Roberto

Rulment compresor clima S60 D5

14 posts in this topic

Stie cineva rulmentul compresorului de clima la S60 D5 2003 o fi identic cu cel de pe S60 T5 2003 ?

Unde gasesc unul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, pare ca...

Am sa incerc sa ma bag sub ea sa vad !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compresorul meu de pe d5http://www.skandix.de/en/spare-parts/interior-temperature/air-conditioner/compressor/compressor-air-conditioner-xexel-dks17d/1007483/ se schimba foarte usor rulmentul , inainte sa il pui pe masina fa proba la ambreiaj: pui + la mufa compresorului si - pe carcasa , mai este un model de compresor:http://www.skandix.d...tioner/1019677/

Eu zic sa tragi freonul de pe instalatie si dai compresorul jos scoti fulia si dai jos rulmentul il masori si il comanzi sau te duci cu el la un magazin care vinde rulmenti . bafta

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compresorul merge bine doar ca rulmentul huruie si chitaie !

Mersi

Stii cumva unde gasesc rulment ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu era albastru de varza ce era ,eu l-am luat din mangalia de la piese auto

Vezi ca trebuie sa iti faci o presa foarte simpla ca sa poti scoate ambreiajul.

Edited by adrian mangalia
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut vezi ca rulmentul se poate comanda separat si costa aproximativ 150 ron . Eu am cumparat de la firma Rolling din Timisoara

Dupa ce dai fulia jos poti citi seria de pe el.

Spor la treaba

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog daca stiti de unde se pot procura O-ringurile pentru montarea compresorului AC , dryer si condenser .

[ Volvo s60 d5/2002 =compresor Zexel DKS 17D]

---------------------------------------------------------------------

Pentru info, dimensiunea rulmentului este : 35x55x20 mm

cod NSK -35BD219DUK

cod Tmken TKR 8901

SKF 83A694

Am sunat la firma BADI / Bucuresti = distribuitor SKF si mi-au spus ca SKF nu vinde acest rulment.

Am cumparat in schimb de la ei din stoc KOYO - facut la Alexandria . Cost 50 de ron inclusiv tva.

La pretul asta , le-am cerut fisa tehnica pt. a vedea clasa de precizie. Au zis ca nu au, daca vreau sa cumpar asa.

Am cumparat 2 buc. KOYO-Alexandria ; i-am dat unui prieten sa-i verifice pe aparatele unde lucreaza si surpriza :

ambele KOYO -noi au un joc radial aproximativ egal comparativ cu rulmentul NSK de pe fulie muncit peste 160000km .

Sunt in dubiu daca sa-i montez sau nu . S-a mai confruntat cineva cu povestea KOYO-Alexandria ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel am schimbat si eu , acum 2 ani , SKF-ul cu un rulment de 50 ron luat de la Ploiesti.Pana acum , nu are joc si nu face galagie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog daca stiti de unde se pot procura O-ringurile pentru montarea compresorului AC , dryer si condenser .

[ Volvo s60 d5/2002 =compresor Zexel DKS 17D]

---------------------------------------------------------------------

Pentru info, dimensiunea rulmentului este : 35x55x20 mm

cod NSK -35BD219DUK

cod Tmken TKR 8901

SKF 83A694

Am sunat la firma BADI / Bucuresti = distribuitor SKF si mi-au spus ca SKF nu vinde acest rulment.

Am cumparat in schimb de la ei din stoc KOYO - facut la Alexandria . Cost 50 de ron inclusiv tva.

La pretul asta , le-am cerut fisa tehnica pt. a vedea clasa de precizie. Au zis ca nu au, daca vreau sa cumpar asa.

Am cumparat 2 buc. KOYO-Alexandria ; i-am dat unui prieten sa-i verifice pe aparatele unde lucreaza si surpriza :

ambele KOYO -noi au un joc radial aproximativ egal comparativ cu rulmentul NSK de pe fulie muncit peste 160000km .

Sunt in dubiu daca sa-i montez sau nu . S-a mai confruntat cineva cu povestea KOYO-Alexandria ?

Salut si eu am schimbat rulmentul de la fulie dar sincer nu stiu ce marca era ca aceeasi poveste skf nu se gasea iar setul de oriuncuri iti pun un lik http://www.skandix.de/en/spare-parts/interior-temperature/air-conditioner/hoses-pipes/seal-kit-air-condition/1009350/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Adrian

Ai folosit O-ringuri din setul de la Skandix ? Corespund la dimesiuni ?

Am gasit informatii contradictorii referitor la coduri si dimensiunile aferente acestora

mentionate de diversi furnizori.

In fapt imi trebuiesc 6 buc oring-uri

Este cineva care sa adauge si astea la o comanda grupata de la Volvo ?

si care sa ajunga pana pe 5 Iunie ?

- acestea sunt codurile volvo : [3537507 = 2 buc, restul cate una buc]

Am incercat sa pun un screenshoot ; n-am reusit. Nici atasament.

- acestea sunt codurile volvo : [3537507 = 2 buc, restul cate una buc]

3537507

6848760

988837

9166166

9166177

sursa acestor coduri recomandate pentru S60/D5/2002 este : http://www.volvopartswebstore.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tie iti trebuie cele din compresor adica doua bucati galbene iar cele de pe conductele de inalta si joasa presiune verzi doua buc si care.?

Eu am avut nevoie de 2 verzi si am gasit la magazin aproape la fel ca dimensiune dar e ok nu scapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, daca nu ai gasit incearca aici :

SC Rolling SRL

B-dul Cetatii Nr.93

300358 Timisoara

Romania

Tel: +40 256 424.007

Fax: +40 256 227.665

Au si rulmenti si o-ringuri. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now