myS40

Raliul Prieteniei '' Braila''

11 posts in this topic

  Raliul Prieteniei se tine in Braila din anul 1980 , el avut si unele intreruperi dar se tine si in ziua de astazi.

  Sa va povestesc cate ceva despre raliu.  Este un raliu TEHNICO APLICATIV plus probele speciale.

  Tehnico aplicativ ( sau de orientare) - se dau 4-5 trasee pe care participantii trebuie sa le parcurga, ele constau in semne ( stanga, dreapta, etc, ) cu diverse obstacole ce trebuiesc gandite. Pe traseu se afla oficialii unde fiecare participant trebuie sa-si puna stampila ca a trecut prin acel loc, se ajunge la oficiali numai daca traseul a fost parcurs corect. Punctele se fac in functie de timpii realizati pe fiecare traseu si stampilele acumulate. Exista probe in care traseul te duce de 2 ori la un oficial si atunci iei puncte dar pe traseu te poti incurca su sa iei 2 stampile din acelasi loc si atunci vei fii penalizat. In fine sunt multe reguli.

  Mai sunt probele speciale.  Constau in liniute si jaloane , totul efectuandu-se contra cronometru, timpul cel mai bun castiga:)

  Raliul tine 2 zile , in cea de-a doua zii se tine si festivitate de premire cu masa festiva si o mica petrecere.

    Ideea consta in faptul ca este un raliu ce-ti pune gandirea la contributie si dupa raliu incepe distractia si a 2 zii iar la raliu si tot asa:))

  Cam atat , e fain raliul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o invitatie ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA:))

Pai eu cand mai merg la parinti in Braila si se tine raliul merg si ma uit pe acolo, mai stau de vorba cu lumea .

Am propus acest raliu si ca o intalnirea a volvo-club, si ca distractie etc.

Ideea e ca daca ne strangem mai multi o sa fie distractiv ca o sa facem echipe si se premiaza echipele, sunt mai multe premii. Plus ca dupa prima zii de raliu mergem seara ca se afiseaza punctajul pentru ziua respectiva sa vedem pe unde suntem clasati apoi ne putem distra stand la o cafea sau mers prin Galati la un Club .

    Atentie la acest raliu totul depinde de copilot si de pilot in probele speciale, dar in probele speciale nu trebuie neaparat sa faci intoarceri cu frana de mana , probele speciale sunt mai mult pentru public sa aiba ce sa admire:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

myS40, nu ai spus cand are loc raliul. Nu ca as participa, dar poate e nevoie de galerie  :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apopo

   Raliul Prieteniei se tine in Braila din anul 1980 , el avut si unele intreruperi dar se tine si in ziua de astazi.

  

nu cumva vrei sa participi si nu ai copilot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Am copilot, dar ma gandeam poate mai apare cineva, sa mergem mai multi, dar vad ca nimeni nu se baga.  Probabil ca majoritatea se gandesc ca-ti fac masinile praf pe acolo, dar v-am spus nu e raliu de viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-as baga - insa mereu ma intreb:daca intra vreun buimac in mine (eu nu am Casco-cu banii dati pe Casco in 5 ani imi iau alta masina  :D ) ce se intampla, il omor in bataie ? Sau imi da o copie dupa un ASIROM amarit ?  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Casco oricum nu acopera situatiile speciale, cum ar fi un raliu sau un meci de fotbal cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun si cand are loc raliul in ce perioada ce data?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Salutare,

  M-am interesat si programul raliului pe 2008 incepe in luna martie se desfasoara odata pe luna iar in noiebrie se tine pe ruta Braila – Dobrich (Bulgaria).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now