Guest Lau

Ce aparat foto sa-mi iau?

19 posts in this topic

In primul rand sper sa fie bine locul unde postez.

Vreau sa-mi cumpar un aparat foto cu aproximativ 400 de lei(nou). Nu imi doresc sa-mi cumpar unul cu prea multe functii, ci un aparat cu care sa fac poze cat de cat bune. La ce trebuie sa ma uit si cam ce marci imi recomandati? Nu ma prea pricep la aparate foto. Asa ca orice sfat e binevenit.

Multumesc tuturor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal iti recomand Canon, eu am un Canon A530 l-am luat din Italia cand am fost in vacanta si sunt ff multumit de el, credca pe la 400 de RON gasesti un A460, modelul din urma voiam si eu sa il iau inainte sa plec in Italia dar nu am mai apucat si am luat A530-ul la repezeala ca nu aveam aparat si zilele treceau :P.

http://emag.ro/aparate_foto_compacte/aparat-foto-digital-canon-powershot-a460-albastru--pAJ1784B002AA

sau succesorul A530-ului cum am eu care vad ca are 7.1 Megapixeli

http://emag.ro/aparate_foto_compacte/aparat-foto-digital-canon-powershot-a560-71mp--pAJ1774B001AA

Eu zic ca daca faci poze ocazional ca si mine poti sa iti iei linistit A460-ul si un card de 1Giga eventual 2 acumulatori (pachetul vine cu baterii care tin ff putin) si totul e ok.

Ca si functii sincer nici acum nu le cnosc pe toate dar are o gramada, o multime de preset-uri in functie de mediul in care faci poza de ex NighShot, Daylight, Beach, Fireworks, Pets, Portrets, Landscape, Woods, Foliage, etc etc, precum si functii de setari manuale si inregistrare video cu sunet, conectiavitate excelenta doar bagi cablul in el si in tv si gata, poti sa il folosesti direct ca si cam, sau webcam, are si posibilitatea sa stingi display-ul cand faci poze prin obiectivul optic gen aparetelor clasice, zoom 4X optic si digital nu mai tin minte cat dar imi place ca este variabil adica are un slider dinacela si faci zoom cat vrei nu ca la telefoanele mobile unde ai 2X 4X 6X.

In rest ce sa spun, eu sunt foarte multumit de el, chiar am un prieten care se ocupa cu foto and video si la fel sustine ca Canon sunt scule de calitate.

Uite o poza facuta cu modul Auto, eu numai modul Auto il folosesc ca deh sunt noob in Foto stuff

post-527-12877845953714_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canon

... e ca un Volvo  ;)

Canon PowerShot A460 trebuie sa gasesti la banii aia ...

http://www.ccsfoto.hu/v3/img/product/canon/PowershotA460GREYFSL.jpg

dar iti trebuie si un incarcator si 4 acu la ea, plus card si husa ptr aparat.

deci vei sari cam pe la 500 - 550 ...

Este un aparat bun, nui pro, dar face poze excelente, si filmeaza f bine cu sunet!

La carduri ia Sandisk de 1 G sau 2 G!

http://www.molnarfoto.hu/images/resize_47377.jpg

vezi aici cu oferta:

http://www.pcfun.ro/Camere-foto-digitale/Aparat-foto-digital-Canon-PowerShot-A460-Bonus-SD-1GB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, nu tiam citit raspunsul, numai ulterior, si acum vad ca am vorbit de acelasi aparat  :D

Deci Canon e OK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu am un Sony DSC-S50 de 2.1Mpixeli si sincer face poze mai bune (mai clare) decat un Sony de 5Mpixeli mai recent. N-are decat 2x zoom optic si 3x zoom digital insa pentru everyday photos este excelent.

    Dupa bujet, Coane Fanica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt fan Nikon sau Olympus. Eu am asta : http://www.cameredigitale.ro/olympus-fe-240-silver  Sunt f multumit de el,un aparat usor de folosit (nu pentru profesionisti) este foarte subtire, cu carcasa metalica, LCD-ul destul de mare.....dar nu costa 400 (nou). In principiu eu zic sa te orientezi catre Nikon si Olympus. Nu este atat de important cati megapixeli are peste 3.1, mai important este sa ai un zoom optic rezonabil (peste 3X) si bineinteles un card de memorie care sa te satisfaca din punct de vedere al capacitatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot canon iti recomand.......ca marca ;

dar ...trebuie sa te decizi pt. ce iti trebuie apratul ?...sa faci tu poze sau sa faca el ?

Daca vrei sa il folosesti tu ....cumpara cel putin un Canon PowerShot S3 IS, daca vrei sa faca el poze ....urmeaza sfaturile de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu voiam sa-ti recomanda o marca anume, atata timp cat nu optezi pt Panasonic, care sunt f. proaste (părerea mea). Ce cred că într-adevăr trebuie să ai în vedere drept criteriu esenÅ£ial zoom-ul optic. Excelent ar fi să fie peste 3x. Cât despre rezoluÅ£ie, tot ce este peste 3Mp, depăÅŸeÅŸte deocamdată posibilităÅ£ile de afiÅŸare ale oricărui ecran de ultimă generaÅ£ie, deci, oricum ai alege este bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am optat pentru[ sony DSC T200 ] am zis ca daca tot imi iau camera foto sa imi iau una buna, inainte am avut un olympus foarte multumit de camera poze bune da nu se compara la calitate , cat mai multi megapix mai buna calitatea optic zoom etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca si Sony se compara cu Olympus.....Olympus este mult peste Sony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata!

L-am luat!

Canon A550. E super tare aparatul.Imi place f mult. Si cred ca am facut o afacere destul de buna. Am dat pe aparat+card de 2G+incarcator Sanyo+4 acumulatori+husa=540 de lei.

Inca o data multumesc mult pentru sfaturi  :kiss2::laughing6::hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l folosesti cu placere.

Este o vorba printre fotografi, "CA CANON-UL NU-I NICIUNUL" asa ca bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun bun am luat yilele astea le o oferta un canon 470 de 7,1 mp cu zoom de 3,4 +card 2gb + incarcator cu 2 acumulatori pret final 345 lei!!!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un Sanyo Xantia 5,1MP(10MP in serie) Desi a fost putin mai scump , l-am preferat pt. forma futurista , pentru posibilitatile pe care le ofera (foto+film) Am doi acumulatori si un card de 2 G. Desi se poate si mai bine , sunt multumit. Sunt fotograf amator , fac poze doar ocazional. Recomand !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa-ti iei produsele dupa review-urile care sunt pe net.

Pentru mine factorul de decizie nu sunt neaparat megapixelii, sunt irelevanti daca nu sunt direct corelati cu dimensiunea sau calitatea senzorului.

poti sa ai 20 de megapixeli si un senzor slab si vei face poze cu zgomot pe ele.

sau...

poti sa ai 7 megapixeli si super imagine clara si curata :)

google it dupa "review [nume produs]"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now