Beclea

Help ! SRS airbag service urgent !

60 posts in this topic

S-a mai discutat pe aici despre scoatere HU-ului fara a deconecta bateria. Rezultatul e cel obtinut de tine.

Merg la reprezentanta sau la unul din baieti si reseteaza-ti eroarea.

Nu mai demonta nimic, posibil sa nu ai nimic la masina si cu tot felul de interventii sa strici mai mult.

Eroarea trebuie resetata.

In cazul in care reapare e cazul sa te "panichezi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

AAA , eu acum am citit postul de mai devere de la colegul nostru , in care precizeaza ca daca deconectezi Panoul de la climatronic cu tensiune pe borne , iti da SRS airbag service urgent . si eu asta am facut pentru ca nu am stiut... !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te ingrijora. La fel am facut si eu dar am fost mai norocos. Poate si din cauza ca eu nu am comenzi pe volan si masina nu prea are habar de ce HU am...

Reseteaza-ti eroare si mai vezi.

De la sine nu o sa dispara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea mea este alta , inafara ca nu sar airbag-urile in caz de accident , mai exista vreun pericol daca merg cu ea asa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca eroarea provine doar de la scoaterea HU, sau de la o conexiune imperfecta, alte pericole in afara de faptul ca nu mai esti protejat in caz de accident nu exista.

Daca eroarea nu provine de la asa ceva, ci din alte motive , e posibil sa ai probleme daca mergi cu cauza nerezolvata.

Nu poti sti nimic sigur pina nu resetezi eroarea sa vezi daca mai reapare sau nu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles , sper sa nu mai apara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai "resemnat" de moment sau ai primit ajutor divin?! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aflat de unde provine eroarea , acum sapt asta sa vad cand am timp sa ajung sa bag laptopul , eroarea provine de la deconectarea panoului de climatronic si Hu , nu de la miscarea vreunei mufe , iar bordul este tip nou , nu este stricat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara am si eu o problema putin asemanatoare privind mesajul ideea e in felul urmator la mine eu am scos doar siguranta din stanga volanului pe care SRS ( siguranta nr 25 ) fara sa scot borna de pe baterie , de atunci imi apare eroarea aceasta cu SRS urgent service required . Am pus-o pe tester ziceau baietii ca nu pot scoate eroarea ca e permanenta. Codul de eroare e 00D4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca 00D4 este eroare pe becul de SRS din bord, iar atunci eroarea este stocata in DIM (ceasurile de bord) si nu se poate sterge decat cu un tester care vede ceasurile de bord separat (Vida+dice, bosch KTS, etc)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now