lik1999

Filtre Bosch vs Mahle

9 posts in this topic

Salutare,

stie cineva daca exista vreo diferenta de calitate intre firmele astea?Aici ma refer strict la filtre(aer,ulei,motorina,polen)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

stie cineva daca exista vreo diferenta de calitate intre firmele astea?Aici ma refer strict la filtre(aer,ulei,motorina,polen)!

Mahle se faceau doar in Austria pana nu demult, mai nou au fabrica pt filtrele de aer la Timisoara, Cehia.

Bosch vin din Israel, Cehia, China, Polonia, Brazilia etc.

Din punct de vedere a calitatii, parerea mea, Mahle !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu parca as opta tot pentru Mahle...in legatura cu tara de productie presupun ca nu conteaza chiar asa mult daca se foloseste aceeasi "hartie" si procesul de fabricatie este tehnologizat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e problema.Ca mahle nu au!Doar Bosch.

O sa mai astept oleaca poate mai primesc Mahle,daca nu o sa iau un Knecht.Sper sa fie mai bun ca Bosch.

Si eu parca as opta tot pentru Mahle...in legatura cu tara de productie presupun ca nu conteaza chiar asa mult daca se foloseste aceeasi "hartie" si procesul de fabricatie este tehnologizat...

Conteaza!

De exemplu produsele fabricate in Polonia,Cehia is bune.

Dar alea facute in China..nu cred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e problema.Ca mahle nu au!Doar Bosch.

O sa mai astept oleaca poate mai primesc Mahle,daca nu o sa iau un Knecht.Sper sa fie mai bun ca Bosch.

Conteaza!

De exemplu produsele fabricate in Polonia,Cehia is bune.

Dar alea facute in China..nu cred!

Knecht e tot Mahle, e tot al lor, pe Europa.

Ideea e ca nu e vorba de tara, ci de standard-ul de calitate cerut si controlul calitatii cerut la produse. In China se produc si lucruri proaste si lucruri de calitate extraordinara, totul tine de standardele cerute de producator, controlul calitatii si respectarea calitatii si de nivelul de calitate pe care o poate produce fabrica respectiva.

uite, Apple produce in China, iar produsele sunt de calitate, ca exemplu ce imi vine in minte acum.

Ideea e ca Mahle isi produce produsele in anumite fabrici la un anumit nivel de calitate si standarde care se respecta. Pana nu demult filtrele erau produse doar la fabrica din Austria, mai nou au mai deschis si in alte tari dar eu sunt sigur ca sunt la standarde foarte bune. Bosch are fabrici sau a contractat fabrici sa le produca filtre peste tot in lume, ceea ce parerea mea e ca inseamna "vanatoare dupa unde e mai rentabil pentru noi" si sincer si la vederea fizica a filtrelor exista o diferenta.Apoi sa ne mai intrebam, oare ce standard de calitate poate avea o fabrica in Brazilia, Israel.

E foarte mult de discutat pe tema asta :).

Mahle nu inseana doar filtre, grosul la ei sunt componentele OEM de motor, segmenti, pistoane, cuzineti, etc. Credca si internele motoarelor Volvo sunt facute tot de Mahle. Componentele de motor pe care le-am vandut pana acum toate au fost facute in Austria. Deci ca sa tii doar o fabrica de productie in Austria si sa dai salarii de 4000 de euro\persoana cand ai posibilitatea sa deschizi in China pentru 200 de euro salar\persoana inseamna o strategie bine calculata.

Polonia e China Europei ! La fel si aici, depinde de standardul calitatii cerut, respectat, controlat.

Cei care inca traiesc cu "Made in Germany" in cap, imi pare rau pentru ei :)

Ah, mai nou marketing-ul se face in felul urmator :

Facem un SRL in Germania, dar facem fabrici si producem in China, India, pe Luna, etc, producem piese de calitate joasa, dar pe cutii scrie Firma X Germany, German Quality => rezulta => vanzari super bune in special in Europa de Est pentru ca deh "E Germany frate ". E incredibil cum tine "smecheria" asta.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

'

""""

Ah, mai nou marketing-ul se face in felul urmator :

Facem un SRL in Germania, dar facem fabrici si producem in China, India, pe Luna, etc, producem piese de calitate joasa, dar pe cutii scrie Firma X Germany, German Quality => rezulta => vanzari super bune in special in Europa de Est pentru ca deh "E Germany frate ". E incredibil cum tine "smecheria" asta.

De vreo ceva ani de cind Euro este moneda de schimb in Eu.Aduci din China X lucru in $ dar il vinzi mai departe ca fabricat in Europa in Euro la cit " vrea muschii "firmelor. Platesti marca de iti sar capacele si de "picat" tot pica ca sint facute sa "tina" cit mai rezonabil pt citeva revizii peste garantie.Totul costa si se consuma repede azi.Aveti si piese romanesti pe Volvo cele de dupa 2007 incoace fie ca sint si S,V,XC etc.Au apus demult vremurile cind tineau piesele o "viata".Unde s-ar ajunge daca tot ar rezista cel putin 150-200mii in regim mediu de exploatare?!!!

Sczue de off topic..

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

knecht mahle clar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AM avut ocazia sa dau peste un filtru de la Mann inscriptionat cu.."made in Taiwan"..Aveam impresia ca doar piesele pentru vw sunt "fabricate" acolo :slap: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now