ValiU

Schimbare tapiterie

14 posts in this topic

Am incercat sa caut prin topicurile puse de voi dar ... fara succes. Nu am gasit

A reusit cineva sa inlocuiasca tapiteria la masina?

De curiozitate pentru ca de schimbat, nu stiu daca o sa fac asta.

O tapiterie din piele schimba foarte mult interiorul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....dar devine si mai pretentioasa, mai ales la Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

banuiesc ca da.......

am zis doar sa fac un studiu intai....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa o schimbi .. nu vei regreta . Ai 2 variante .. schimbi doar husele sau schimbi cu tot cu scaune+banchete , a 2 a este mai usoara , prima solicita putin nervii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

As prefera a doua varianta, doar ca as vrea si fetele de usi :P.

Tupeu d-le tupeu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cauta la Sandro sau la Ionut Lup poate gasesti un interior intreg dupa 2005.

Normal ca a doua varianta e mai simpla,dar prima implica dedicatie mai multa :D Oricum,daca umbli la scaunele fata,mare grija cu mufele si vestita eroare SRS :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci baieti am gasit o vopsea foarte buna pt culoarea `` crem sand ``

am facut astazi scaunele fata care erau destul de obosite cel putin la sofer era varza si au iesit incredibil de bine ca si noi as zice

maine voi face poze dar nustiu daca mai am poze cu scaunele dinainte de vopsire

la 40 LIRE tubul as zice ca am dat lovitura

inlocuire pielei costa in bucuresti 700 euro m am interesat dar sincer nu merita atatia bani parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

au o multime de nuante doar ca trebuie sa stiu denumirea in engleza

de ex la mine culoare crem se numeste de fapt ``sand cream``

daca imi spui cum se numeste culoarea ta ma interesez daca o au si te anunt fara nici o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate: a reusit vreodata cineva sa dea jos husa de piele de pe un scaun din fata ? Incepe sa ma deranjeze o cusatura, exact aia de pe mijlocul sezutului, care cred ca se va descoase in timp. Si nu, nu "ma arunc" in masina. ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat eu sa o dau pe cea de pe perna din spate pentru a o spala la masina de spalat (asa am procedat la skoda si a iesit foarte bine

)

Dupa 2 ore de desfacut la cleme, doua bataturi imense de la patent o tona de draci..... si dupa ce am constatat ca am desfacut doar jumatate din clemele pernei..... am renuntat si am inceput sa le pun la loc... inca o ora de pus la cleme plus inca o batatura.....

Poate esti mai dibaci si iti iese.... eu nu ma mai apuc in veci de desfacut tapiterie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbata eu pielea de pe scaunul de la sofeur ca deh... se cam uzase ...

Dupa cca 4 ceasuri de desfacut la inele de sarma si un catralion de bataturi in palma am reusit.

La montaj am folost coliere din plastic (din acelea de care mai obisnuiesc unii sa puna la capacele de la roti, insa ceva mai subtiri). Pana acum nu mi-a intrat nici unul in fund si sacunul arata bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dat jos scaunul din masina ? Si daca nu l-ai dat, ai putea sa faci o poza cu semne pe locurile pe unde vin clemele (inelele) alea din sarma ? Si cam cate sunt ? Ma intereseaza doar la sezut. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now