Guest d_nebun

Buna seara! Fan Volvo de cand eram tzanc Nu posed dar imi doresc

17 posts in this topic

Suntem cu totii fani Volvo, e clar ca avem ceva in comun :). Ma bucur ca ma aflu printre voi. Cateva cuvinte despre mine... Student, buget limitat, munca munca si iar munca daaar  in 3 ani am reusit sa strang 13.000 euro. Puteam sa`mi iau un BMW 320 sau ceva de genu`ca mai toti pustanii doar ca eu sunt innebunit dupa marca asta de cand eram de`o schioapa.Acum eu intreb pentru ca-mi doresc fie un S60 fie un S80 diesel. Nu sunt foarte tehnic banuiesc ca un ochi format a realizat lucrul asta deja.

S60 Vs. S80

manuala Vs automata

Multumesc anticipat,

Si ma bucur ca ma aflu printre voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit ! E bine ca in 3 ani ai putut sa strangi 13.000 euro - eu ma chinui de vreo 5 (bine, cu familie, copil  ;)  )

Dupa ce o sa te urci si o sa conduci un S60 (ca sa nu mai spun S80) o sa uiti instantaneu de BMW-uri...

Eu mi-as lua S60 - manuala , (T6  :D) insa trebuie sa-ti spuna parerea lor posesorii celor 2 tipuri de S-uri.

Numai bine si sa te vedem cu noua bijuterie la o intalnire VOLVO !

Share this post


Link to post
Share on other sites

:sunny:  ;)Sa-ti traiasca! Si copilul si nevasta.:sunny: Nu sunt nici casatorit si nici nu am copil pentru ca nu sunt inca pregatit pentru asa ceva :)

Mi`am luat multe de la gura :| + ca mai fac ceva pe langa slujba pe care o am.

Iti multumesc pentru sugestie am sa tin cont. Nici nu ma pot gandi la o alta masina, pt ca de ceva zile, de cand am strans toti banii numa` conducand un volvo ma visez. Cred ca am luat`o putin razna...  :stop:

In alta ordine de idei abia astept sa va intalnesc, dar pana una alta nu pot veni pe jos, asa ca sunt deschis la parerile voastre, urmand ca intr-un final, decizia pe care o voi lua s-o impartasesc cu voi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tinand cont de varsta pe care o ai eu zic sa mergi pe S60. Ca si Matrix eu iti recomand tot o benzina. Si daca e Turbo cu atat mai bine. Un motor de exceptie care este in productie de 16ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 benzinar! Dupa ce te inmultesti poti sa evoluezi la S80. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si iati cutie automata ... sa zic ceilalti ce vor!!! ... te vei obisnuii de ea si te vei intreba: - Pai daca se poate asa, restu de ce se chinuie cu 2 picioare pe 3 pedale?!?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

      Foarte tare, un stundent care a reusit sa stranga 13 mii euro in 3 ani.

      S60 sau S80??

      Daca pui problema asa eu as merge pe S60  cred  ca se potriveste mai bine.

      Trebuie sa tii cont insa de vechimea ta in arta conducerii unui automobil, S60 are 163 CP, e posibil sa fie cam puternica.

      Si eu am vrut sa-m iau S60 dar am zis ca trec prea repede la o treapta superioara nu din cauza CP ci din cauza marcii. Am vrut sa incep cu S40, urmatorul o sa fie S60 , apoi S80 si in final ma gandesc la Jaguar sau la un XC70.

      Roaga pe cineva de pe forum care are S60 ( daca nu ai condus un s60) sa te lase sa-l conduci un pic sa vezi ca te vei decide  pe loc:))

     

Share this post


Link to post
Share on other sites

    S60 si din partea mea... S80-ul este identic ca spatiu in fata cu S60-ul (cel putin eu stateam fix la fel si in S60 si in S80 - in dreapta, bine-nteles ;D). In spate insa se schimba problema, fiind masina "executive", este dedicata oarecum "mersului pe bancheta din spate".

