cata

joc in volan

11 posts in this topic

Astazi am observat o chestie tare ciudata la masina mea,am vrut sa ma ridic un pic in scaun si avand o durere de spate m-am ''ajutat'' de volan si am observat ca tragand spre mine de volan se misca cativa mm max. 1 cm.

Va intreb daca este normal asa ceva,adica aceasta miscare sus-jos a volanului(tragand de el nu foarte tare) de max.1 cm.

Ce ar trebui sa verific?

Unde este prins si cu ce?

Precizez ca modificarea coloanei volanului o pot face doar pe inaltime nu si in adancime(nu are aceasta optiune).

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU este normal.

Este prins intr un surub sau 2 nu ma stiu exact.

O sa fac o poza maine,daca nu rezolv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica intai daca acea clapeta de blocare a volanului de dedesubt e bine fixata pe pozitie. Incearca sa dai reglajul un cm mai sus sau mai jos si apoi sa blochezi clapeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cata dai jos capacul de plastic care acopera contactul si o parte de volan,apoi poti observa daca ai sau nu rupt vreun suport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coloana este prinsa in 4 suruburi. 2 suruburi sunt mai sus aproape de volan care tin si suportul de reglaj al volanului si 2 suruburi pe la mijloc. Mai degraba eu cred ca ai joc in tripoda de la coloana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicul a spus ca totul este strans si ca am joc in tripoda de la coloana.Ce trebuie sa fac?

Mai pot merge asa cu masina? Va precizez ca nu imi joaca volanul la viteza ,poate doar o mica bataia la denivelari mai mari.

Ce sa fac in continuare?Sa ma duc la alt mecanic sa mai aud o parere?Pana acum nu a gresit cu nici un''diagnostic'' la nici o masina ,respectiv la a mea si sotiei.

Sfaturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca jocul este pe inaltime cred ca mai poti astepta cu ïnvestitiile¨!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-a spus bine mecanicul. Si eu am patit la fel.

Poti astepta cu investitia daca e bai, numai sa nu se transmita mai departe uzura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now