rynno85

Boot lid open

20 posts in this topic

Incepand de aseara mesajul asta(Boot lid open) apare pe display, chiar daca portbagajul este inchis sau deschis. Am incercat sa il trantesc mai tare sa il apas si sa vad daca dispare mesajul, porbagajul se inchide si se inchid perfect iar mesajul ala nu a mai disparut. Am scos aparatoare aia neagra de la incuietoare portbagajului sa vad daca ceva pare in neregula pe acolo, nimic deosebit. Am ciocanit incuietoare in speranta ca daca e ceva blocat poate se deblocheaza, nu a mers. Acum toate bune si frumoase doar ca alarma masinii nu se mai activeaza si nu se mai aude clampanitul ala care apare la 1 min dup ce am incuiat masina(cred ca din cauza ca masina are impresia ca nu sunt toate incuietorile inchise).

A mai patit cineva asa ceva sau ceva similar?

Stie cineva cat costa o incuietoare din aia, sau se poate schimba numai senzorul respectiv(banuiesc ca este un intrerupator)?

Orice detalii sunt bine venite!

Multumesc si o dumineca frumoasa la toata lumea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , daca s-a stricat ia-o de la dezmembrari . Dupa cum zici tu e posibil sa nu mai mearga fi reparata.Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut si eu am patit de aseara imi scrie bonet open tot la fel am trantit capota mai tare dar tot acelasi problema cred ca e dus senzorul se poate anula senzorul acela ca sa nu fiu nevoit sa cumpar altul stie cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca a facut scurt switch-ul si nu-ti mai vede daca e inchis sau deschis (ti-l vede mereu pe deschis tocmai din aceasta cauza nu-ti activeaza alarma). La mine s-a manifestat altfel problema; nu mergea sa deschid portbagajul din buton, el se apasa normal dar nu reactiona. Defectul; s-a produs un scurt circuit care a dus la defectarea switch-ului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cautat pe forum dar nu prea se pupa cu defectul meu, la mine functioneaza perfect butonul de deschidere porbagaj doar ca mesajul ala nenorocit nu mai dispare de pe computerul de bord si nu imi activeaza alarma cand incui...

Sper totusi ca poate a mai patit cineva asa ceva si poate sa imi furnizeze ceva informatii, daca nu week-endul viitor , daca o sa fie cat de cat cald, cred ca dau jos capitonajul si incerc sa scot mecanismul de inchidere sa vad acolo acel intrerupator si daca poate fi reparat sau inlocuit cu ceva similar.

Pana atunci sper ca voi primi un raspuns de la cineva patit sau mai in tema.

Multumesc de sugestii de pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa desfaci in partea stanga de la portbagaj, chestia aia de protectie pentru fire, verifica sa nu ai un fir rupt! Treaba e f simpla, aceasi eroare o am si eu acuma, dar nu am reusit sa desfac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rynno e simplu, inseamna ca ai defect intrerupatorul din broasca sau un fir intrerupt de la intrerupator la CEM . De verificat e simplu, scoti mufa din broasca, trebuie sa ai 3 sau 4 fire iar 2 din ele puse in scurt inchid circuitul si sting mesajul din bord . Din pacate in momentul asta nu mai stiu care fire sunt dar se pot masura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan G, la acelasi lucru ma gandeam si eu, acum sa ajung sa desfac sa vad cum arata acel intrerupator in cazul in care el e problema...o sa anunt cand remediez sau am ceva update-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si eu aceeasi problema, doar ca mi se debloca portbagajul la damburi. Am dat vina pe gheata si zapada...am zis ca poate am trantit eu portbagajul si a prins vreo bucata de gheata si nu se inchide bine.

Oricum am rezolvat problema, s-a blocat portbagajul de tot si acum trebuie sa ma duc la service sa vad pe unde este scurtcircuitul, pentru ca deobicei asta e problema...am mai patit asa ceva la un WV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut...ai acolo tamburii aia de cauciuc pe portbagaj...incearca sa ii infiletezi mai mult...o sa iti dispara mesajul dupa ce inchizi....am avut aceiasi problema...incearca si zi-ne si noua daca sa rezolvat...vad ca sunt multi pe forum cu problema asta!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

Mi-am gasit timp si am reusit sa deschid portbagajul. Problema la mine e din contactul care deschide portbagajul, din mufa lui mai exact. nu stiu cum a fost posibil dar cred ca a intrat apa...si un pin a fost asa de corodat incat s-a rupt cu totul si a ramas in mufa mama.

Aveti idee cat costa un astfel de contact?? Am sunat la o firma de dezmembrari si mi-a zis ca e 250 lei...ceea ce mi s-a parut enorm tinand cont ca e un simplu comutator si o bucata de plastic. ceva idei? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucata aia de plastic costa in jur de 100 lei noua . Se poate insa repara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc icristi dar imi trebuie contactul nu partea de inchidere.

Am incercat sa-l repar dar nu merge ca e mufa aia ciudata rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai putea sa renunti la mufa lui si sa folosesti papuci mama-tata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

POti incerca si la dezmembrari.Daca nu.. cauti un electronist si ai rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am rezolvat. Am vb cu Midnight Caller si a gasit marele plastic la 100 lei. Ma suparasem azi si am dat telefon la reprezentanta, si ei in marinimia lor mi-au gasit tigania aia cu totul la 824 + TVA.Multumesc de ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si la Alex tot ansamblul este aproape 600 lei. Numai switch-ul este 100 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, bareta aia cu switch este in jur de 100RON. Daca doar de aceea e nevoie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now