cristian

camera parcare pentru modelele volvo

53 posts in this topic

Mai scazi 92 E cat este diferenta la camera sau mai simplu ca sa intelegi numai adaptorul video este 350E cu tot cu montaj dupa care adaugi tu 28 E pt camera .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e investitie pentru cei cu permise de conducere cumparate,sau trebuie sa cumpere si soferii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da domne, dar cine mai are Tv cu Camera? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta le explicam eu baietilor entuziasti din topicul asta (probabil ca nu s au obisnuit bine cu ce inseamna sa modifici ceva pe Volvo si credeau ca te costa 100 lei sa pui camera pe marche arriere). E o camera facuta special pentru Volvo si costa doar 28 de euro. Dar ca sa se potriveasca pe Volvo trebuie sa faci modificari la electrica de inca 500 euro sau sa iti modifici linia audio cu un 2DIN de n sute de euro. Hai sa o lasam balta! S au deschis nenumarate topice cu modificari care la alte masini sunt banale dpdv financiar, dar la Volvo costa cat 10-20% din valoarea de vanzare a masinii. Vorba lui Thor: pur si simplu mai bine o vinzi si iti iei alta cu dotarile dorite. Iesi mult mai ieftin decat sa o iei cheala si sa te apuci sa pui pe ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pe 244 ;ma ajuta cand iesi din parcare cu spatele cand nu ai vizibilitate.

Cum am foliii pe geamuri utilitatea camerei s-a marit considerabil:)

Este drept ca sunt chinezarii dar ii ok,te ajuta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, eu ieri mi-am pus si net in masina si pot spune ca este genial in acelasi timp pot spune ca si costa iar posesorii de Volvo sh in general sunt oameni care vor sa dea 3 lei pe o masina de 5 lei dupa care plang atunci cand trebuie sa bage 1 leu in piese si iau piese de 0.5lei dupa care spun ca Volvo este marca proasta .

Revenind trebuie spus ca asa este, daca vrei sa ai TV in Volvo trebuie sa scoti bani din buzunar, bagi bani si ai si net in masina nu bagi si ai sonorizare de logan dar te mandresti ca ai Volvo .

Camera este extrem de utila cand ai folie pe geamurile din spate iar daca mai pui si LEDuri pe becurile de marsarriere deja este o placere sa dai cu spatele noaptea .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu netul in masina, personal mie mi se pare putin deplasata! Adica sa bag mii de euro in masina doar de dragul de a ma mandrii ca am Volvo cu net, tv, super music sound, 200 de mii de lcd-uri in ea, pe bune. Doar ce te-am intrebat vineri, cum sta treaba cu mufa usb, adica doar pentru o mufa usb sa pot citii ipod-ul sa nu stau sa mai ard 10 mii de cd-uri, tre sa scot din buzunar 500 de euro, jos palaria. Vorba lui Jrazvy, mai bine o vinzi si iti cumperi masina cu toate utilitatile astea de fabrica :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau iti iei un XC70 ca al meu si iesi mai ieftin, deh eu nu am fibra optica . :D

Mai ai o sansa sa-ti iei un BMW astea au browser de net de fabrica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

500e pt mufa aux? asa scump?

Cred ca la modelul s40/v50 este singura modificare care merita investita.Dupa ce s-a chinuit bogdan vro 7h sa mi puna mufa, acum 2 ani, de maxim 2-3 ori am ascultat la ea, cand am plecat in concediu(11-12h de drum) in rest in RO radio de pe drum.

Eu nici macar nu am cablu tv,de 4-5 ani nu m am mai uitat la TV, iar Tv-ul din casa merge pe hdmi la PC iar netul mi dajuns acasa.Toate astea in masina nu au ce cauta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufa usb nu aux :) Cica s40/v50 sunt mai cu mot! Sunt pe fibra optica.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa te bucuri iti spun ca aceiasi problema este si la MB, AUDI, Jaguar, Bentley .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufe "video in" model VOLVO nu am vazut pana acum pe nicaieri. Ar fi interesant sa poti "lega" 2 fire si sa si mearga...dar daca nu ma insel: la modelul expus/prezentat in instructiuni spune ca legi firele pe la becul de stop. Gresesc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufe "video in" model VOLVO nu am vazut pana acum pe nicaieri. Ar fi interesant sa poti "lega" 2 fire si sa si mearga...dar daca nu ma insel: la modelul expus/prezentat in instructiuni spune ca legi firele pe la becul de stop. Gresesc?

