catalinbv

rulmenti roata spate

12 posts in this topic

salut tuturor,cine ma poate ajuta cu o dilema am un zgomot la rotile pe spate e ora de a schimba rulmenti de la roti,cum ca pe fata am luat pe ford si sau potrivit de minune si leam luat la jumate de pret ca pe volvo erau la 230 euro si am luat pe ford focus,fag la 109 euro si as vrea sa stiu daca pe spate se potrivesc de pe ford focus,scuze daca nu am postat unde trebuia,multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele de iarna le-ai dat jos? S-ar putea sa ai si de acolo sunete ciudate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut tuturor,cine ma poate ajuta cu o dilema am un zgomot la rotile pe spate e ora de a schimba rulmenti de la roti,cum ca pe fata am luat pe ford si sau potrivit de minune si leam luat la jumate de pret ca pe volvo erau la 230 euro si am luat pe ford focus,fag la 109 euro si as vrea sa stiu daca pe spate se potrivesc de pe ford focus,scuze daca nu am postat unde trebuia,multumesc anticipat.

Ai luat de Ford, se potrivesc dar nu sunt aceeasi din pct de vedere a calitatii :) ! Au si coduri diferite ! Pe spate SKF Volvo are VKBA 6565 iar pt focus e VKBA 3661 ! Pretul unuia Volvo pe spate SKF e tot 100 si ceva de euro.

De obicei cand o piesa are aplicabilitati multiple isi retine acelasi cod, dar in cazul Volvo vs Ford SKF si FAG au produse specifice pt fiecare marca si parerea mea e ca exista un anume motiv bine intemeiat.

Parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

tot ce e posibil roberto,ai dreptate dar eu as vrea sa ies mai iefin daca se poate ca in ultima vreme am tot schimbat la ea pe fata am schimbat cam tot ca si masina are 240mii km si de asta intrebam poate reusesc sa ies mai ieftin.multumesc mult

da cauciucurile leam schimbat fiind in italia aici a venit caldura de la inceputul lui martie.multumesc serge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe spate sunt mai scumpe decat pe fata.Eu l am luat din germania acu 2 ani skf pt volvo si a fost 6mil pe cand acia samsarii imi cereau de la 9mil in TM la 12 mil in patria hotilor:bucale.Dar eu iti recomand fag pt volvo si sa l contactezi pe roberto.Teoretic ii pe la 5-6mil, pe cand fagul pt ford este pe la 4mil parca.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal ca se potrivesc :ff2, s40 mazda 3 pejo...toate pe aceasi platforma si motor psa sunt identice. Doar ca cele pt s40 pur teoretic sunt mai de calitate

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le mai bagati pe toate in aceeasi oala.

Peugeot/Citroen n-are nici o legatura cu platforma Volvo P1/Ford C1. Singurul lucru comun este motorul.

Doar Ford, Volvo si Mazda au aceeasi platforma dar cu mici variatii. De exemplu Mazda foloseste alta distanta intre prezoane, deci rulmentii de Mazda (care vin cu butuc cu tot) nu se potrivesc la Volvo/Ford.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa parerea mea, daca banii nu te dau afara din casa, cumpara de Ford (oricum nu sunt convins ca e vreo diferenta intre ei). Daca pe Focus rezista, pe S40 de ce n-ar rezista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vorbeste cu roberto de pe forum.ti l poate trimite la un pret bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now