stefan_S60_2.4T

Cruce cardanica coloana directie

15 posts in this topic

Salutare!

Mi s-a gripat crucea cardanica de pe coloana de directie, cea de langa caseta de directie. A mai schimbat cineva asa ceva? Se poate schimba numai crucea sau se schimba cu tot cu coloana de directie? O sa verific si in VADIS, dar daca cineva cunoaste mai multe informatii despre asta, poate ma poate ajuta...

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vesti bune, Fane ;D

Arunca un ochi pe poza, vine separat doar ultima bucata... un pret abia Luni pot afla...

post-3-0-66039000-1327134897_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din desenul asta, crucea are acelasi design ca la a mea: o parte plata sus stransa de un surub si o bucsa zimtata cu guler in partea de jos.

Ar fi interesant daca poti sa masori reperele astea cand o schimbi, poate aflam lucruri noi despre masinile noastre.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat-o pe rampa ieri si am uns rulmentii de la cruce. Momentan nu mai are nici o problema, insa trebuie sa o schimb/degripez. Cand o demontez fac niste poze si o masor.

@Midnight Caller daca afli un pret, sa-mi spui, te rog, desi nu intentionez sa o schimb cu una noua... dar, cine stie...

Seara buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefane, incearca atunci cand o desfaci sa o cureti bine si sa o ungi cu o vaselina mai buna, poate nu va fi nevoie sa o schimbi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefane, incearca atunci cand o desfaci sa o cureti bine si sa o ungi cu o vaselina mai buna, poate nu va fi nevoie sa o schimbi :smile:

O sa incerc in prima faza sa o gresez direct pe masina, fara sa o demontez, sa vad daca tine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, am promis ca revin cu un pret... 3409939 costa 300RON, si vine in 4-5 zile lucratoare.

Cred ca iei muuuulte tuburi de vaselina de banii aia :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, am promis ca revin cu un pret... 3409939 costa 300RON, si vine in 4-5 zile lucratoare.

Cred ca iei muuuulte tuburi de vaselina de banii aia :smile:)

Pretul e foarte ok, problema e cu demontatul...schimbatul...

Incerc, temporar, sa o gresez cat pot, iar cand o sa am timp, o voi schimba.

Tinem legatura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvi numai temporar cu gresatul.

Ai grija sa nu se blocheze de tot, undeva la distanta de casa.

Spor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvi numai temporar cu gresatul.

Ai grija sa nu se blocheze de tot, undeva la distanta de casa.

Spor

Da, stiu...

Am gresat-o iar, momentan nu mai face probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Cred ca de o cruce ca aia ma tot "incurc" eu prin garaj ;) Cand te hotarasti sa o schimbi da-mi un telefon si ti-o aduc.E folosita si am adus-o tooocmai din Suedia.

P.S.Te costa doua beri :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Cred ca de o cruce ca aia ma tot "incurc" eu prin garaj ;) Cand te hotarasti sa o schimbi da-mi un telefon si ti-o aduc.E folosita si am adus-o tooocmai din Suedia.

P.S.Te costa doua beri :D

Multumesc!

Cand s-or mai topi zapezile astea...

Te contactez!

Multumesc, inca o data!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am rezolvat si eu crucea cardanica de la coloana de directie . La mine a fost ceva mai grav , mergea directia in suturi , in mers aproape ca nu puteam vira , initial am zis ca este pompa de servo .. dar s-a dovedit a fi crucea cardanica . Am scos-o astazi si mi-a luat cam 30 de minute sa o degripez . Stanga dreapta mergea cat de cat , fata spate deloc (prinsa in menghina si nu puteam misca de ea ) , s-a rezolvat cu spray de curatat , ulei si vaselina , in sfarsit am si eu directie "usoara" , merge impecabil . Ea mergea mai greu de cand am luat masina dar am zis ca este de la caseta , dar m-am inselat .

Recomand sa verificati/curatati crucea cardanica de la coloana de directie , diferenta este imensa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))

Dupa cate discutii am avut cu casetele... :P

Cam asa face si a mea. Maine incerc sa schimb si eu bucata de coloana care a mai ramas.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now