alexpopeystar68

Monopolul ENEL

50 posts in this topic

Nulul de protectie se leaga cu impamantarea si din aceasta cauza nu se mai poate fura curent dupa contor. Exista insa liga "profesionistilor" care se leaga inainte de contor sau sunteaza cu o punte faza in contor. Insa e usor de gasit un astfel de furt. Se face bilant pe postul de transformare si pe suma facturilor pe faza respectiva. Daca sunt diferente >11% cineva fura.....Easy to catch :jerk:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum continuarea: am urmat primul sfat al lui alexpopeystar, am pus ce trebuia intre 2 foi de hartie si a doua zi la pranz eram bransat,cu contoar cu tot! Traiasca si infloreasca! Poate nu m-am facut inteles. eu de aproape 3 luni asteptam avizul de la enel,care a fost gasit exact unde-l pusese cucoana pe 07.11.2011,nici nu-l miscasa cineva de acolo......iar la telefon mi se spunea sa astept,dar pana cand?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parola : Vrei sa si primesti raspuns la o asa intrebare ? Asta e bancul zilei !

E ca si cum am descoperi cine au fost terorirstii... :) :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poate fi decat un singur birou unde se putea face asta. Sunt curios daca imi confirma sau infirma.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai important este ca omul are curent. Sint sigur ca nici macar nu a pus mult, ceea ce ma intriga si mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati-ma ca eu nu pot intelege....Cum sa dai spaga ca sa dai bani? Adica nu ii livreaza nimeni energiea aia gratis. Cum sa platesti ca sa platesti? De asta vreau sa-mi confirme/infirme la ce birou a platit. Pentru ca eu nu cred ca asa se intampla.

E totusi o companie privata, nu mai e de "stat". Controlul intern ar trebui sa fie altfel decat la cel de stat.....

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte captivant documentarul, merci!

PS: Apare şi un V70, o secundă... ;D

(argintiu, în dreapta ecranului, fimat din spate, ep 3, min. 57:35)

Ai avut atata rabdare?Al treilea episod la sfarsit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De amorul artei si ca sa nu intru in discutii foarte tehnice ca nu-i cazul:

Toata aparatura electrica de protectie este gandita sa functioneze corect (masurare si protectie) pe anumite game de temperatura:

Variantele uzuale pe care le avem acasa:

cele bune si cu pretentii merg de la -25...+55 (60) grade

cele slabe si mai ieftine merg de la -5....+40 grade

si mai prost este posibil.

Daca un element de protectie gandit pentru -5 functioneaza si la -20 asta nu inseamna ca mai functioneaza si corect.

Ca la Comtec toate sunt trecute -25...+40 grade nu inseamna ca si functioneaza si mai ales corect. Altfel nu erau toate penele alea penibile de curent in care dintr-un tablou de pe o strada erau alimentati doar cei de pe fazele R si S iar ce de pe T nu. La un echipament trifazic ori merge si are 3 faze ori nu merge si nu are niciuna (caz concret de la mine de pe strada cand am mers pe generator 12 ore)

Chiar si un echipament foarte bun poate fi decalibrat daca nu lucreaza in plaja de temperaturi pentru care a fost testat sau chiar mai rau nu poate fi resetat (anclansat) cum a fost si cazul de fata, mai mult, orice echipament poate fi prost, defect, decalibrat, sensibil la un "stimul" exterior si niciodata nu-i un cap de tara.

Trebuiau sa vina si sa-i schimbe tot BMPM-ul dar le-a fost greu ca trebuiau sa faca o gramada de hartii pentru sigilii si aparatura.

Ca un consumator de 2000-3000 de elemente de genul asta pe an, de vreo 7-8 ani incoace pot spune ca intr-un top al calitatii Comtec-ul este primul la mare distanta.

Primul din coada din pacate pentru ei.

Nu-i compar cu no-name sau chinezarii cu nume pompoase, compar cu Schneider, Moeler(Eaton mai nou) Schrack etc.

Ideea este ca preturile sunt comperativ similare cu ceilalti.

Enel este societate privata doar la actionariat, in teren au ramas aceleasi persoane cu acelelasi probleme vechi.

Se doreste schimbarea, s+au implementat softuri noi, conduceri noi, sedii noi dar utilizatorul se loveste de aceeasi biroctratie idioata si fuga de raspundere a angajatilor Enel.

