marshall

Schimb ulei cutie automata 6trepte

43 posts in this topic

Imi poate spune un coleg care a facut schimbul de ulei al cutiei la reprezentanta din Iasi, costuri si feedback fata de baietii de acolo?

Nu mai conteaza ,uitati de iasi, am inteles ca sunt la ''furat'' ma duc la Brasov sau Bucuresti la Otopeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marshall : Pai la brasov e mai aproape :)

Si ca o completare la postul meu anterior, era un update available pentru cutia de viteze, insa nu mergea netul atunci cand am fost...si nu l-am mai facut. Anyway, la ce ajuta ?

Sent from my KFTT using Tapatalk 2

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna bine Brasov pt ca pot sa raman si intr-un weekend de relax dupa ce termin treaba.Dintr-un post anterior am inteles de la un coleg al nostru ca schimba mult mai lin,semn ca pe langa resetarea calculatorului i se mai'' baga in cap'' si cateva valori conforme cu noul ulei ce are o alta vascozitate fata de cel uzat.Nu inventez,asa mi-a povestit un mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am si eu un tanculet xc70 2007 si vreau sa ii schimb uleiul la cutia automata.

Va rog, daca se poate, un numar de telefon sau ceva detalii despre cineva care face aceasta operatiune.

Vreau sa il schimb pe tot, am gasit ceva operatiuni pe forumurile xc dar nu vreau sa ma bag nasul pentru ca deja imi depasesc atributiunile. vreau un om serios care stie ce face.

Mai am o problema, nu imi merg spalatoare la faruri si nu stiu cum sa fac sa le desfac sa verific ce este defect.

Azi mi-am comandat Bluepower versiunea 2013 si sper sa vina in 2 saptamani sa il testez(are 3G, PIP si etc)

Merci anticipat.

Edited by doryss911

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut cu spalatoarele ori ai sigurannta arsa ori pompa de presiune pentru spalaoare blocata sau arsa. ori furtun spart dar trebuia sa iti faca balta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut cu spalatoarele ori ai sigurannta arsa ori pompa de presiune pentru spalaoare blocata sau arsa. ori furtun spart dar trebuia sa iti faca balta.

Balta nu imi face, asta este clar, dar trebuie sa ma uit la sigurante desi imi este greu sa cred ca este de la sigurante.

Merci oricum

Edited by doryss911

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu cei de la Mercom si manopera de spalat cutia este 650 RON, scimbatul de ulei la Mercom este standard, adica se schimba doar 3.5 l si atat.

Eu vreau sa spal cutia si inca nu am aflat unde si cum se poate face, desi cred ca o sa o fac eu singur pana la urma conform procedurilor de pe xcforum.

Poate dau si eu de domnul din Pantelimon sa vad ce si cum si poate scap.:)

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu prea ai variante. Ionel din Pantelimon sau Narcis - vecinul lui BogdanG. Sa schimbi 3,5 litri e frectie la picior de lemn.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate dau si eu de domnul din Pantelimon sa vad ce si cum si poate scap. :smile:

Merci.

Salut,

Ionel parca il cheama pe domnu' din Pantelimon! Asteapta sa-ti dea unul dintre colegi nr lui (eu nu-l am din pacate)! Bafta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine cauta gaseste :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De unde cumpar si eu 16 l Ulei de cutie automata original volvo?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

si acum intrebarea intrebarilor

cum aflu ce ulei imi trebuie?

pot sa zic cuiva VIN-ul si imi zice sau .........

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte usor sa iei legatura cu mine prin PM...

Daca ai cutie automata, e un singur tip de ulei care se potriveste pe XC70 2007 :smile:

Ai PM.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am fost azi la Dl.Ionel si am schimbat uleiul in cutie.

Am ramas placut impresionat de cunostintele, amabilitatea si abilitatile acestui domn.

Este foarte tare cel putin pe Volvo si foarte ok ca si om.

Am avut uleiul neschimbat si era spre negru si foarte apos acum este capsuniu.

mi-a verificat masina de sus pana jos si mi-a facut si ceva adaptari pe la Actuator si pe la debitmetrul de aer.

Mi-a verificat si EGR-ul daca isi face treaba.

A ramas placut impresionat de Bluepowerul pus de mine. :)

Eu sunt foarte incantat ca mi-a confirmat ca masina este ok si ca nu trebuie sa ii mai fac nimic in afara de schimbat pompa de inalta de la spalatoarele de faruri care este in scurt. o sa vad de unde o si cumpar acum.

Ma simt usurat ca mi-a verificat si mi-a confirmat ca distributia a fost schimbata asa cum scrie pe motor.

Felicitarile mele pentru dansul si il recomand cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cat a costat schimbarea uleiului? si...cati litri ai folosit?

Merci,

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 l ulei = 1200 ron

Manopera= 100 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar, priceput Ionel.

Frumoasa masina -doryss911, sa te bucuri de ea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now