    Completeaza-ti si tu profilul, sa stim de pe unde esti, si sigur te va lasa cineva sa dai o tura cu masinuta. Eu te pot "da" cu un V40 din 2000, 1.6 benzina, ca sa vezi si ce inseamna cea mai mica motorizare, poate te satisface si iti raman banuti de altceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am S60 D5 de 163 cp din 2002 si iti spun sincer ca face banii. Consum urban vara ~7.5, iarna~9.5, afara 6. Trebuie sa iei in calcul pentru alegerea motorizarii numarul mediu de km efectuati intr-un an. Sub 20.000 nu prea merita sa-ti iei diesel. In alta ordine de idei:

-S60 - comfort la superlativ, motorizare decenta ( ma refer la ceea ce am eu), fiabilitate nici mai buna nici mai proasta decat alte marci din aceeasi categorie, dar mai depinde si de noroc.

- S80 nu am avut

- Cutie automata nu am avut si nu pot sa ma pronunt, dar este recomandabil sa treci prin sectiunile dedicate ale forumului in cautarea problemelor pe care le-au intampinat unii posesori de volvo cu cutii automate.

P.S. La proxima intalnire de la Bucuresti, de la care garantez ca nu o sa lipsesc, o sa vezi cum merge D5-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 sa fie ... diesel ... cu siguranta fac peste 20.000 km.

cutie manuala sau automata ramane de vazut.

Am condus cateva masini printre care unele aveau si cutie automata ...clar e mult mai usor :D.

Cum am spus nu sunt foarte tehnic sper sa am parte de o masina buna, in caz contrar am sa invat. Ar fi prima masina personala :D. Sunt dispus sa fac asta dar sper sa nu fie nevoie.

Abia astept sa ma sui intr`un Volvo daramite sa conduc unul  :77:. Acum a inceput vanatoarea.

Sper ca in maxim 2 saptamani sa ma pot numara printre fericitii posesori ai marcii. Am vazut ca diferentele de preturi intre Romania si Germania nu sunt foarte mari luand in calcul si prima taxa de inmatriculare. Cert e ca nu am prea mare incredere in masinile rulate pe asa zisele "drumuri" ale noastre.

D`zeu sa`mi lumineze calea si voua inima ;D si multumesc pentru sugestii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

13.000 de euro in trei ani ? Ce ai "lucrat" prietene ? Eu lucrez de 2 ani si nu reusesc sa strang de un 760 daramite 13 mii...Oricum te admir  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

13.000 de euro in trei ani ? Ce ai "lucrat" prietene ? Eu lucrez de 2 ani si nu reusesc sa strang de un 760 daramite 13 mii...Oricum te admir  :kiss2:

Pai ti`ai raspuns singur lucrezi doar de 2 ani :). Daca esti singur si n`ai familie de intretinut poti sa strangi ... Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, incep prin a-ti spune cu admiratie ca ai gusturi fine  ;) eu am un S60 D5 cutie manuala,am inceput cu 440 prima masina a familiei mele,si am continuat cu 850GLE, si acum cu S60.

Bine ai venit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara!

Gusturi fine si scumpe din ce observ eu. Am cautat pe toate site-urile posibile si gasite de mine in diferite tari. Cred ca asteptarile mele erau mult prea mari si cred ca trebuie sa mai strang ceva banuti  :(. Din Romania nu prea am curaj sa-mi cumpar si am sa tai de pe lista ceva optiuni si am sa adaug niscaiva km pentru ca sincer nerabdarea e coplesitoare.

Oare cer prea mult ? :D

Ce parerea aveti vizavi de masinile care au depasit 150.000km. Merita "investit" in asa ceva? Dau semne de oboseala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Masina nu da chiar semne de oboseala dar de aici incolo incep problemele.  Tb sa fii pregatit sufleteste sa incepi sa mai bagi niste banuti in ea.  Motorul nu pica, dar auxiliarele cu siguranta inpec sa cad. Motorul de pe S60 te poate duce lejer in 250-300 mii.

    uite aici ceva frumos

www.caryncar.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de pe S60 merge 600.000 km dupa carte....Normal ca depinde si de exploatare, dar in regimul normat de fabrica mergeeeeeee..... Eu cand am vandut 740-ul avea 400.000km (aici s-a oprit acul, in realitate avea peste) si in afara de distributie si bujii nu am schimbat nimic la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now