Zefirus

KM reali? C30

89 posts in this topic

Eu am gasit un astfel de c30 in fr cu 4300 sunt si mai ieftine totul e sa iti fie landemana o testare buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai ce m-am intors si am vazut masina.

a fost pregatita de vanzare.. interior impecabil curatata bine sa te atraga.. Bara din spate era lovita si avea dosar de dauna deschis si se poate face. Tocmai ce o pocnise cineva pe spate. Bara fata era revopsita si ea si prinsa usor prost.. nu picau exact pe linie colturile. La o tura scurta masina s-a comportat bine.. Am vorbit cu Bogdan urmeaza sa o ducem vineri in service pentru o verificare. Pe langa aceste aspecte mai apare o problema: pe carte apar 2 proprietati ea si cumnatu, varu... ceva de genu. in 2009 masina a fost adusa in tara si are revizie la reprezentanta in BV de 38 mii km si una la 18 mii in Spania. In 2010 ea a cumparat masina de la acel proprietar si zice ca a facut 2 revizii una in Brasov la Primus si celalata in Otopeni dar nu le-a trecut in cartea service. In 2013 a vandut masina si a trecut-o pe numele varului sau ce o fi fost el.. are acelasi nume de familie dar masina a ramas la ea si varu nu a scos-o de la administratie, deci masina e in continuare pe numele lui. Pentru dosaru de dauna zice ca s-a trezit vineri sa scrie pe talonul varului instrainat catre ea. Ceea ce iar nu e bine pentru ca nu a luat-o in evidenta la financiar. Actele care sa dovedeasca reviziile si distributia cica le are pe firma..firma la galati/buzau/whatever.. dar ca va cere maine de la reprezentanta (primus) un act prin care sa ateste reviziile cele 2 , istoricul masinii de fapt, iar cu distributia vrem sa o trimitem la service-ul unde a facut-o sa scoate un duplicat dupa factura. Asta in cazul in care chiar nu poate scoate din financiar facturile pe care le-a platit pe firme. In rest, nu mai stiu ce sa zic. Ma incanta destul de tare masina. Ea este o femeie relaxata nu se pricepea la ce avea pe acolo, nici nu se grabea sa o vanda .. a zis ca ne mai lasa la pret contravaloarea reviziei de 80 de mii pe care urma sa o faca zilele astea.

Daca nu ne dovedeste ca masina are reviziile facute si distributia schimbata asa cum zice, nu avem de gand sa o luam.

Pana una alta asteptam sa vedem si hartii ne aduce apoi rezultatul de la Bogdan.

Frumoasa poveste, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oftopic ..Km nu se mai pot "vedea" ca se fac foarte bine ,reali.Era acum citiva ani cite ceva de inceput la Volvo dar toate sint bine acum.

Daca are istoric real(carti de service) este ok.Daca a rulat mult in tara ,depinde de cum a fost condusa etc.NUMAI din Olanda si apoi Belgia se gasesc masini competitive dar depinde cine le aduce dar nu la preturi de dumping si cu km"intineriti",after.

Multe maisni merg pe combinatii etc .Ce cauta IF in Bucuresti de ex?!Este cam uzat moral modelul pt o achizitie acum.Mai asteapta.Poate benzina ,facelift etc...NU o mai revinzi la o adica sa stii!!

In fine ,succes pe mai departe

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi de ce a schimbat distributia ?

Prin franta(loraine) am vazut facelift la 10000e cam asa . Dar ei le cam ruleaza dur .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ilfov are domiciliul proprietatul.

Femeii i s-a zis sa schimbe distributia la 80 de mii ca asa se face si asa a facut (probabil nici ea nu avea siguranta km real). cam asta a fost explicatia.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo S40/V50/C30 1.6d, conform manualului de intretinere distributia se inlocuieste la 240ooo km.

Eu am inlocuit-o la 180oookm si era impecabila, cureaua nu prezenta nici o crapatura iar pompa de apa nu era cursa nici un pic.

