KPAX

Modificare jenti pt s 40

57 posts in this topic

Salutare,

Am si eu o intrebare legata de jentile pentru un s40, si anume vreau sa-mi pun jenti de 17 dar ce am auzit vorbind-use este faptul ca daca ai in talon scris o anumita dimensiune atunci nu poti sa faci nimic. ESTE ADEVARAT? Si apoi se pot m onta jenti mai mari pe un s40 sau nu? ce efect are din punct de vedere vizual si tehnic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Teoretic nu ai voie sa ai altfel de cauciucuri decat ce scrie in talon.... DAR... ! Cred (si probabil te poti intelege cu politistul daca e cazul) ca daca diametrul exterior al rotii se pastreaza (de ex. in loc de 195/60/15), avand talonul mai mic (de ex. 225/45/17), eroarea afisata de vitezometru se va pastra in tolerante. Nu stiu de ce e "ilegal" sa ai o stabilitate sporita a masinii, dar... nu te potzi lua in gura cu organu' ! :)

Aici e un link foarte bun cu de toate despre cauciucuri... http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici un site profesional:

http://www.tirerack.com/upgrade_garage/WheelSearch.jsp?changeColor=Green&filterSize=17&filterFinish=&filterSpecial=&autoMake=Volvo&autoModel=S40&autoModClar=&autoYear=2001

La cum se fac taloanele la noi nu garantez corectitudinea datelor.Eu am avut erori mari in talon.

Exista jante primul echipament cele originale care le gasesti numai la reprezentanta si exista jante after market.

Producatorii de jante after market, produc si jantele de prim echipament pentru producatorii de masini la cererea acestora dupa niste date bine stabilite(greutate, model, latime...etc).

In ambele cazuri jantele sint omologate pentru masina respectiva.Dar revine problema cu ce scrie in talon.Legea spune ca nu ai voie sa ai altceva pe masina fata de ce scrie in talon.Afara se face o noua omologare pentru rotile respective si se face modificare in talon.

Uite alt link util:

http://www.powerdog.com/tiresize.cgi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantaje daca pui o janta mai mare in diametru: design, stabilitate mult mai buna, frinare mai buna...acum depinde si de marca/modelul jantei etc.

Minusuri masina devine mai dura, directia mai sportiva, de ex. daca iei niste denivelari le simti mult mai repede si trebuie sa controlezi volanul mai bine daca ai talon foarte mic, si mai sint....

Depinde pina la urma de ce vrei exact de la masina...

post-0-12877843709545_thumb.jpg

post-0-1287784371144_thumb.jpg

post-0-12877843711825_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Teoretic nu ai voie sa ai altfel de cauciucuri decat ce scrie in talon.... DAR... ! Cred (si probabil te poti intelege cu politistul daca e cazul) ca daca diametrul exterior al rotii se pastreaza (de ex. in loc de 195/60/15), avand talonul mai mic (de ex. 225/45/17), eroarea afisata de vitezometru se va pastra in tolerante. Nu stiu de ce e "ilegal" sa ai o stabilitate sporita a masinii, dar... nu te potzi lua in gura cu organu' ! :)

Aici e un link foarte bun cu de toate despre cauciucuri... http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

am si eu o intrebare: cand s-a uitat organu' la cauciucurile voastre???? sau aia la ITP? sau la RAR? in afara de verificari ale uzurii la altceva nu s-au uitat. decand in talon nu mai este scrisa seria motorului, in zona unde sunt trecute dimensiunile nici nu stiu sa citeasca :D am destui prieteni ce au schimbat dimensiunile la roti si nu i-a intrebat nimeni de sanatate. plus ca, vb lui Dan, nici macar nu sunt scrise corect. cei de la RAR au o baza de date invechita iar can nu gasesc, la prima masina, citesc si ei ce scrie pe roata, apoi indiferent de cate masini mai vin tot datele alea le scriu. daca ai avut bafta sa fie prima o masina "tunata" ai pus-o. am patit-o si la Monza si la rulote.

acum, vis-a-vis de cat de mari sunt rotile, cred ca ar trebui sa tineti cont si de alte aspecte in afara de cat de frumoase sau cat de bine dau pe masina. din experienta, la un Ford Scorpio la care am pus roti de 18' (originale 16') am cam avut de patimit ulterior: viteza nu mai este indicata corect, consumul creste destul de mult datorita suprafetei mai mari de contact, uzura pieselor este mai accentuata (planetare, discuri, placute, cutie de viteze). in conditiile in care nu aveti destula putere in motor si acolo se poate resimti o uzura mai mare. de cauciucuri cu talon mic, ca m-a mancat sa pun pe vechiul S40, la gropile si denivelari noastre numai probleme am avut. 15.000 km cu gume normale nici o pana macar, 10.000 km cu talon mic taiat 2 gume plus 3 galme. chiar va mai doriti????

