serge

vibratie radiator/ventilator

8 posts in this topic

Deschid un nou topic pentru o problema "sonora".

Aud, de vreo cateva zile, o vibratie bizara la radiator si ventilatorul de pe el.

In momentul in care pun mana si apas putin pe ventilator, inceteaza.

Sa fie vreun surub slabit, astfel incat de la vibratiile motorului sa vibreze si ventilatorul si sa atinga radiatorul? Oare de acolo tot "tacanitul" asta destul de iritant?

A experimentat vreunul din voi aceasta problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Pana nu faci o verificare mai amanuntita, nu poti sa stii ce este de vina! Tacanitul poate sa fie din alta parte, rezolva treaba cu ventilatorul mai intati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum as putea sa rezolv, ce sa fixez... Nici nu e nevoie sa apas tare cu mana, ca sunetul inceteaza. Cand iau mana, iar suna. De aici e nedumerirea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update: sunetul dubios pare sa fi incetat. :)

Habar n-am de ce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a încălzit vremea. După ce se răceşte, ascultă din nou. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam sa revin in acest topic, pentru ca e ceva timp de cand vibratia respectiva a reaparut. A facut-o si la frig, si la temperaturi putin mai... pozitive.

Nu suna foarte tare, ca volum, si cred ca as putea merge mult si bine cu ea. Da nu vreau. :) Pe mine ma deranjeaza orice bazait suspect care tine de masinile mele. :-)

Am depistat-o cu certitudine 100%, este vibratia carcasei ventilatorului. La cea mai mica atingere cu degetul, ea inceteaza. Prin urmare, ma gandesc ca poate ar trebui ceva strans/fixat acolo.

Exista o schema care sa ma ajute la asa ceva? Sau niste sfaturi? Mai exista pe aici vreun Stan-Patitu'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil niste suporti pe acolo sau ventilatorul e "descentrat" si induce vibratii.

Am sa iti postez toate schemele ce le gasesc in VADIS dar o inspectie vizuala pe dedesubt ar fi cea mai corecta.

Incearca sa verifici gumitele in care stau piciorusele carcasei electroventilatorului.

post-100-0-86032700-1330513938_thumb.jpg

post-100-0-21456700-1330513940_thumb.jpg

post-100-0-25958700-1330513942_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, Roberto!

O sa incerc sa urmez indicatiile respective si revin cand am noutati.

Intre timp, doritorii sunt rugati sa posteze in continuare impresiile si parerile lor personale pe marginea acestui subiect. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now