nevergone

volvo s80 proaspat proprietar

92 posts in this topic

Legat de capota motor...stie cineva care sunt senzorii ce verifica daca este inchisa? Deoarece imi indica ca e deschisa tot timpul cu toate ca e inchisa...multumesc!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Senzorul este in broasca,deci s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi broasca. Baga tester-ul pe ea si vezi ce erori mai da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de raspunsuri!! Asa am sa fac legat de distributie.legat de tester...nu am pe nimeni pe aici care sa ma ajute...dar ma gandesc ca ma duc la reprezentanta...sau o mai las pana ajung in romania, in august.va multumesc frumos!! O zi faina!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin, ti-am lasat un mesaj pe private.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am rezolvat problema cu senzorul la capota motor...acum alta problema...mai nasoala :wacko: am reusit sa desfac busonul la apa...ca era blocat...si e ulei in apa...gasisem intr-un timp ceva postat de bogdan g..cum ca e problema comuna, ce e de vina? Ce sa ii fac?? Va multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa te sperii dar cred e garnitura de chiuloasa problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate imi amintesc eu, parca era vorba de racitorul de ulei, care se sparge la D5 si intra uleiul in antigel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai buna varianta lui Ionuț :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...m-am apucat sa curat vasul...cu benzina si orez, l-am curatat ca nou ...:-D...dar neschimband antigelul s-a facut din nou apa neagra...dupa vreo jumatate de ora de plimbat am verificat si nu mai este ulei in vas deloc...doar apa foarte neagra...sper inca ca ar fi avut problema vechiul proprietar si ca ar fi remediat-o...deoarece erau urme de ulei pe masina...acum schimb distributia luni si sa vad ce fac dupaia...daca merg la volvo la reprezentanta...imi pot spune ei pe tester daca ar mai fi probleme? Sau daca este doar instalatia inca murdara? Va multumesc...pe forum volvo in uk spuneau cum ca la volvo foarte greu sunt probleme cu garnitura de chiuloasa...dar nu stiu cum se cheama racitorul de ulei in engleza sa pot cauta preturi...aveti idee? Va multumesc frumos...sper sa nu fie prea scump... :-D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos Cristi, o sa cer sa schimbe distributia maine si antigelul si dupaia sa vedem.o zi faina va doresc!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nai pt ce.

O zii insorita si tie

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar nu stiu cum se cheama racitorul de ulei in engleza sa pot cauta preturi...aveti idee? Va multumesc frumos...sper sa nu fie prea scump... :-D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Aline ai dat-o cu bata in balta aici. Cum se poate traduce in engleza "racitor de ulei", decat "oil cooler"

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC0.A0.H0.Xvolvo+d5+oil+cooler&_nkw=volvo+d5+oil+cooler&_sacat=0&_from=R40

Share this post


Link to post
Share on other sites

:-))))) mersi frumos ionutz, nu prea ma pricep...aveam in gand termoflot...si nu prea mi-a functionat cerebelu' de suparare...ca sa vezi ca iti cumperi masina si ai ulei in apa....se schimba sentimentu' de fericire in disperare! Mersi frumos o zi faina!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Dar...termoflot este "piesa" aia cilindrica de langa filtrul de ulei? Unde e problema de obicei...la piesa aia sau la radiatorul de ulei? Si la a mea se poate sa fie cel ca o teava de ulei in forma de U cu elemente de radiator, radiatorul de ulei?multumesc!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca termoflot cu oil cooler e una si aceasi.

Acest oilcooler e in spatele motorului chiar jos de tot pe baia de ulei, nu e langa filtru de ulei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi cristi, o sa rog mecanicul maine sa verifice...sau daca se pricepe sa il dezactiveze...pe veci!! Am o intrebare mai prosteasca...din cate vad...nu are indicator pentru temperatura apei...motorului...nu? Va multumesc!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu zic ca e mai bine sa il schimbi...

Vezi daca a fost umblat la el si daca da schimbi apa... si poate e oke daca nu atunci il schimbi cu totul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dauneaza motorului daca nu e racitorul de ulei?mersi frumos!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum ii spune si numele, racitorul de ulei are rolul de a racii uleiul din motor. Daca il anulezi, uleiul o sa ajunga la temperaturi foarte inalte, se subtiaza foarte tare, isi pierde proprietatile de ungere si efectul este aproape acelasi ca atungi cand mergi fara ulei in motor. Mai departe, tragi singur concluziile

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa cumpar altul nou si o duc sa il monteze sambata cand merg sa schimbe uleiul si restul de filtre...multumesc.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi poate la schimbat fostul proprietar. eu zic sa schimb apa la motor... cu apa distilata fara antigel(sa fie ieftin) eventual sa o schimbi de 2 3 ori sa iasa toata apa murdara si daca tot se inegreste cumperi radiatorul de ulei si ulei si apa+ antigel... pt schimbarea de apa nu trebuie sa mergi in service

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa merg maine dimineata sa vad ce face mecanicul...ca am dus masina duminica seara sa ii schimbe distributia si nu e gata...voi urma sfatul tau.mersi frumos!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am fost de am luat masina, mi-a schimbat distributia folosind un kit "dayco" parca se cheama si pompa de apa "first line"...au spus ca au curatat instalatia de racire, si initial eu vroiam sa vad daca mai baga apa in ulei prin verificarea nivelului de ulei...dar din pacate au descoperit ca intre scut si motor...surpriza era un tricou...ca sa absoarba pierderea de ulei...sa nu curga pe jos...! Acum trebuie sa caut pe cineva ce spala motoare ca sa curat tot uleiul de pe el si dupaia sa merg iara sa verifice pe unde pierde...ca au spus ca nu isi pot da seama.aveti idee daca se poate intampla ceva in cazu in care ma duc la o spalatorie oarecare si cer sa imi spele motorul?pierderea era prin spatele motorului...intre parbriz si motor...si pe cutia de viteze se vedea mai tare...ceva idei...va rog frumos.multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Asta e o poza cu racitorul de ulei...e in continuare activ.qeturu4y.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai scurgeri pe la furtunul de retur de la turbo sau pe la simeringul palier de la cutie pe la acel racitor sau pe la cutia de viteze...

Eu leam avut pe toate 3 la v70 si la cutie am schimbat simeringurile la furtunul retur era lipsa simeringul si cu cel de palier... completez 0.5 -1l la 15 k

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca se discuta despre s80, mi-am cumparat ulei pentru cutia de viteze(automata), am tot citit pareri pro si contra... Nu stiu ce sa fac, sa il schimb, sau nu? Pana sambata ce ajung la Mecanic trebuie sa iau o decizie, ma ajutati si pe mine cu asta!? Ms.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now