soferuldeduminica

ajutor vreau un mecanic in Sibiu

3 posts in this topic

Salutare!

Sunt membru nou si am un S40 Diesel din 2001 74kw si din pacate cunosc multi mecanici auto dar putini se pricep la volvo . Masina o am din 2010,fiind primul proprietar in tara. Sunt relativ multumit dar am avut o problema care se pare ca se repeta.. Mai exact cind am cumparat masina am schimbat ulei ,distributie,filtre incercind sa am grija....Atunci masina avea 155000km. Intre timp am ajuns la 185000 si azi vara dupa concediu am avut o defectiune la fulia care iese din distributie.In seara asta am remarcat aceleasi simptome adica un zgomot ciudat,senzorul care indica bateria clipeste, asta dupa ce tocmai am schimbat un prezon la roata(banuiesc ca nu are nici o legatura cu fulia)..In fine as dori sa cunosc un mecanic bun in sibiu si poate imi puteti da cateva sfaturi... .Va multumesc pentru rabdare. :help:

Fulie am scris din gresala de faot era vorba despre Volanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea ca zgomotul sa vina de la alternator sau de la cureaua care il antreneaza si becul cu bateria tot de aceea se aprinde,cand de exemplu:patineaza cureaua din cauza uzurii sau poate se mai gripeaza vreun rulment al alternatorului iar acesta nu mai incarca suficient.Martorul de incarcare clipeste numai la ralanti sau si la turatii mai mari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am umblat si eu prin multe service-uri si Iti recomanda Sigemo ( http://www.sigemo.ro/contact.php ) sau poti incerca pe Str. Bieltz nr. 19 (cladirea alaturata cu Autogara Kessler), care pare o pseudo-reprezentanta Volvo cam obscura, dar se pricepe nenea de acolo. In rest...Dumnezeu sa aiba mila de noi, cei care suntem posesori de Volvo!

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now