AlexS40

Cutia de viteze "KO" S40 1.8 2002

6 posts in this topic

Salutare. Dupa cum spune si titlul am stricat cutia de viteze.....

Cum s-a intamplat: Plec de la un stop, dau putin mai tare in viteza intai (cam 4000 rpm) si cand sa dau a doua TROSC. Opresc sa vad daca e totul ok si constat urmatoarele: indiferent ca bag in prima sau a doua viteza ea merge doa cu a intai-a, in restul vitezelor inclusiv marsarier intra dar cand eliberez ambreiajul moare motorul(parca e blocata cutia)....a, si sa nu uit, nu pot sa o scot pe liber. Am vrut sa aflu si parerile voastre inainte sa merg cu ea la mecanic, daca aveti cumva un mecanic de incredere il puteti recomanda.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare- mesteca piulite cumva in mers???? atunci e bulita cutia-(mie mi s-a spart un rulment de la grupul mobil), desi imi intra in toate vitezele, greu spre foarte greu in 1-a si in 'R'...

daca nu mesteca piulite vezi sa nu fie din ambreiaj ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare- mesteca piulite cumva in mers? ??? atunci e bulita cutia-(mie mi s-a spart un rulment de la grupul mobil), desi imi intra in toate vitezele, greu spre foarte greu in 1-a si in 'R'...

daca nu mesteca piulite vezi sa nu fie din ambreiaj ceva...

Sa stii ca mi se parea ca rontaie ceva in mers. A mea a ramas blocata in vitaeza intai. Oricum daca e dusa cutia as vrea sa iau una cu marsarier in dreapta spate(langa viteza a 4-a) ca acum aveam marsarierul langa viteza intai. Sper doar sa se potriveasca.

Multumesc de raspunsuri. Totusi astept sa-mi recomandati ceva mecanici daca stiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand in primul rand sa nu mai visezi, o cutie M56 presupune schimbarea timoneriei si a planetarelor . La 200E gasesti cutie M5P aici in Bucuresti .

@Funky omu are aceiasi cutie ca a ta, cutie din aia buna de reno care te lasa cand ti-e lumea mai draga .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand in primul rand sa nu mai visezi, o cutie M56 presupune schimbarea timoneriei si a planetarelor . La 200E gasesti cutie M5P aici in Bucuresti .

@Funky omu are aceiasi cutie ca a ta, cutie din aia buna de reno care te lasa cand ti-e lumea mai draga .

Bine ca mi-ai spus de cutie. O piesa aveam de renault si aia de rahatel... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now