudat, avea un por. Daca ar fi fost de la radiator ar fi scos mereu sunetul ma gandesc nu din cand in cand.

Daca sunetul e de la turbina ca e spre sfarsitul vietii si nu o schimb pana nu crapa de tot, risc sa mai stric si altceva ? Daca da, ce ?

10x

Cind ai un suierat mai puternic si ascutit decit cum iti stiai motorul ca "executa " in sarcina inseamna ca ai scapari de presiune pe undeva (tubulatuta ,turbina ,etc)si masina va "afuma" de aceea ai avut si geometria variabila probabil blocata de multa funingine si a trebuit curatata.

Daca te pricepi un pic ,incearca sa ii scoti cutia filtrului sa ai acces la intrarea de aer inspre debitmetru si sa ii pui palma sa astupi aerul .Motorul se va opri sigur in scurt timp daca totul este etans si nu exista pierderi de aer.Daca nu este ,atunci trebuie mers pe fir din aproape in aproape.Este o metoda mai simpla si la indemina ta.Altcumva trebuie sa apelezi la cineva priceput si cu logistica necesara interventiei pe acest defect(simptom).Daca iti merge "afumat" poti pune la treaba si DPF-ul pina il infunzi ,teoretic vorbind. (asta daca ai DPF)

Daca sunetul este similar a fier sau tabla zdranganita e mare deranj, atunci.Vezi ce zisese si Bogdan dar curios ca era in presiune turbina pe tester.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca ating palele care e rezolvarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca ating palele care e rezolvarea?

Ax, pale si bucse noi! Nu cred ca este nevoie de rectificarea corpului (carcasei) turbinei, el fiind dintr-un material mai dur decat palele acesteia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu strikes again, pai palele sunt din otel iar corpul compresorului este din aluminiu, care e mai tare ?

@Chucky, depinde cat de tare freaca palele de corpul compresorului, daca subtiaza mult din corpul compresorului atunci iei alta turbina daca nu freaca mult se poate reconditiona .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine erau mancate palele! Acum nu mai stiu daca de la admisie sau evacuare :) O sa-ti arat miezul Bogdane!

post-1775-0-36154500-1324123728_thumb.jp

post-1775-0-17277300-1324123729_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe evacuare palele sunt turnate din aliaj de nichel, (tocmai pentru a nu se topi in fluxul de gaze fierbinti) iar carcasa este din fonta. pe partea de aspiratie, atat palele cat si carcasa sunt turnate din aluminiu. Axul e tot un dintr-un aliaj cu nichel mult. mai mult ca sigur daca freaca in carcasa, va freca numai elicia de pe aspiratie, pentru ca presiunea gazelor va crea forta axiala mai mare.

oricum, nu conteaza! eu am intrebat pentru ca ma gandeam ca exista vreo posibilitate de a ajusta jocul axial fara a apela la vreun "mester" cand a scris BogdanG

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine erau mancate palele! Acum nu mai stiu daca de la admisie sau evacuare :smile: O sa-ti arat miezul Bogdane!

cat te-a costat kitul de reparatie ? o sa merg luni sa vad clar care-i verdictul. din ce-am cautat si citit de pe forumuri am vazut ca reconditionarea costa cam 1000 ron si rezultatele nu sunt intotdeauna super, in cazul asta paca as prefera sa dau banii pe o turbina noua cu totul... chiar daca e 800 eur

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iti permiti sa cumperi noua, iti recomand sa iei una originala, daca nu, mai bine reconditionata decat un stift made in china nou. vorbesc din experienta, eu am cumparat una chinezeasca, de pe net, fara sa-mi dau seama si nu s-a potivit nici la gauri!!! despre calitate sau longevitate nu stiu ce sa zic, ca am vandut masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat te-a costat kitul de reparatie ? o sa merg luni sa vad clar care-i verdictul. din ce-am cautat si citit de pe forumuri am vazut ca reconditionarea costa cam 1000 ron si rezultatele nu sunt intotdeauna super, in cazul asta paca as prefera sa dau banii pe o turbina noua cu totul... chiar daca e 800 eur

Salut, mai jos ai un link in care vei gasi raspunsuri la problema ta! De cand am reparat turbina (in luna iulie), am parcurs aproape 5000 km si totul este ok! Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa intrebi :smile:

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iti permiti sa cumperi noua, iti recomand sa iei una originala, daca nu, mai bine reconditionata decat un stift made in china nou. vorbesc din experienta, eu am cumparat una chinezeasca, de pe net, fara sa-mi dau seama si nu s-a potivit nici la gauri!!! despre calitate sau longevitate nu stiu ce sa zic, ca am vandut masina.

cum ai putut sa cumperi turbosuflanta de pe net si mai ales sa nu ti se potriveasca? :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now