Sign in to follow this  
Followers 0
alexpopeystar68

Al saselea simt

21 posts in this topic

Pe cand lucram la IIRUC mi s-a intamplat asta : mergand spre piata Romana, in dreptul coloanelor, am avut deodata in minte imaginea unui coleg care lucra la alt atelier; cum am dat coltul l-am intalnit, exact cum era in mintea mea, isi lasase barba, avea cravata si camasa alba!! l-am intrebat de unde venea si mi-a spus ca din ASE, deci nu-l mai vazusem in ziua respectiva si chiar de mai mult timp; am fost socati amandoi ...

Astazi am urmarit la Ac Science o emisiune despre cercetarile din domeniu : se pare ca toti avem crierii conectati prin intermediul campului magnetic terestru si ca exista o constiinta globala (imputit cuvant) a celor 7 miliarde cati suntem; cu alte cuvinte, daca io pap carnati cu fasole, macar unuia din ailalti i se face pofta ... experimentele si rezultatele depasesc procentul de 53% in favoarea existentei alui de al saselea simt ... sa-l numim, aaaa, cum oare? are cineva o ideie ? io propun simtul "kinetic" ...

asta i-a facut pe ai de experimenteaza sa avanseze ideia ca viitorul influenteaza prezentul !?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci viitorul influenteaza prezentul, zici....

Deci prezentul influenteaza trecutul, logic, nu ?

Pai daca e asa atunci io nu mai beau acu' sa nu mai prinda ala acu' 2 ani la sinaia. Sa fiu al dracu ' daca nu-l dau si-n judecata , sa-mi recuperez spaga !

Tare asta , Alex ! Mama cum ar fi sa putem face acum ceva sa putem influenta trecutul.

Mie, al 6-lea simt imi sugereaza sa beau whisky, da' io, nu si nu ! Daca asta ma face sa nu-mi mai fi luat volvo si sa devin un simplu posesor de nemteasca ? Asa ca beau bere ca asta nu schimba trecutul. (stiu asta din viitor !)

INSA, topicul e benefic !

Intrebare (grea) : daca , prin absurd, prezentul ar putea schimba trecutul, CE-ATI VREA SA SCHIMBATI in trecutul vostru, si, doi, CE-ATI FI DISPUSI SA FACETI (maximul posibil pentru voi - ceea ce v-ar costa cel mai mult) ACUM CA SA SCHIMBATI ceva in trecut ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

De vreme ce iti luasi Volvo, nu e clar ca ai fost influentat din viitor? asa ca

poti sa bei viski listinit, e tot influenta din viitor si n-ai ce face cu berea ! :confused2:

unu. sa ma nasc ieri si sa am volvo electric la poarta

doi. sa-mi dau pensia actuala pentru un salariu de 10.000 USD incepand din

1961, primul an de munca

da trei nu se pune?

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa faci aceleasi greseli de 2 ori ? mai bine fa altele de aici incolo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja vu? Interesant ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai viitoru e activ peste (viu nu mort) tot; iar tot ce zici a fost conceput si tu

nu faci decat ce va fi comandat candva ... :hello: salutari din trei mii si ceva ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alt experiment : doi voluntari, baiat si fata, in camere izolate de campul magnetic

al Terrei, fonic si termic, rugati sa se gandeasca unul la celalalt si avand magneti

pe cap; intro camera un computer, cu ecranul impartit in doua,genereaza aleator

imagini de doua feluri : neutre si erotice; rata de gasire a celor neutre e de 50%,

rata celor erotice, bomba, e de 100%; subiectii au fost pe rand la calculator cu

aceleasi rezultate;

creierul uman zic ei are cel de al saselea simt, adica stie cand computerul plaseaza

imaginea si in ce parte a ecranului; explicatia lor, referitoare la imaginile erotice, e

ca orice fiinta vie sexuata isi cauta partenerul pentru a se reproduce!!! toata treaba

sta in creierii nostri ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau in pura intimplare !

Stii ce sanse sint sa-ti iasa 6 din 49 ? (una la 3.478.769.713) Din intimplare , citeodata ies. Doar din intimplare !

Absolut orice eveniment care are o probabilitate mai mare ca zero sa se intimple, se va intimpla ! Nu vad de ce ne-am mira....sau am interpreta evnimentul intr-un mod "magic".

De exemplu : sansa ca in universul cunoscut de noi sa existe planete pe care traiesc fiinte inteligente este mult mai mare decit la 6 din 49. Deci SIGUR a existat, exista, sau va exista asa ceva.

Nimic magic aici ! (poate doar faptul ca ei au alti zei)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rata de 100% intamplare? intelegi cum a decurs experimentul?

daca a fost o treaba cinstita, nu are legatura cu intamplarea, e

cu totul altceva,e fabulos ...

la 6/49 e manarie, se stie asta

conditiile de pe Terra sunt ff greu de gasit, chiar daca sunt bilioane

de stele; in centrul galaxiei noastre, unde sunt cele mai multe stele

e imposibil, acolo explodeaza, se ciocnesc, sunt gauri negre, quasari

si altele de genul, plus gravitatia uriasa, etc., etc. ... pamantul se afla

exact unde trebuie pentru a sustine viata asa cum o stim, un procent

mic de schimbare si totul se duce in neant ... putem presupune multe,

dar sunt numai presupuneri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de vise ce zici Popey? Cand eram mai mic, inca la scoala, aveam un stilou Senator foarte frumos! Intr-o noapte am visat ca l-am pierdut. La cateva zile, eram in niste pantaloni scurti cu buzunare proaste, am agatat stiloul la brau si cand am ajuns acasa, ce sa vezi, doar capacul mai era! Mentionez ca, capacul se insuruba de stilou, asta fiind si motivul pentru care l-am agatat!!! Ce sa mai, mi-a parut rau ca l-am pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andu : eu visez ca-mi iau in primavara asta un Harley! De vreo juma de an! Ce crezi ca se va intampla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andu : eu visez ca-mi iau in primavara asta un Harley! De vreo juma de an! Ce crezi ca se va intampla?

