mih4y

as dori sfaturi la mici retusuri

17 posts in this topic

salutare din nou

sper sa va amintiti dar am deschis un topic in care spuneam ca vand s60 ul pt un seria 3

nu am scos banii care vroiam pe masina deci nu o mai vand.

peste 2 saptamani masina primeste ambreiaj + volanta + discuri de frana + placute + curea distributie.

dar ajutorul de la voi il doresc in legatura cu :

ce pot sa fac la fetele usilor sa nu mai faca galagie cand am muzika tare sau tremura masina uneori acum din cauza ambreiajului ca si plafonul de asemenea

cum pot schimba ventilatorul de la clima din bord daca acela imi face putin zgomot uneori

pot schimba volanul sau doar fata sa zic asa pt ca masina e din 2001 si vreau sa am emblema ca a s60 ului din 2003

sper ca nu va cer prea mult dar sincer vreau sa o pun la punct e pacat de masinuta e super pacat de idiotul care nu a avut grija de ea inainte sa o cumpar eu

si un vopsit in romania cat costa ?

o sa va arat si niste poze cu masina

aaaaaaaaaaaaaa si un lucru foarte foarte important:nu imi place schimbatorul de viteze pot pune unu din acela de piele normal sa zic asa ?

multumesc

post-2579-0-18412500-1329255707_thumb.jppost-2579-0-94759900-1329255724_thumb.jppost-2579-0-99420800-1329255745_thumb.jppost-2579-0-34951700-1329255763_thumb.jppost-2579-0-62519300-1329255780_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Mai jos ai atasata o schema pentru a desface ventilatorul de la climatizare! Ca sfat, poti sa-l desfaci, sa-l cureti si sa-l ungi, nu trebuie neaparat sa-l schimbi (banuiesc ca pe treptele minime are un fel de scartait)!

La fetele de usi poti verifica daca mai ai toti bulbii (clipsurile) care prind fata de usa! Sau poate au fost schimbate difuzoarele si nu sunt prinse bine!!!

Maciulia schimbatorului este din piele, nu cred ca are rost sa o schimbi!

Cam atat de la mine :)

post-1775-0-16628800-1329256931_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Mai jos ai atasata o schema pentru a desface ventilatorul de la climatizare! Ca sfat, poti sa-l desfaci, sa-l cureti si sa-l ungi, nu trebuie neaparat sa-l schimbi (banuiesc ca pe treptele minime are un fel de scartait)!

Noroc cu , aşa-i, Andu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroc cu , aşa-i, Andu?

Nu neaparat! Si la mine de anul trecut a aparut un usor scartait pe viteza 1 si 2 (din 7 parca), dar inca nu l-am desfacut sa-l ung si sa-l curat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms frumos pt sfaturi

la usi am schimbat clipsurile de la volvo le am luat dar se aude un zgomot din partea de sus a fetei de usa sa zic asa cam pe partea cu geamul sa zic asa unde tii mana afara pe geam

si la schimbator vreau sa dispara toata maneta aceea argintie si sa pun cum e cea clasica cu piele in loc de partea de plastic care se vede argintie

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms frumos pt sfaturi

se aude un zgomot din partea de sus a fetei de usa sa zic asa cam pe partea cu geamul sa zic asa unde tii mana afara pe geam

Sa nu fie mecanismul de ridicare al geamului sau sistemul de inchidere. Fata de usa se desface foarte usor, si, odata desfacuta, poti identifica de unde provine zgomotul verificand cele de mai sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau vestita clema care se rupe..

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaaa nu nu sigur nu e clema desi le am comandat ieri

deci la basii de la muzica se aude un barait apoi daca opresc muzica nu mai face

sau din cauza ca am ambreiajul dus si tremura masina uneori cand plec se aude si in usi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place mult Volvo-ul tau. Asa e si al meu pe argintiu, dar cu interior negru. Parerea mea: nu schimba maciulia de la schimbator ca o sa-ti para rau. Eu am simpla cu piele jos, si nu arata atat de bine, crede-ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce sa zic varul meu are interiorul identic cu al meu numai ca schimbatorul e de piele

ma mai gandesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cercetat putin problema ta cu schimbatorul si nu e chiar asa usor de schimbat. Arunca o privire aici: http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=101760&highlight=gear+knob+s60

Colegii de pe unde esti si tu zic ca ceva cabluri (probabil alea care actioneaza cutia...sper sa nu vorbesc prostii, corectati-ma daca gresesc) nu se potrivesc. Mai sapi tu si vezi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu greşeşti, cablul este diferit pentru spaceball gearshift:

post-820-0-22259800-1329395906_thumb.jpg post-820-0-44538100-1329394544_thumb.jpg

Spaceball: PN 8689481 (ch. 126208-); -2002 (9181052)

Standard: PN 9143964 (ch. -125966); -2002 (8689480)

Share this post


Link to post
Share on other sites

uau deci i foarte complicat din cate vad.

va multumesc pt opinie si m-ati lamurit cu problema asta.

ce as mai dori sa stiu ar fi cat costa un vopsit de masina in tara complet ma refer si daca pot schimba fata volanului sa pun de 2003 in loc de 2001

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca o intrebare si la cladiu2525... S-ar putea sa ai o surpriza placuta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare din nou

tocmai mi sa ars un bec in oglinda dreapta

cum se desface becul de acolo nu pot sa imi dau seama ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now