Asa e eu aveam deja un fir tras la casetofon de la becul de retro(sa stie cand dai cu spatele)asa camera transmite doar cand dai cu spatele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect! Dar am scris becul stop! Chiar asa am gasit scris in prezentare/instructiuni pe un alt site (marfa era aceiasi, dar spuneau ca provine din China).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu stiu ce sa zic, eu ieri mi-am pus si net in masina si pot spune ca este genial in acelasi timp pot spune ca si costa iar posesorii de Volvo sh in general sunt oameni care vor sa dea 3 lei pe o masina de 5 lei dupa care plang atunci cand trebuie sa bage 1 leu in piese si iau piese de 0.5lei dupa care spun ca Volvo este marca proasta .

Revenind trebuie spus ca asa este, daca vrei sa ai TV in Volvo trebuie sa scoti bani din buzunar, bagi bani si ai si net in masina nu bagi si ai sonorizare de logan dar te mandresti ca ai Volvo .

Camera este extrem de utila cand ai folie pe geamurile din spate iar daca mai pui si LEDuri pe becurile de marsarriere deja este o placere sa dai cu spatele noaptea .

Eu zic ca nu e corect sa ducem discutia in derizoriu. Nu vorbeam aici de TV si net. Topicul plecase de la o camera de marche arriere de 30 de euro pentru care montajul te mai costa 500 euro. Nu cred ca raportul de pret e ca de la un 1 leu la 0.5 lei.

Asta doar daca nu e si camera de luat vederi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu raxe X

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Razvan nu costa chiar 500E ci vreo 350 E iar asta daca vrei sa integrezi camera la sistemul original, acum ai si alte variante, au aparut GPS-uri de pus in parbriz care au si VIDEO-IN & Bluetooth iar pretul este derizoriu ~300 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii bine ca ideea e sa mentinem pe cat posibil cat mai original interiorul. Altfel se pot pune tot felul de briz-brizuri kitchoase si ieftine. Insa masina nu va mai avea spiritul Volvo, ci logan probabil. Eu incecam sa i lamuresc pe baieti ca la banii aia nu are cum sa fie o camera facuta special pentru modelele Volvo. Pretul corect era 400 euro tot kitul de instalare (cu video in si ce mai trebuie). Altfel e o chinezarie ordinara (no offence).

Eu iti multumesc pentru ca ai fost promt ca de obicei si ne ai dat calculul corect sa ne lamurim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesanta ultima.

+ camera ajunge pe la 20-25mil...si pana ti se ridica RTI ul ai si parcat.Daca chiar nu ai pe ce da banii este faina

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hi Mihai,

You need 2 items for that. If you order them at once, all cables required to connect are included;

http://www.volvotech.eu/product_info.php/cPath/140_142/products_id/305

(camera, fitting exactly in the license place light, you need to swap the light bulb to the camera, next to the camera there's still light coming out as might be required in your country).

http://www.volvotech.eu/product_info.php/cPath/140_142/products_id/136

(Video breakin box. Allows the camera to be connected but also allows another video source (like iPod or dvd player) to be connected to the RTI screen. This also works when driving).

Installation for private persons first time usually takes 2-3 hours.

A professional installer (even if they don't know the product) will need app 1.5 hours.

Kindest regards,

Bob

I would like to know what products do I need to purchase in order to install a rear-view camera on a Volvo V50 MY 2010 with RTI NAV.

la vreo 15...si mai interesant este ca mai ai o intrare video pentru whatever ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos Mihai, pai eu ce am scris mai sus? Astea 2 produse costa 370E cu tot cu transport, montajul mai ajunge si ala la 50-100E, asa ca ajungi sa dai aproape 500E pe ceva care costa 600E din fabrica . Merita ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul ca nu m-as baga la "Installation for private persons", la cum am vazut treburili cu masina mea ;). Si nu, nu prea merita. Poate cu o camera mai ieftina? ...

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu camera este problema, la aia nu poti sa scazi decat 50E, adica la 70E sa iei o camera buna .

Dupa care si Thor are dreptate, pana se ridica ecranul ai cam parcat masina .

In schimb poti pune video pe ecranul RTI, asta suna bine zic eu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu la asta ma gandeam ca este shmecherie - "2 external video sources". Dar - am vazut ceva de NTSC, si la un moment dat parca comentai tu legat de asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now