Beclea

Help ! SRS airbag service urgent !

60 posts in this topic

Azi am pus contactul si surpriza , SRS AIRBAG SERVICE URGENT ! , precizez ca in ultimele 3 luni am scos bateria odata sau de 2 ori ! Ma poate ajuta cineva ca nu imi dau seama de la ce este !

Help * , imi cer scuze , din viteza am gresit .

Remediat!

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil o mufa oxidata sau contact imperfect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Batera ii buna?Poate ai curent prea putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bateria este aproape noua , mentionez ca am si un subwoofer mai puternic in masina , si ma gandesc sa nu fie de la vibratii , dar la ce mufe as putea sa ma uit sa le verific ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi apare cind o duc la spalat interior si umbla baietii cu aspiratorul pe sub scaune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum o rezolvi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cei care pot sterge erorile, la service. Ai ambele variante in Bucuresti.

Totul e sa fie doar un contact imperfect, nu altceva mai grav. Daca e altceva , eroarea va reapare si atunci trebe rezolvata cauza. Oricum nu e bine sa stai cu aceasta eroare de srs pentru ca nu beneficiezi de protectia srs cit timp exista eroarea. Sistemul e Inactiv !(probabil ai in bord aprins pe rosu inicatorul de srs). Deci, in caz de accident, pa airbaguri, doamne fereste !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamn e fereste sa fie defect bordul , am un subwoofer in masina , si ma rog sa fie contact imperfect , si daca ar fi bordul defect cat ar costa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamn e fereste sa fie defect bordul , am un subwoofer in masina , si ma rog sa fie contact imperfect , si daca ar fi bordul defect cat ar costa ?

Nou costa foarte mult, peste 4000 lei, la mana a doua poti gasi intre 150-250 euro! Dar vestea cea buna este ca se repara! Ai avut vre-o data probleme cu display-ul din stanga al bordului, cel unde citesti mesajele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul merge perfect pe el , display-urile , ceasurile , martorii , absolut totul , numai imi da aia cu srs airbag service .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul merge perfect pe el , display-urile , ceasurile , martorii , absolut totul , numai imi da aia cu srs airbag service .

Asta inseamna ca nu ai nici p problema cu bordul, sper! Incearca sa te uiti la mufele de sub scaunul soferului, cum zice si Iuli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu , absolut toate informatiile merg perfect , absolut totul merge perfect pe bord , numai ca imi da aceea eroare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai pe Detonator si Bogdang in Bucuresti care sa-ti rezolve problema ieftin. Cauta numerele lor de telefon pe forum si suna-i! Nu mai amana ca nu iti functioneaza airbagurile in caz de accident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc parola , dar ma gandesc cumva eu cand am montat subwooferul am demontat planseul de deasupra difuzoarelos spate , sa fi atins o mufa ceva , si sa dea eroare .... , am vazut ca sub scaunul soferului toate mufele sunt largi asa in suport , se misca ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod sigur ai atins un conector. Dar daca ai eroarea in bord e problematic in caz de accident. O sa-ti lege colegii la care te duci si mufele cu soricei ca sa eviti pe viitor situatii neplacute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta le-am miscat , daca scot plusul bateriei un anumit timp , nu cred ca reseteaza eroarea , am incercat la Mercedes Sprinter 2006 , si a mers . , tot o mufa de centura de sub bancheta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Mercedes erorile nu se logheaza cu fault ca si la Volvo. Ma rog, e o chestiune mai lunga si destul de complicat de explicat in cateva cuvinte.... Airbagurile nu se declanseaza daca umbli la mufe pentru ca sunt actionate de senzori de deceleratie nu de senzori de impact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum asa , daca ele sunt deconectate ? Mai bine stau potolit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca declansezi airbagurile o sa te cam coste..., NU te juca cu banii tai !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai asta imi e frica , ca sa nu se intample ceva , ma rog din cate am vb cu cineva care a lucrat la volvo , a zis ca e de la contact miscat , si ca e imposibil sa sara airbag-urile , si ca airbag-urile se declanseaza la impact , si cu eroare aceea din bord .

Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca se poate , dar sper sa nu fiu eu nefericitul , pe tester se poate sterge eroarea , se poate merge asa cu ea o perioada de timp pana ajung la cineva cu tester ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io merg cu ea asa de 2000 km. Problema e ca daca am accident mor urit ! La mine e nasol ca nu pot ajunge la service ... Nu sint un exemplu de urmat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

AAa , ma refeream daca exista posibilitatea de a se declansa asa din senin , dar sper sa nu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ăia care au scris VADIS-ul s-au gândit că, totuşi, se poate:"

Unde scrie asta in Vadis?

Stai linistit ca nu se declanseaza din senin. Discutia asta a mai fost pe forum, nu o mai repet.

Cel mai prost scenariu este ca NU se declanseaza! De aia sa-ti fie frica. Restul e filozofie.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles , este bine ca nu se declanseaza din senin ca ma speriasem , va multumesc tuturor pentru ajutor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now