Nu mai vreau sa povestesc ce am tras eu ca sa ma branseze si cum am stat 5 luni cu toate cele gata in asteptarea minunatului contoar care nu venea ca firma autorizata care facuse toata lucrarea in timp record (vreo 2 saptamani) disparuse si nu depusese nota de receptie sau ceva asemanator. A trebuit sa iau toata procedura de la capat cu alta firma.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit cineva a inteles despre ce e vorba aici! ... si el a avut probleme cu

"profesionistii" de la enel(trage apa)! 6 luni pentru un bransament!!! cred ca

nici in Banglades nu se intampla asa! traiasca romanica banana si patrihotii ei! :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Enel este societate privata doar la actionariat, in teren au ramas aceleasi persoane cu acelelasi probleme vechi."

De acord, dar partial. Vina apartine si italienilor nu doar romanilor.

"cred ca

nici in Banglades nu se intampla asa! traiasca romanica banana si patrihotii ei!"

Cum este in "Banglades"?!?

Eu pot sa-ti spun ca unul din interior ca nu mi se pare normal ca un viitor consumator sa vina de 10 ori ca sa-si faca un contract si sa suporte umilintele la care este supus ca sa beneficieze de ceva pe care plateste!

Acum, chestia cu spaga nu o pot intelege. Poate pentru ca in judetul Hunedoara nu asa functioneaza. Iar alexpopeystar68 nu acuza o intreaga companie pentru ce se intampla in Bucuresti! Eu lucrez la aceasi companie si ma ataci direct! Tu nu faci diferenta intre padure si uscaturile din padurea respectiva. Oricum, se face lumina in acest caz. Tu nu poti accepta o opinie pentru ca sunt mai "tanar" ca tine. Iar daca cineva iti confirma ca a patit la fel, ai impresia ca detii adevarul absolut. Din nou fals? Poti sa accepti asta?

@maurice. Din cate mai retin, tu produci aparatura. Deci este indubitabil ca stii despre ce este vorba. Te rog doar sa-mi confirmi/infirmi executarea lucrarii corect - ca sa definitivam si acest topic. Respectiv echipament functional instalat corect - priza de pamant auxiliara.

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

parola la enel!!! bravos natiune, fii desteapta!

nu mai am nimic de spus, nu esti fan enel, esti chiar enel si se explica

toata aceasta "neintelegere"; tot dai zor cu doamne-ajuta ... inutil, absolut

inutil; ... si, judetul Hunedoara-i fruncea ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e! Mi-ai confirmat ce deja stiam stiintific.

P.S. Buna dimineata si somn usor.

Dilema: Daca eu nu imi platesc mie pensia, oare pentru cine platesc?

Realitatea: Stau in casa si ma plang de toata lumea. Toata lumea e de vina!

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

enel are zeci, daca nu sute de procese in TOATA tara ! stiai asta?

si toate pe chestiuni "legale" infaptuite de compania monopol ... daca

te simti cu musca pe caciula, nu-i lucru curat .. altfel ai putea fi obiectiv

fara sa te simti vizat; eu te inteleg, in fond e jobul tau, dar te intreb :

poti sa admiti faptu ca nu esti obiectiv? si ca nici nu bagi in seama ce

scriu ceilalti ...

in final enel va castiga toate procesele! traiasca monopolul! si enel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atat timp cat imi raspunzi la o intrebare cu o alta intrebare nu putem avea o dezbatere!

Si Orange si Vodafone,Electrica si alte multinatinationale sau firme de servicii au mii de procese. Excelent! Asta inseamna democratia!

Daca ai fi citit atent ce am scris anterior nu ai mai fi ajuns la "dilema" daca sunt obiectiv sau nu! Iti reamintesc ca am sustinut sa reclami orice nedreptate crezi ca o ai. Ai facut asta? NU! Preferi sa ma ataci, sa te plangi si sa ma acuzi in continuare. Iti meriti soarta! Discutii tehnice nu vrei sa porti, deci ne purtam ca in parlament? Eu nu imi doresc asta!

Deci, eu cui platesc pensia?

Alt PS: Daca eu sunt subiectiv, de ce apar drepturile colegilor? De fanfaron? http://www.federatie...=article&sid=30. Acuma "EvriKa" ca ai aflat cine e "parola"! Damn life! Not fair!

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:)))))))))))))))))))))) Am afirmat eu asta? E o dilema! Daca crezi ca eu iti platesc tie pensia e clar cum gandesti. Daca crezi ca ti-ai platit singur pensia e clar ca intelegi ce se intampla. Si atunci, eu cui platesc pensia? Cine e subiectiv? Transformi discutia in atacuri personale. Cui apartine aceasta gandire?

