Arendashu

Oglinda Stanga

62 posts in this topic

Informatie pentru cei ce vor avea nevoie de preturi, la oglinzile exterioare etc.

Detin un Volvo S40, 2009, 1.6 DIesel.

Am gasit masina zgariata pe partea stanga (portiere plus maner de usa) si oglinda de pe partea stanga distrusa. (Sticla de la oglinda e intacta, in rest totul e crapat, spart, distrus).

Din pacate nu erau camere de luat vederi in zona unde am parcat (str. Horea, peste drum de facultatea de limbi straine, Cluj-Napoca).

Am fost la politie pentru autorizatia de reparatie apoi la repr. volvo sa ma interesez de oglinda.

Dansii de la volvo mi-au spus ca oglinda ma costa 2780 ron fara sticla de la oglinda, iar pt vopsit, chituit portiere + maner mi-au zis ca ei au tarif de 900 lei / componenta la vopsit, chituit etc iar daca sunt mai multe componente fac si o reducere de la 900 la 800-700 componenta.

Binenteles ca m-am interesat la alte service-uri, si am obtinut urmatoare preturi:

Unix - 920 ron fara montare

Ocaziiauto - 1000 ron + montare

Autodias - 870 ron fara montare

Mentionez ca toate firmele mi-au spus ca se poate comanda doar piesa originala, iar vopsit + polis etc 250 - 300 ron componenta.

Ma asteptam ca piesele exterioare sa fie scumpe la aceasta marca, dar la reprezentanta te usuca de bani.

Asadar drumuri bune, si noroc in trafic, ca nu poti sti cum iti gasesti masina, chiar daca ai parcat regulamentar si ti-ai vazut de treaba.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am si eu noevoie de un geam de oglinda stanga pentru un S40 2006. Am avut norocul sa fiu victima unor colectionari.

Stie cineva unde as putea sa gasesc in Bucuresti si la ce pret?

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de geam:cum se scoate fara sa rupi nimic?Pur si simplu tragi de el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea iese decat daca a fost slab lipit de la început sau daca a fost ajutat. Il poti lua cu rama care are si încălzirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o dilema cu oglinda am descoperit decurand ca sunt rabatabile electric ei si cu aceasta descoperire am întâmpinat si o problema una dintre oglinzi uneori nu se mai deschide se aude motorașul dar parca intampina o dificultate si nu se deschide... ati avut probleme de genu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eu! Asta-vara! Am pus pe usa dreapta/aripa si geam ziar pe care l-am lipit provizoriu si am dat din abundenta cu wd 40 pe la incheiturile bratului, prin oglinda ca sa ajunga la motorasul de reglaj...si am lasat-o asa cateva ore, dupa cate am fost la spalatorie ca sa nu ramana "grasa" masina. N-am mai intampinat aceastra problema pana acum 1 luna.

Am dat sa le deschid si s-a rabat doar stanga dreapta facand doar zgomot si ramanad inchisa. Am mai apasat incat o data pe butoane ca sa le rabatez pe inchis, stanga s-a rabatat - dreapta a facut doar zgomot ( era rabatat) dupa care am apasat iar pe butoane si s-au rabatat ambele pe deschis.

Concluzia; atunci cand se rabateaza doar una incearca sa le inchiZi-deschizi, poate merge.

®

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc , nu ai incercat sa o desfaci ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
multumesc , nu ai incercat sa o desfaci ?

Cu placere!

Cat timp functioneaza cu mici bugg-uri nu-mi bag nasul in ea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco am dat si eu cu wd 40 :D merge sa vedem cat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

suna ciudat, si mie mi s-a intamplat treaba asta, acum cateva zile. cea ce am facut eu, am mers la o spalatorie, am dat un jet calumea pe retrovizoare, apoi am impins cu mana sa rabatez retrovizorul, iarasi un jet si dupaia din buton. merge ca nou si fara wd-40.

WD-40 NU LUBRIFIAZA!! MAI MULT USCA, PE MOMENT MERGE DAR DUPAIA II USCAT, incearca cu ceva vaselina de lanturi, alea de moto, ca is in tub si pui din ala, ala garantat isi face treaba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaa pai azi din a 3 incercare sa deschis :(

O sa desfac odata sa vad ce e pe acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi cum desfaci capacul de pe retrovizor. ai 95% sanse sa-i rupi clemele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar peste 95% :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tind sa nu o mai desfac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thor, eu am gasit o modalitate break-less, dar vreau sa fiu hater si nu zic duma:))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut un video pe Youtube cum s-ar demonta dar tipu avea cleme rupte... deci asta spune tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala din filmulet a taiat ghidajele ca din cauza la alea nu mai poti s o pui la loc si atunci se rup clemele de pe lateral.Asa am patit si eu si am rupt clema dinspre geam.Dupa aia am taiat ghidajele si a mers bine.Este fixata bine,fara risc de a cadea dar se simte diferenta fata de celalalta la care nu am umblat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

În urma unui acroşaj în trafic de ieri, 10.01, din partea unui şofer care a şi fugit, am rămas fără capacul şi rama oglinzii stânga (şofer). Restul par a fi în funcţiune, cel puţin deocamdată.

Îndrăznesc să întreb: Deţine cineva aceste repere pentru modelul Volvo S40 1.6D, fabricaţie 2008, şi este dispus să le înstrăineze?

Mulţumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

În urma unui acroşaj în trafic de ieri, 10.01, din partea unui şofer care a şi fugit, am rămas fără capacul şi rama oglinzii stânga (şofer). Restul par a fi în funcţiune, cel puţin deocamdată.

Îndrăznesc să întreb: Deţine cineva aceste repere pentru modelul Volvo S40 1.6D, fabricaţie 2008, şi este dispus să le înstrăineze?

Mulţumesc anticipat.

Putin probabil sa vanda doar bucati. Vezi aici

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti

Am citit pe paginile anterioare dar nu m am lamurit.

Stie cineva de unde pot lua o oglinda de pe partea stanga la sofer (sa nu fie electrica) volvo s40 1.6d 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la paginile de dezmembrari

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare , am si eu o intrebare , oglinda (sticla) cum este fixata pe rama (mecanismul acela care se misca)? intreb deoarece , venind de la ploiesti am observat ca incepe sa imi tremure si am intins mana pe geam am impins-o si a stat nemiscata 2 minute dupa care a reinceput sa vibreze , dupa care m-am oprit si am pus 2 bucati de banda dubla sa nu cumva sa o pierd .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geamul are un lipici pe el, care se usuca in timp si se dezlipeste. O dezlipesti de tot si pui dublu adeziv pe ea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am banda dubla bison , e buna de ceva ?

ii fac o poza si o postez, recomanzii o firma Ionut ? as vrea sa nu raman fara oglinda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bison este buna, dar sa fie ubtire, siliconica, ca cea buretoasa este groasa

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now