mahaleanucristian

ajutor....motorul nu mai trage.....nu sare mai sus de 3000 rpm

33 posts in this topic

Astazi am luat masina de la service, tot la fel, verdictul fiind ca-mi trebuie calculatorul.

Ma poate ajuta cineva?

Seria calculatorului este: 0281.011775

Mi-au spus ca-mi trebuie sa aiba seria asta si daca-l am se rezolva.

Poate ma puteti sfatui de unde pot sa-l cumpar sau poate are cineva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare din nou.....am rezolvat problema....am fost la reprezentanta la volvo...au pus testerul pe masina...si mi-au spus ca filtrul era infundat...i-au facut o regenerare ...un update de soft...au verificat nivelul de aditiv pentru filrtul de particule....si acum merge super masina....nici o problema...

toata chestia a costat 397 lei....

Cat a costat la reprezentanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata!

Masina este tot in service dar am o noutate: nu este de vina calculatorul (ECU)! Au fost schimbate doua calculatoare cu softul fara filtru de particule, nu mai apare nici o eroare ba chiar s-a turat de doua ori foarte bine dupa care a revenit in modul avarie... Probabil este ceva minor care nu apare pe tester. 

Ca o ciudatenie, cand este pe tester si-i scoate mufa de la EGR apare eroare la ESP...??? A mai ramas sa incerce luni sa puna un EGR care merge si sa vada daca nu cumva este un scurt in EGR-ul dupa masina...

Daca are cineva vreo idee il rog sa-mi spuna.

 

Edited by Alex74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba egr ul si vezi ce se intampla

Egr ul la motorul acesta face multe nazdravanii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat si EGR-ul si tot degeaba.

Mai nou, acum are foarte multe momente cand "da in nas"... Chiar nu mai stiu ce sa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata , am rezolvat problema!

Un baiat super-destept din Ploiesti mi-a scrs un soft nou si masina merge perfect.

Cand ma gandesc ca cei de la Volvo mi-au pus un soft de la un alt model...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o vina reprezentanta ca Volvo face softuri aiurea . Am mai pățit asta la câteva S40 1.6D din 2006 2007 .

E devina ultimul update soft de la Volvo. 

Ciudățenia este ca la unele face și la altele nu face dar se pune o varianta mai veche de soft și merge . 

Aceiași buba e la Xc90 2007 după update soft ECM . Da cod de clapeta accelerație defecta iar clapeta e buna .

Sunt multe bube de soft la Volvo iar reprezentanta de la noi nu face softurile, Volvo le face .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now