bendercasim

Coduri eroare

18 posts in this topic

Propun deschiderea acestui topic pentru cei care fac o diagnoza si doresc o rezolvare sau o interpretare a erorilor.

Incep eu, nu stiu de ce din cand in cand mi se aprinde martorul airbag. La testare am fasit eroarea SRS-011F driver airbag,stage 2 faulty. Eroarea am sters-o, dar dupa cateva zile a reaparut, fara a face ceva deosebit, eram in mers.

Si mai am o eroare care apare fara a se aprinde vreun martor, dar o gasesc la fiecare testare:VGLA-312 siren internal battery fault.

Are cineva idee ce pot face sa le remediez?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Prima eroare ar putea fi din cauza unei mufe de la airbag, care, ori nu face contact bine, ori este oxidata! Deschide masina, asteapta 10 minute si pe urma scoate borna minus ( - ) a bateriei. Dupa ce ai scos borna poti verifica mufele de la airbag-uri ( nu stiu de care airbag este vorba)!

Cea de-a doua eroare poate fi de la bateria alarmei!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc sa vad ce e cu mufele. Bateria alarmei care ar fi? Cea din cheie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc sa vad ce e cu mufele. Bateria alarmei care ar fi? Cea din cheie?

Hai ca esti tare! Oare cum ar putea alarma de pe masina sa sune (cand ramai fara baterie) cu ajutorul bateriei din telecomanda????

Pe masina sau in masina mai este o baterie de rezerva a alarmei, cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu strikes again :D

Bateria draga Andu este chiar in sirena, culmea, ca sa vezi, WOW, ai dracu astia de la Volvo ce au reusit ei sa faca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu strikes again :D

Bateria draga Andu este chiar in sirena, culmea, ca sa vezi, WOW, ai dracu astia de la Volvo ce au reusit ei sa faca .

Hai ca ai zis-o Bogdane! El vorbea de cea de-a doua baterie care nu stia unde este!

Pe masina sau in masina mai este o baterie de rezerva a alarmei, cred.

Acu' cine "strike again"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti...strike sau nu ,unde este datatoarea asta de eroare? Macar sa o schimb si gata. Si ce fel de baterie ar fi?

Sa traiti! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti...strike sau nu ,unde este datatoarea asta de eroare? Macar sa o schimb si gata. Si ce fel de baterie ar fi?

Sa traiti! :D

Pai daca Bogdan zice ca este in goarna, desfa si vezi cum arata! Eu stiam ca mai este o baterie, dar nu stiam unde este ;D ;D ;D! Sa faci o poza la baterie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma tot uit la motor dar nu am asa ceva...

Sa nu fie ascunsa sub unul dintre plasticele din compartimentul motor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sirena este plasata dupa aripa dreapta fata. Trebuie scos semnalizatoru si carenaju de la roata ca sa se poata scoate usor. Precizez ca masina mea este cu volan pe dreapta...deci s-ar putea ca la tine sa fie dupa aripa stanga. Daca scoti semalizatoru si te uiti dupa aripa ai sa vezi.

Am si eu aceeasi eroare...am scos acumulatorul dar din pacate nu gasesc nicaieri de cumparat asa ceva. Daca stie cineva pe unde gasesc si sa ne spuna ar fi super.

Atasez cateva fotografii cu sirena si acumulatoru.

Toate cele bune!

post-1874-0-16854000-1347288705_thumb.jp

post-1874-0-60398400-1347288763_thumb.jp

post-1874-0-48053600-1347288905_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stie cineva pe unde gasesc si sa ne spuna ar fi super.

Poti incerca la o reprezentanta Volvo sau cei de pe forum care vand piese originale dar mai ieftine ca la dealer. Sau poti desface folia de pe cea veche sa vezi din ce acumulatori este compusa, cumperi unii la fel sau asemanatori si poate iesi mai ieftin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe site la GP Bateries si vezi acolo daca gasesti ceva .Nu am observat ca esti din Baia Mare ca deja te trimiteam sa cumperi din Buc. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca la o reprezentanta Volvo sau cei de pe forum care vand piese originale dar mai ieftine ca la dealer. Sau poti desface folia de pe cea veche sa vezi din ce acumulatori este compusa, cumperi unii la fel sau asemanatori si poate iesi mai ieftin!

Multumesc pentru raspuns. Sincer nu tare vreau sa stiu cat imi cere o reprezentanta pentru asa ceva :rolleyes2:

Mergi pe site la GP Bateries si vezi acolo daca gasesti ceva .Nu am observat ca esti din Baia Mare ca deja te trimiteam sa cumperi din Buc. :smile:

Multumesc pentru sugestie. Am facut o cerere de pret si mi-au spus ca nu au modelu asta, dar pot confectiona din mai multi elemnti. Peste doua saptamani primesc marfa noua si m-au rugat sa revin atunci.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da corect.Am uitat sa iti spun ca fac la comanda si tii "sudeaza" si fac pachet.

Numai bine

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Sincer nu tare vreau sa stiu cat imi cere o reprezentanta pentru asa ceva :rolleyes2:

Multumesc pentru sugestie. Am facut o cerere de pret si mi-au spus ca nu au modelu asta, dar pot confectiona din mai multi elemnti. Peste doua saptamani primesc marfa noua si m-au rugat sa revin atunci.

Toate cele bune.

Salut,

Sa ne tii la curent cu bateria de la alarma... daca ai facut rost de ea. Am aceeasi problema :hello:

Revin...Am gasit un link foarte explicit pentru problema/schimbarea bateriei de la alarma: http://www.matthewsvolvosite.com/forums/viewtopic.php?f=11&t=17479

Intrebarea mea este daca ai facut acelasi lucru - adica ai taiat sirena pentru a ajunge la acumulator... si daca da, cum ai de gand sa o lipesti la loc?

Merci,

... daca tot am inceput, sa continui: http://ro.rsdelivers.com/product/varta/55615602940/pcb-mount-nimh-battery-24v-150mah/0422371.aspx

15 euro 3 baterii. suna mult mai bine decat 800 ron o sirena!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sa ne tii la curent cu bateria de la alarma... daca ai facut rost de ea. Am aceeasi problema :hello:

Revin...Am gasit un link foarte explicit pentru problema/schimbarea bateriei de la alarma: http://www.matthewsv...hp?f=11&t=17479

Intrebarea mea este daca ai facut acelasi lucru - adica ai taiat sirena pentru a ajunge la acumulator... si daca da, cum ai de gand sa o lipesti la loc?

Merci,

... daca tot am inceput, sa continui: http://ro.rsdelivers...ah/0422371.aspx

15 euro 3 baterii. suna mult mai bine decat 800 ron o sirena!

Am primit si raspunsul....

"Va multumim pentru cererea dvs.

Avest tip de acumulator de 7,2V poate fi disponibil pe comanda ferma la

pretul de 22 EUR/buc plus T.V.A.…"

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now