Alt PS: Uite cum sta treaba. Ar trebui sa-ti ocupi timpul existential asa cum poti mai bine. Bucura-te de viata, de nepoti si de copii. Lasa problemele astea existentiale tinerilor care au nervii necesari pentru tocat. Daca ai nevoie de ajutor cere-l si il vei primi, dar nu conditiona totul de culpa altuia. Nu este o gandire libera. Viata este asa cum o avem si o complicam asa cum vrem. In final ne ramane cosciugul indiferent de cata inteligenta am avut. Enel nu te ajuta sa traiesti mai mult, dar nici mai putin. Fi fericit cu ce ai si invata ce poti invata. Iti recomand sa vezi cat de mici suntem: http://documentare.digitalarena.ro/bbc-hiroshima-2005/. Te rog chiar sa faci un efort si sa-l urmaresti. Dupa aia poti vorbi de tineri impertinenti si de companii monopol.

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i asa ca tu esti destept? cel mai destept! si mai tanar, deh ....

cine a pomenit de pensie? siii ... iti multumesc ca ai ce sa ma inveti ...

aroganta asta, tipic romaneasca, atotstiutoare ma deranjaza, dar nu-ti

face griji, eu imi traiesc viata fara sa-ti cer sfatul, de altfel, absolut inutil ...

daca prin democratie intelegi abuzurile enel si nu numai, abuzuri care,

sper eu in naivitatea mea ca vor fi sanctionate, inseamna ca ai o problema ...

ce atac la persoana am dat eu? cand am afirmat ca esti fan enel si ai sarit

ca oparit in apararea monopolului? dar esti salariat al enel si nu poti fi

obiectiv si nu esti, asta e clar ... si cu asta am incheiat, nu-ti mai raspund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine. Io nu pierd nimic. Tu ramai ignorant. Sper doar sa nu te "curentezi". Cat de destept sunt, nu esti in masura sa evaluezi si ma bucur sincer ca nu am trait pe vremea cand tu erai "la putere". Un sistem de non valori sistematic nemultumiti.

PS: Multumesc ca nu esti obtuz si ai fost interesat de o discutie constructiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista doua variante :

1). Incheiati conflictul AICI SI ACUM si continuati injuriile pe PM, ca de-aia e PM

2). Inchid topicul si restul lumii are de pierdut

Deci ? Ce sa fie ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mine nu are un conflict energetic, ca nu eu i-am facut "ieftin si bun" instalatia. Eventual personal, dar eu nu mai am nimic de completat!

Nu stiam ca PM-ul e pentru injurii :P.

Lasa-l deschis ca mai are lumea de obiectat.....Oricum e la "chestii distractive".

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aline, am vrut sa spun ca PM-ul este pentru probleme PERSONALE :smile: . Am exagerat un pic dar e valabil si pt. asta.

Multam de intelegere si hai sa-l pastram "distractiv" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC : eu nu am injurat, si nu am jignit pe nimeni, asa consider;

nu voi continua o discutie absolut sterila si plina de nervi (nu ai mei);

in rest faci cum crezi tu ca e mai bine, am deplina incredere in

hotararea ta, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maurice. Din cate mai retin, tu produci aparatura. Deci este indubitabil ca stii despre ce este vorba. Te rog doar sa-mi confirmi/infirmi executarea lucrarii corect - ca sa definitivam si acest topic. Respectiv echipament functional instalat corect - priza de pamant auxiliara.

In mod normal daca instalatia a fost facuta ca lumea, adica priza de pamant si-a facut-o personal (o platbanda de sectiune sanatoasa de la minim 25x3 in sus cu cel putin 3 electrozi de 2,5 m si diametru 50mm batuti la cativa metrii intre ei nu are cum sa fie influentata de nici o variaie a temperaturii sau a umiditatii din sol.

Daca a mers pe singurul tarus batut de electricianul de servici langa BMPM si legat cu un conductor de 4-6 mmp atunci orice este posibil. Creste umiditatea solului, deci va avea o priza la pamant mai buna iar toate scurgerile de la aparatele din casa pot influenta mai usor un echipament sensibil.

Asa cum am mai spus cred ca nu vedem padurea de copaci.

A avut un echipament slab care la frig face figuri si care trebuia inlocuit. Sunt foarte frecvente situatiile de acest gen, ideea e cum le rezolvi si cat de mult sau putin au de suferit utilizatorii finali care au ca alta alternativa....niciuna.

Restul e Can Can.

Oricui i se poate intampla, mai ales cand mergi pe cele mai ieftine si implicit slabe calitativ solutii.

Ca o paranteza, o intamplare de genul asta de acum 8 ani cu un tablou facut de o altcineva ne-a facut sa ne apucam de echipat tablouri. Diferenta e ca noua ne facea figuri pe la 40-45 de grade si vreo 630 amperi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now