Heimdallr

Despre reglajul direcţiei şi ajustarea volanului; greşeală în VADIS?

72 posts in this topic

Cred ca ai mutat 2 dinti, si la biblie spune ca atunci cand nu reusesti cu directia poti muta volanul .

Chiar maine o sa ma ocup sa pun si eu volanul corect pt ca am umblat la spira si l-am pus stramb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai, stai, că nu m-ai înţeles. Geometria nu s-a modificat, de la ultimul reglaj (adică volanul stă tot aşa, în mers), spuneam că dacă se mai deplasează jugul (asta, în cazul în care chiar s-a deplasat), mi se modifică acele unghiuri. Problema e că nu ştiu dacă aşa stătea dintotdeauna şi n-am observat eu sau s-a mişcat în urma manevrelor de schimbare a casetei de direcţie, din primăvară.

Legat de flanşe, cele ale amortizoarelor le-am schimbat acum un an şi-un pic (mai puţin de 20000 km) şi am pus INA (la fel ca cele OEM) iar pe cele ale arcurilor tocmai le-am cumpărat (ZF/SACHS), le voi schimba cât de curând însă nu cred că acelea ar putea influenţa atât de tare poziţia celorlalte componente.

Daca cadru motor a fost miscat este semn ca ceva s-a intimplat cu masina sau la Goteborg a fost vreun cascat pe linia de fabr. care nu ti-a strins bine(glumesc ) un surub la cadru motor :smile:

Pt. sasiuri lovite mai lejer(fara daune majore) ,masina se pune(ar trebui) pe un aparat de indreptat ,aliniat(imi scapa numele acum,sint mai multe )si se incepe a introduce cotele (dimensiunile)corespunzatoare pt tipul de masina.Prin fascicul laser ti se fixeaza cotele respectivei masini si abaterea de la cota de fabrica ,cauzata de accident se reface prin reasezarea mecanica la rece cu ajutorul un pirghii- dispozitiv.Ti-am explicat asa foarte vag.Mercedes si Ford au asa ceva din cite cunosc ,dar sint si alte marci sigur.In fine sint cam offtopic ,eu.. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V70 si S60 este un bug grav de proiectare, cand parchezi la un supermarket rotile nu apuca sa ajunga la bordura pt ca deja bordura a muscat din cadrul motor. Azi putin maine putin pana constati ca o roata este inainte si una inapoi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol bug.... brrrrr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Bogdane!Cum sa ai bug de proiectare la S60?!! Scrie pe undeva oficial asta sau ai dedus tu ca ti s-a intimplat tie??! :smile: Poti avea bucsile "terminate" ,surub nestrins ,etc,rezultind miscarea cadrului motor f. putin .

Daca parchezi cu fata ,perpendicular pe un linia bordurii si inaintezi cu botul masinii pina iti ating rotile de bordura mai ai si partea de jos a barei fata, scutul masinii ce vin in prim contact cu bordura .Mai intii de toate le afectezi pe acestea.Asa inteleg ca parchezi ,asa imi imaginez din spusele tale. Nu ai scut si tu la masina?!!!

Poate un bug ar fi asa mai repede la V50 ,ca nu are beeper-ul facut sa fie activ cind uiti pozitiile si inchizi maisna.In schimb beeper-ul isi face treaba la centuri nepuse ,la usi deschise etc etc.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de acele gauri de centrare as fi si eu interesat....just in case.Pentru ca masina am luat-o fara scut si asa e si acum :D

Apoi legat de avertizarea de pozitii aprinse,@Saphir,stai linistit ca nici la S60 nu exista.Nu stiu la modelele dupa 2005 cum e,dar la cele vechi nu exista nici de pozitii,nici de usi deschise.

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Fresh.. Era vorba ce as considera ca un posibil bug (in electrica).Plaftorma P1 este conceputa in comun cu Ford dar nu au luat si ce trebuie la ei.

Trebuie sa mergi la cineva priceput care stie in principiu ce are de facut .Aflii si gaurile .Ti-l aliniaza pe cadru :smile:

,si apoi trebuie sa iti faca geometria.Trebuie bibilit in acest caz.Nu spun ca etse filozofie dar trebuie sa il regleze asa fel incit unghiurile geometrice ale masinii sa fie in parametrii de fabrica.

Sincer iti spun nu se baga nimeni la fineturi.Ar trebui sa ai un prieten ce lucreza la o reprezenta sau un service si sa se ocupe de maisna asa cum trebuie ca pt. a lui.Gasesti sau ai din astia??! ;)

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian mai baga si tu un ochi sub un S60 si vezi de ce este prins scutul si care este cea mai joasa parte a masinii, dupa care vorbim . Noroc ca am XC70 si cu asta nu ating :D

@Paul, 2.4i nu are scut iar unele nu au bara stabilizatoare spate . Nu cauta la masina piese care nu exista :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane am sa ma uit cu prima ocazie. :smile: Scutul primul?.Eu cred ca voi circulati cu rotile desumflate :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc sa te ajut eu , ca sa nu mai fi suparat :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am glumit ca te-ai fi suparat.

Nici eu nu vad gauri de centrare.Cred ca se autocentreaza cind bucsele sint noi.

Am vorbit in general cum se face la masini.Scuze daca ...

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Fresh.. Era vorba ce as considera ca un posibil bug (in electrica).Plaftorma P1 este conceputa in comun cu Ford dar nu au luat si ce trebuie la ei.

