vcristi

centuri blocate

18 posts in this topic

Cam acum zece zile am avut un accident (mi-a iesit cineva in fata) si deabia azi am reusit sa aduc inspectorul de daune sa -mi pozeze masina care este lovita in partea dreapta fata: aripa, capota, far, bara, brat indoit, bieleta directie indoita, etc, Problema este ca a declansat airbag-ul sofer si s-au blocat centurile. Sa zicem ca volanul il schimb dar cum rezolv cu centurile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la centuri o explodat capsa si sau blocat(o solutie e sa le scoti sa mearga fara ssitemul de blocare; dar nu recomand)

cauta pe forum airbag +calc+centuri(sunt multe v/s40 dezmembrate) ;

poate iti face un pret bun

asta este solutia (dupa parerea mea);tinand cont ca sunt elemente de siguranta!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare.daca te intereseaza sa cumperi piese iti dau un nr de tel la un prieten si vorbesti cu el.o sa iti faca pret bun si are orice piesa vrei tu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam acum zece zile am avut un accident (mi-a iesit cineva in fata) si deabia azi am reusit sa aduc inspectorul de daune sa -mi pozeze masina care este lovita in partea dreapta fata: aripa, capota, far, bara, brat indoit, bieleta directie indoita, etc, Problema este ca a declansat airbag-ul sofer si s-au blocat centurile. Sa zicem ca volanul il schimb dar cum rezolv cu centurile?

Salut,

Vad ca esti din Valcea si vreau sa te intreb niste lucruri:

De la ce asigurator este inspectorul de daune?

La ce service o sa o repari?

Folosesti piese oem sau aftermarket ?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of! Firma de asigurari este Euroins si nici pana azi nu am rezolvat nimic. Azi urmeaza sa-i mai trimit eu alte poze, si intre timp nici nu m-a lasat sa incep reparatiile, dupa citeva zile mi-a spus ca despagubirea s-ar ridica dupa ei la circa 4000 lei, sa nu cumva sa o duc in service ca acolo o sa-mi dea dauna totala si o sa trebuiasca sa duc bani de acasa sa-mi ridic masina - asa spune inspectorul, iar intre timp eu merg cu masina imprumutata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of! Firma de asigurari este Euroins si nici pana azi nu am rezolvat nimic. Azi urmeaza sa-i mai trimit eu alte poze, si intre timp nici nu m-a lasat sa incep reparatiile, dupa citeva zile mi-a spus ca despagubirea s-ar ridica dupa ei la circa 4000 lei, sa nu cumva sa o duc in service ca acolo o sa-mi dea dauna totala si o sa trebuiasca sa duc bani de acasa sa-mi ridic masina - asa spune inspectorul, iar intre timp eu merg cu masina imprumutata....

Ai ghinion, Euroins este cea mai neserioasa firma de asigurari cu care am avut de-a face! Sa nu ai incredere in ei!

Dauna totala este cand cuantumul pagubei depaseste 75% din valoarea masinii la momentul accidentului. La ce valoare ti-au evaluat masina?

Ar fi bine sa faci o constare si la diferite service-uri sa vezi si opinia lor. Mai poti sa te consulti si cu asiguratorul unde ai tu Rca-ul.

Iti recomand sa citesti Ordinul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr5/2010, il ai in link-ul de mai jos:

http://www.avocatnet...e-vehicule.html

si niste informatii foarte utile pe care ar trebui sa le citeasca toti conducatori auto:

http://www.expertasi...i-vehiculul.php

Daca consideri ca ai fost neindreptatit de Euroins poti sa faci reclamatie la CSA; sunt obligati sa iti dea un raspuns in 30 de zile:

http://www.csa-isc.r...mid=122&lang=ro

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucruri bine de stiut . Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

am si eu probleme cu una din centurile din spate, mai exact cea pentru locul din mjloc,

este blocata si in nic un fel nu pot sa o trag, sub nici o forma,

ma poate ajuta cineva cu o informatie ?

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristi daca ai nevoie de centuri am eu pe stoc cu tot cu senzori....daca nu ti-ai rezolvat problema....poate ne mai auzim la telefon zilele astea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cipilika, exista topic de Bursa si mesaje personale, te rog rezuma-te la acela pentru piese. Multumesc.

Am facut curat in celelalte topicuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cipilika, exista topic de Bursa si mesaje personale, te rog rezuma-te la acela pentru piese. Multumesc.

Am facut curat in celelalte topicuri.

ok....eu ma gandeam sa-i ofer omului un ajutor...nu sa imi fac reclama...este interzis sa ajuti pe cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercam sa pastram topicul curat si la subiect, si subiectul este de reparatii, nu de achizitii. Crede-ma ca e suficienta semnatura ta ca omul sa poata sa se ajute singur, plus ca ai referinte bune ! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok colegu. scuzele mele pentru deranj....

Share this post


Link to post
Share on other sites

la unchiul meu la un volvo v40, nu stiu ce a facut dar centura sofer sta larga..nu se mai trage inapoi pe stalp...la soc daca tragi de ea functioneaza, adica te tine in scaun, dar cand vrei sa o dai jos nu se mai trage singura...ce s-o fi intamplat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

in centura ei un arculet cu o greutate....ma gandesc ca sistemul acela de acolo are ceva....o centura buna pentru stanga o pot da lejer in 100ron si daca comanda este telefonica ai o reducere de 10%.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
cipilika Nu inceta sa ne ajuti indiferent de replicile altora,de nu ai fi fost tu sa ma ajuti ,nu as mai fi dat cheie la masina..... sa aud cum toarce motorul. Ms tineo tot asa NOI T SUSTINEM

Share this post


Link to post
Share on other sites

mc mult ady...esti simpatic.... :) eu chiar incerc sa fiu un ajutor. dar altii o vad ca pe reclama.....dar na.... sa ai un paste fericit alaturi de sotia ta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu cipilika incercati va rog sa pastrati topicul curat si la subiect :protest: ......Multumim frumos Paste Fericit si tie alaturi de familie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now