A 2 a oara am inlocuit-o la 245ooo km in urma unor probleme avute la masina, iar cureaua ContiTech prezenta mici semne de uzura iar pompa de apa Skf avea pierdere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nah cine stie la ce service de vw ia spus sa schimbe distributia . Vezi cu bogdan.cerei opinia despre pret si masina dpdv tehnic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ma amuza ce citesc aici, pai eu am vandut C30 2010 cu 6800E si avea mai multe dotari ca asta si era impecabila masina si tot impecabila e si acum din punct de vedere mecanic si lumea totusi vrea sa ofere 6500E pt asa ceva din 2008 si rulat 5 ani in RO . Ma pufneste rasul si nu stiu cat de tare sa ma abtin din ras.

Masina nu face mai mult de 5500E chiar daca e impecabila, eu nu stiu de unde se scot preturile astea dar la 7200E s-a vandut 2011 .

Nu conteaza km masinii ci faptul ca a rulat in ro din 2009 pana acum iar asta echivaleaza cu multi km facuti afara .

Recomandarea mea este ca aici se discuta despre cumpararea unei masini nu a unei facturi sau hartii, nici nu conteaza cati km are masina, conteaza cum arata pt ca asta costa mult la C30 si mai ales cum merge masina . Sunt destui cei care au cumparat Volvo cu carte de service si km reali iar in realitate masina era praf si dupa 2 luni au inceput sa ingroape bani in fier .

Daca masina e lovita pe toate partile nici nu mai conteaza hartiile iar la 6500E iti iei deja seria 1 .

Ma repet, estetica este partea cea mai scumpa de rezolvat la C30, nu se gasesc piese in demontari iar daca se gasesc sunt scumpe rau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O vand eu pe a mea. :) 6200 si gata. Vreau sa-mi iau bicicleta. 7u7y8uju.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

10000 se gaseste facelift

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.leboncoin.fr/voitures/offres/lorraine/bonnes_affaires/?f=a&th=1&rs=2009&q=volvo+c30&it=1

Cam asa am gasit eu dupa un search nah eu nu ma pricep la preturi ... dar mai sare cate una super ieftina pe siteu asta

Da asa e si cu motor sa zicem imbunatatit ca nu e 1.6d ca se numeste d2 ... 115 cp parca si start/stop

E setat searchul pe 2009

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina export mai adaugi 1000 euro ( taxe , transport, inmatriculare, asigurare, etc). Deci nu merita un c30 indiferent ca e 2008 ori 2011 peste 10.000 euro. Deja la 10 mii imi par bani aruncati pe geam. Poti sa te orientezi ceva intre 6000-7000 euro. Atat. Restul pierzi cu miile de euro la revanzare peste cativa ani cand te saturi de ea. Masina din Galati nu o recomand. Sta in parcul auto dr ceva vreme, o vad zilnic aproape. Si sigur are km modificati.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred ca un benzinar ti-ar prinde mai bine. Nu ai treaba cu motorul sau cu filtrele alea scumpe de Diesel. Consum un pic mai mare la oras, dar daca circuli preponderent in afara, nici macar nu conteaza diferenta foarte mica la consum. Plus placerea de a conduce o masina, nu un tractoras.

Poti gasi masini foarte bune, la primul sau cel mult al doilea proprietar, ingrijite si neumblat la kilometri.

In ce priveste anul de fabricatie, eu zic ca nu conteaza chiar asa de mult, decât daca te gandesti la vânzare inainte de a o cumpara si de a te bucura de automobil.

De exemplu, o masina ca a mea merge impecabil, arata la fel de bine ca acum 10 ani si nu te lasa in drum. Si o rezolvi cu maxim 5.000 de Euro.

Daca o folosesti doi-trei ani, nu mai conteaza ca mai pierzi doua mii de Euro la revânzare.