@Paul, 2.4i nu are scut iar unele nu au bara stabilizatoare spate . Nu cauta la masina piese care nu exista :D

@Saphir ei nu au luat sau nu li s-a dat multe de la Ford care erau folositoare,dar asta e alta discutie :D

@Bogdan,daca nu are scut,merge montat unul AM eventual din otel/tabla ? Cu bara sabilizatoare spate chiar nu stiam...Am sa ma uit,dar cel mai probabil nu are :cursing: Si poate ne spui si noua misterul gaurilor ca sa il lamurim si pe Raul? :D

@Heim:Happy now?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint pt. motoare benzina.Asa sa iti faci idee poate este ce trebuie,,

post-410-0-27985800-1347536580_thumb.jpe

post-410-0-05098000-1347536590_thumb.jpe

post-410-0-50755900-1347536668_thumb.jpe

post-410-0-93150000-1347536907_thumb.jpe

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuie sa permita (prin forma gaurilor rotunde ,ovale)reglajul un pic.

Am pus ceva jos

post-410-0-02521900-1347538120_thumb.jpg

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai mutat 2 dinti, si la biblie spune ca atunci cand nu reusesti cu directia poti muta volanul .

Chiar maine o sa ma ocup sa pun si eu volanul corect pt ca am umblat la spira si l-am pus stramb .

Nu prea cred, ca l-am mai scos odata si am fost foarte atent si am mutat doar un dinte, m-am jucat cu el stanga-dreapta si ba era "hais", ba era "cea". Deci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema asta cu "trasul masinii" spre dreapta o am si eu . de cand am luat masina a avut un arc rupt pe spate ... acele flanse telescop partea dreapta muult mai uzata ca stanga un capat de bara dus si leam inlocuit + 3 geometrii laser in care miau reglat si directia spate si totusi masina "trage " spre dreapta

Am de gand sa schimb si bucsele si acele tie rod SMI (dinspre caseta )

Se poate sa fie din bucse? o parte evident mai uzata ca cealalta ????? (partea stanga e cea uzata)

ps pot folosii si piese LemfÖrder ? sau doar cele VOLVO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lemforder sunt foarte bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare :

...flanse.... mai uzata....

...leam inlocuit ...

....miau reglat...

Revenind la probleme tehnice - nu cumva masina a fost lovita vre-odata ?!

Edited by lucian.1950

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

ps pot folosii si piese LemfÖrder ? sau doar cele VOLVO?

Nu sunt chiar aşa bune Lemforder, doar că sună extrem de nemţeşte şi inspiră încredere, deşi probabil sunt făcute de imigranţii albanezi şi turci din Germania. Vezi aici ce experienţe am avut eu unul cu Lemforder (/ZF):

La mine, până la urmă, s-a putut regla direcţia, volanul stă fix pe mijloc, doar că a trebuit să stau eu personal lângă expertul în direcţie şi să nu-i dau pace. Nu trebuie să fie "în limite", ci trebuie să fie FIX la mijloc şi o să stea, chiar dacă "direcţionisticanul" va spune "dom'le, da-i în limite, acuma chiar-chiar pă mijloc şi-o pui?!?!" Trebuie spus "DA, DOM'LE, FIX, că de aia te plătesc!"... ;D

PS: Vorbesc de unghiurile roţilor, în special semiconvergenţa.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic - una era mai uzata ca cealalta ! una era complet varza cealalta un pic crapata pe alocuri ... deci o parte statea mai jos ca cealalta decii ar fi "tras "partea respectiva

revenind am fost la geometrie laser in tg mures de 3 ori cu masina de 2 ori lam platit a 3 nu ...

Simptome : imi trage dreapta in general 2 grade aprox pe volan ... daca accelerez brusc se accentueaza spre dreapta , cand franez merge drept usor spre stanga . si bucsele brat stg imi sunt mai uzate si folosesc termelul mai uzate pt ca sunt rupte evident si au joc mult mai mare fata de partea dreapta.

am sa incerc sa le schimb pe sapt viitoare cu bucse producator volvo ... sau aveti alte sfaturi la piese

as dorii sa schimb si acele articulatii ale casetei de directie cred(voi verifica pe weekend viitor) ca am un pic joc si de acolo

sincer nu stiu daca a fost lovita ...

frontal nu prea cred din moment ce are bordul cu urma de ceas pe el si airbagul pasager intact sa fi facut accident fara pasager nu stiu ....

sa schimbat bloc motor si turbo din cate stiu cam atat in romania !

ps HEIMÐALLR la geometrie fata exista si un reglaj din telescop (unghi vertical al rotii ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, îi zice unghi de cădere (camber). Se reglează de la prinderea fuzetei pe amortizor.

473394d1350151424-rear-tire-wear-due-negative-camber-wheel-camber.jpg

Mai este şi unghiul de fugă (caster), dar acela nu e reglabil, eventual cu tot cadrul motor.

595757d1305082115-dana-60-pinion-caster-angle-question-caster.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se Masoara acel unghi? Si cum se regleaza pe 0'. Tu ai reglat acel unghi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care anume? Cel de cădere? Da, am insistat să mi-l regleze şi pe acela, când am fost la reglajul de direcţie. Nu trebuie să fie la 0o, alta e valoarea corectă.

Există şi şuruburi excentrice special concepute pentru reglarea camberului, însă, din fabrică, maşina nu are aşa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea nu are pe nici o parte suruburi de genul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea nu are pe nici o parte suruburi de genul .

Păi, n-auzi că nu vin din fabrică cu acele şuruburi? Tocmai asta am spus, ce-i cu tine? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now