nitu_soare

Stropitor parbriz

9 posts in this topic

De cateva zile , stropitorul de parbriz functioneaza numai cateva secunde si atunci cu debit foarte mic .

Se manifesta ca si cum s-ar fi terminat lichidul de spalat parbrizul din rezervor.Am suflat pe furtun si acesta nu este infundat . Stropitorul pentru luneta functioneaza foarte bine. De la ce sa fie debitul mic si pentru cateva secunde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa e-n luntrea către Asfinţit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate pentru ca ai un furtun crapat ?! :smile:

Cand sufli, sunt niste supape uni-sens care NU trebuie sa te lase nici sa sugi, nici sa tragi din furtunul ala. Trebuie sa fie ca si cum e "blocat". Daca poti sufla in el, e clar dupa mine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelul asta sunt 2 pompe? Pentru ca pe luneta merge stropitorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sunt două pompe: pentru parbriz PN 9169611 (asta ţi-e defectă ţie) şi pentru lunetă PN 1259832.

post-820-0-38978700-1323787874_thumb.jpg post-820-0-51862200-1323789372_thumb.jpg

Vezi că a mea (e drept, dublu-flux) era , poate ai noroc şi găseşti, pe la dezmembrări, de Ford că, la Volvo, sunt jignitor de scumpe (una de care-mi trebuia mie e vreo 360-370 de lei, la dealer).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Midnight Caller, ai incercat ? Are adaos comercial mai mult decat decent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil ca pompa sa aibe un inceput ,,de sfârșit,,Mâine.daca merg trebile așa cum le-am planificat,o să mă conving.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca tot nu vrei sa verifici traseul daca nu are pierderi de la vreun furtun copt... Chiar va place sa cumparati piese aiurea ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, Nitu are V70-ul de pana in 2000, nu pe cel phase II de dupa 2001 cum il ai tu. De-aceea nu cred ca e relevant ceea ce ti s-a intamplat tie cu motorasul. Pana una-alta varianta sugerata de mine este cea mai ieftina.. daca nu merge, sa o aplice pe a ta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now