nevergone

volvo s80 proaspat proprietar

92 posts in this topic

200.000 aprox.

Nu stiu daca a Mai fost sau nu. De aceea vreau sa schimb tot ce e lichid, filtre, buji, placute si curele + intinzatoare

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, legat de pierderea de ulei, atasez cateva poze facute dedesubt la motor, la service nu am mai fost deoarece trebuie sa caut altul...cel la care mergeam m-a "jegmanit" putin si nu vreau sa mai dau ochii cu el.am fost la o spalatorie si a incercat sa imi spele motorul...dar nu cu prea mult succes...nu am idee daca ar trebui sa fie normal asa cum arata uleiul pe dedesubt si daca nu de unde curge...de aceea ma gandesc ca poate voi ati avut probleme gen si imi puteti da sfaturi.uleiul este negru...ca cel din baia de ulei, desi mare parte din cel ce se prelinge este mai mult pe cutia de viteze.daca aveti ceva ganduri le astept.va multumesc frumos! Un weekend placut.egevequt.jpga2yda7u9.jpg5y8y8eza.jpgtagymytu.jpgpasybuqa.jpgarata6a3.jpgpa4yvuva.jpg8u5yby6y.jpg

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Scuze pentru ultima poza...din greseala.in problema cu uleiul este vorba de un s80 2008 automata d5.multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti curge semeringul de la cutie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca cel de la palier, daca ar fi de la cutie trebuia sa fie rosu/visiniu si nu face mizeria asta, are un orificiu facut special prin care se scurge. Oricum trebuie data cutia jos altfel nu scapi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi pare ca tot semeringul de palier curge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si e ceva grav? Nu am idee ce e acela...trebuie schimbat acel semering neaparat?daca continui sa o folosesc asa ce se poate intampla?la pret cat m-ar putea ajunge? Va multumesc

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Semeringul nu este scump, insa trebuie demontata distributia si fulia mare de la motor, ca sa-l schimbi. Si in mod normal, trebuie sa schimbi si distributia daca o dai jos (asta daca nu cumva este noua). Semeringul in mod normal nu este scump, insa manopera cred ca va fi ceva mai mult decat la un schimb de distributie (mai trebuie demontat si fulia). Daca nu il schimbi, o sa piarda ulei in continuare si este posibil sa ajunga pe cureaua de distributie. Mai departe tragi singur concluziile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar afecteaza cumva cutia de viteze? Pai la distributie nu a fost chiar asa mult...fiindca abea acum 4-5 zile mi-a schimbat distributia si am platit 100 de lire sterline manopera.aveti idee cum se cheama in engleza?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Sau trebuie data jos cutia?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai asa, ca eu ma gandeam la semeringul de la vibrochen si ti-am zis de ala cum se schimba!

Pentru a schimba semeringul de palier, trebuie data cutia jos. Semeringul se afla pe motor, la imbinarea cu, cutia de viteze. Manopera, cred ca este la fel ca la schimbul unui ambreiaj, fiind aproximativ aceeasi lucrare. Nu prea are cu ce sa-ti afecteze cutia de viteze, dar trebuie sa verifici periodic nivelul uleiului din motor si sa completezi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact aceasi problema o am si eu la v70, si imi pierde cam 1 l intre schimburi (15k)

Asa fac de 70-80 k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt happy acum!!ca ma gandeam ca ma rupe la bani chiar inainte de concediu...asa o tin pe Tamara....!! Ii pun un "tampon"...sau un pampers....cred ca 2 tricouri ajung... ;-)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Va multumesc frumos!! Nu intreb cat e manopera de la un ambreiaj ca sigur e mai mult decat pot duce :-D un weekend placut.va multumesc frumos.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Anglia nu stiu cat e, dar in Romania cred ca scapi cu vreo 100 de euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti da nimeni o cutie automata jos pe 100 E .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Anglia sunt preturile la fel ca in Romania...un kit de distributie pentru s60 2002 e 120£ cu tot cu pompa de apa iar original de la volvo e vreo 200£.iar manopera 100£.daca ar veni mecanic bun din romania aici...ar face bani frumosi!! Noi romani preferam sa mergem la un mecanic roman...altfel te intelegi...plus ca la english people nu exista reparatie...doar inlocuire!!si vasul de expansiune mi s-a spus sa il inlocuiesc...deoarece era mult ulei in el...cu orez si benzina l-am facut ca nou...dopul de la vas de expansiune fiind din 2 bucati ce se tin una de alta prin niste cleme era desfacut si blocata partea interioara in vas....mi s-a spus ca nu se poate scoate de acolo pana nu cumpar altul nou...deci...mecanicul roman ar face bani frumosi aici!! Va multumesc!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mecanic bun face bani multi si aici .

Daca tu gasesti in UK un mecanic roman care sa stie si Volvo atunci esti tare .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e adevarat! Am cautat la mai multi romani ce sunt mecanici...de fapt 4 care am auzit de ei si nici unul nu a vrut sa schimbe distributia la volvo pentru ca au zis ca au nevoie de chei speciale...iar la racitorul de ulei unii au spus ca nu exista asa ceva pe masina mea...altul ca am chiuloasa dusa sigur...altul a spus ca daca e sa am asa ceva pe masina ar trebui sa fie la filtrul de ulei...in fine adevarul e ca nu am gasit un mecanic sa se priceapa cum sunt multi in RO...indiferent...roman...englez...nu sunt mecanici aici!! Weekend placut si va multumesc pentru ajutor!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa verifici uleiul sa vezi cam cat pierde... mie la un drum de 2000k nu se vedea pe joja...

Aa si inca o chestie am observat ca daca pun ulei pana la jumătatea jojei pierde mai puțin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat la volvo-il meu:

Ulei + filtru

Lichid servo

Ulei de frana

Antigel

Plus buji(nu sunt multumit de ele, imi da rateuri motorul) imi puteti recomanda ceva buji bune?

Sambata viitoare am de schimbat burduf fata planetara si ulei in cutia viteza.

Am avut si placute fata si spate dar mi/a fost recomandat sa nu le schimb, deci Alin s60 daca le vrei pot sa tii le dau.

Imi trebuie si un balast... Dar la volvo e 250£, am gasit ceva pe net la 110£ trebuie sa imi iau ca sunt cam chior...

Recomanda cineva in proiectoare sa pun xenoane?

Sent from my iPhone using Tapatalk

A da, si am Mai schimbat

Distributie

Pompa apa

Curele auxiliare.

Alin s60 Iti dau un Mecanic bun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, ce discuri de frana recomandati? TEXTAR, PAGID, EICHER? Mersi frumos

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE all the way

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE TRW GIRLING si LUCAS nu am gasit decat placute de frana...dar au un scor dublu fata de cele originale volvo...la discuri cele mai scumpe sunt bosch..deci pagid sunt bune? :-D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pagid sunt cele mai varza alaturi de REMSA, si nu le-as pune nici pe trabant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE, Sachs si alte cateva marci, nu pre se gasesc in UK sau daca se gasesc sunt mai scumpe ca originalul.

Incearca poate gasesti TRW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now