Pai depinde cum visezi: cu ochii deschisi sau cu ochii inchisi ;D ;D ;D

ps: eu am visat noaptea, in timp ce dormeam!!! Deci, cu ochii inchisi :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu G vezi motociclul in toate amanuntele ? ca s-ar putea

sa fie deja pe transportul spre tine :headbang: ; da ochelari negri ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu G vezi motociclul in toate amanuntele ? ca s-ar putea

sa fie deja pe transportul spre tine :headbang: ; da ochelari negri ai?

Am, am, am!!! Zici ca vine o mobra spre mine? Sa ma feresc sau sa ma pun pe ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos de paranormal...Mama mea a facut senzatie acum vreo 45 de ani in Polonia, cand, in masina cu tata fiind, si trecand ( pentru prima oara, evident ) printr-un orasel oarecare, a avut sentimentul ca a mai fost pe acolo si i-a descris fiecare casa, intersectie sau biserica ce urmau sa le apara in cale. Toate erau intocmai cum le descrisese. Au oprit masina ca sa-si revina, atat de socati au fost. Incurcate sunt misterele creierului omenesc. Telepatia chiar exista, sunt sute de experimente care atesta aceasta, ca sa nu mai vorbim de experientele personale ale fiecaruia dintre noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista.... :smile: :smile: :smile:

Cite exemple , experimente esuate, vrei sa-ti mentionez ?

Omul nu VREA sa accepte ca lucrurile se intimpla pur si simplu, fara nici un fel de regula, in afara regulilor probabilitatii....(toata lumea cauta orice alte explicatii, cu exceptia statisticii si a probabilitatii, asa e lumea...)

NU e nimic neobisnuit stiintific, social e fantastic, mistic, extraordinar, paranormal !

Daca eu , acum , spun ca in 5 zile, 14 ore, 11 minute si 28 de secunde va avea loc un cutremur devastator, nimeni nu-mi acorda nici o atentie. Pentru ca sint inca alti 50.000 de oameni care spun diferite momente in care va avea loc acest cutremur. Cind se va intimpla, sigur se va intimpla , insa nu se stie cind, exact in momentul in care am zis eu, eu voi fi copilul lui nostradamus !

restul , bagatori de seama. NIMENI NU VA REALIZA CA A FOST PUR SI SIMPLU O INTIMPLARE CA AM GHICIT !

Avem impotenta de a vedea de sus tot. Vedem doar ce vrem. Ce ne place, ce se potriveste cu ce-am vrea noi .

S-a intrebat cineva cite experimente despre telepatie au esuat ? cite au fost si cite au iesit "pozitiv " si cite "negativ " ? NU, noi le vrem p-alea care au iesit "pozitiv" , indiferent ca reprezinta 0,4 % din total !

Toate chestiile astea ce sint puse pe seama paranormalului vor sa ne asigure ca NU STIM TOT, ca POATE, daca murim , de fapt vom mai trai cumva .... JALNIC !

MOARTEA e simpla si ireversibila si infinita in timp. Ne trebuie o viata , unora, iar altora nu le ajunge, sa intelegem ca asta e....

Disperarea datorita Neputintei de a intelege Infinitul duce la cele mai hazlii opinii ! SI CELE MAI OMENESTI !!!

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am, am, am!!! Zici ca vine o mobra spre mine? Sa ma feresc sau sa ma pun pe ea?

pune-te, pune-te, da mai intai treci pe la o ghicitoare tinerica, blonda, ochi albastri, ca

sa-ti dea cu ghiocul ... :headbang::laughing9::hello2: ... sigur aflii tot ce vrei sa stii, nu altceva, iulirx .. deja

stie :downtown: , are probabilitatea calculata ...

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca noua ni se pare imposibila telepatia asa cum li se parea unora acum 200 de ani telecomunicatia mobila! Vom mai vedea in viitor..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un calculator a fost programat sa genereze numere in mod aleator; atunci cand

nu se gandeste nimeni la "el" curba este liniara; de cate ori a fost cineva

rugat sa se gandeasca la experienta, au aparut varfuri care modificau curba

respectiva ! deci, cumva, creierul omului genereaza "ceva", un camp de energie ...

exista de mai multi ani o retea de calculatoare mondiala, pe toate continentele,in care

fiecare sistem genereaza numere aleatoare; ei bine in ziua de 11 cand au fost

lovite turnurile gemene, inainte de producerea evenimentului, suma curbelor

inregistrata pe server a avut un varf f mare ... asta inseamna, spun experimentatorii,

ca omenirea este conectata la nivel cerebral si ca ar exista o constiinta globala!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix(xx) . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0