Sa nu intelegi ca vreau eu sa o vând. Nici vorba, masina e perfecta pentru mine si nu as da-o mai devreme de doi ani de acum incolo.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt descurajata din toate partile.. eu am mai avut 2 masini tot diesel.. nu am avut probleme cu ele.. stiu ca majoritatea opteaza pentru benzina.. eu cand imi iau o masina o si intretin si daca are o problema o "fixez" nu merg cu ea chinuita..

la primus au cerut oamenii 1000 de lei plus TVA pentru constatare 5 ore rampa.. cred ca ii fac si slujba si ii dau cu mir in atatea ore :D.. astept sa imi aduca dovada schimbului distributiei .. sa facem o testare la Bogdan dupa ce se pune la punct cu cartea service la reprezentanta si i-o stampileaza...

btw... mi-a spus ca la brasov nu ar mai fi reprezentanta (ci doar un SRL care ii reprezinta) si ca revizia de acolo nu pot sa i`o treaca pe carte pentru ca nu au baza de date comuna? stiti ceva despre asta?

Edited by Alina Cristina Georgescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Brasov a fost dealer IATSA SA. De unde am masina eu. Acum nu stiu cine se ocupa dar stiu va IATSA a fost inchisa acolo. IATSA si PRIMUS erau concurenti pe comercializare si service.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ysyjyjus.jpg

Sa te uiti si la masina asta. E mai recomandata decat 1.6 diesel.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ysyjyjus.jpg

Sa te uiti si la masina asta. E mai recomandata decat 1.6 diesel.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13.300 km.. din 2008.. trebuie sa gaseasca niste argumente bune sa justifice un rulaj atat de min:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..............

la primus au cerut oamenii 1000 de lei plus TVA pentru constatare 5 ore rampa.. cred ca ii fac si slujba si ii dau cu mir in atatea ore :D.. astept sa imi aduca dovada schimbului distributiei ..

Pare un pic exagerat pretul insa ,daca o luam asa ,in tirg la Vitan in service-ul de acolo la testare se ia cam 100E echivalent in lei si nu au cine stie ce logistica.

Daca este reprezentanta chiar "nestiutori " sa fie (nu este cazul) au logistica si nu isi dau peste degete isi respecta standardul de firma.

Asa ca sfat si informatie, in reprezentanta,sosesc cele mai multe maisni, sint cei mai buni oameni de principiu vorbind,indiferent ce pareri ai auzit ,insa sa iesi mai ieftin merge si o constare la levier ,ciocan etc ,deh :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu suna si discuta cu persoana, vezi masina. Cine stie motivul. Nu cred este careva tampit sa dea km inapoi pana la 13.300 km. Adica este evident ca ar sari in ochi de la o posta. Dar motorul si dotarile sunt peste masina din anuntul tau. Doar km sunt incerti dar poti verifica asta. Daca tot te ajuta Bogdan vb si cu proprietarul asta. Ce te costa? E doar din Bucuresti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

13.300 km.. din 2008.. trebuie sa gaseasca niste argumente bune sa justifice un rulaj atat de min:)

Lovita si facuta in timp intrcuit piesele au fost scumpe.Este simplu.Vorbesc in general despre masini de acest gen de km si nu musai de asta.Daca este f bine facuta ,desi sint rarisime cazurile,merita de luat in calcul,altfel ,pas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu suna si discuta cu persoana, vezi masina. Cine stie motivul. Nu cred este careva tampit sa dea km inapoi pana la 13.300 km. Adica este evident ca ar sari in ochi de la o posta. Dar motorul si dotarile sunt peste masina din anuntul tau. Doar km sunt incerti dar poti verifica asta. Daca tot te ajuta Bogdan vb si cu proprietarul asta. Ce te costa? E doar din Bucuresti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

i-am cerut sa imi trimita pe mail mai multe detalii legate de masina plus inca cateva poze si i-am cerut detalii legate de km rulati.. poate o fi uitat de ea in garaj vreo 3 ani. sincer am cam obosit in ultimele saptamani am vazut in jur de 20 de masini.. astept sa vad ce zice si nea` george ..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now