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok wu acum pe masina am roti de 15 cand am zis sa le maresc am mers pe ideea unei roti de 16, maxim 17 si asat in conditiile in care imi permite din punct de vedere tehnic masina, nu ce scrie in talon. Caci totusi, din punctul meu de vedere un volvo nu da bine cu roti de 15, in cazul acesta macar 16, ca tot arata un pic diferit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 eu zic ca e un compromis bun.

Arata si bine si se mentine si confortul cit de cit.Sa mergi pe niste anvelope mai soft si nu pe unele sportive/dure.SI sa cauti varianta cu talon mai mare admisa, aici te pot ajuta eu cu dimensiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10x V70XC o sa tin cont de sfatul tau si daca imi permiti de indata ce dispun de niste banuti mai liberi o sa ma folosesc de ajutorul tau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este adevarat ca nici un organ nu iti verifica dimensiunea dar in curand se va face si acest lucru. Dar daca vrei sa mergi dincolo si te prinde cu alte dimensiuni decat in talon ai pus-o rau de tot.Se poate omologa la RAR o alta dimensiune daca ai un prieten si se poate face doar cu talon si carte fara masina.Apropos 16 ar fi alegerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

conform noilor reglemantari UE si pentru ca si noi suntem integrati de la 1 ianuarie, nu mai este voie sa schimbi dimensionea anvelopelor fara ca acestea sa fie trecute in cartea masinii. asadar, schimbi jentiloe, te duci la RAR, dai niste banuti, le trece in carte si esti fericit. nu stiu inca daca nu va trebui sa schimbi si talonul (alti bani, alta distractie!) atata timp cat organul acolo verifica....

si mai este o problema: nu poti pune orice dimensiune vrei tu !! diametrul exterior al cauciucului (janta+talon) nou nu trebuie sa depaseasca dimensiunile celui standard.

mie, personal, mi se pare o aberatie. dar, deh, suntem europeni acum....

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu reglemetariele UE nu te pui daca e tre sa  fie dar cum ramane cu cei ce vor sa fie un pic diferiti decat ceilalti?  :D nu au alta solutie decat sa treaca prin tot tambalalul pecare il presupun reglementarile legale? Vis-a-vis de faptul ca organul nu se uita chiar bine in talon pai sa stii ca eu am patit-o cu unul care chiar sa uitat si m-a intrebat daca imi stiu dimensiunele rotilor. (saracul de el aveam totul in perfetiune si nu mai stia de ce sa se lege. se intampla pe la Vaslui) asa ca fratilor daca organul vrea sa ti-o coaca pan la urma gaseste l ceva de ce sa se lege.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kpax eu zic ca e Ok sa schimbi de la 15 la 16 vreau sa zic ca in cartea de la Volvo 850 producatorul specifica niste dimensiuni sunt mai multe si in la aceste dimensiuni difera R-u e specificat si cel de 15 dar si cel de 16...... Acum partea cu organu..... chestia e relativa cand am fost sa inregistram mashina cei de la RAR nu au binevoit sa scrie toate dimensiunile astea ci doar de la caucicurile cu care era incaltata masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

certificatul de conformitate al masinii ofera atat dimesiunile jantelor ce pot fi montate pe masina cat si cele ale anvelopelor!

pt S40 phase 1 adica ala pe care il am eu, va pot pune la dispozitie aceste dimensiuni:

R15 - 195/55,205/50, 205/55

R16 - 205/45, 205/50

R17 - 205/45

am inteles ca pt face-lift(phase 2) dimensiunile sint diferite si masina admite si R18... nu stiu nimic sigur!

poate vreun posesor ne confirma...

cat despre militieni... nu va faceti probleme! atata timp cat in certificat exista dimensiunile, nu trebuie decat sa mergeti la Rar pentru a va fi trecute in cartea de identitate daca nu sint deja, iar dupa asta, mergeti cu cartea la politie pt a va fi trecute in talon la capitolul observatii. si gata!

problema mai mare ar fi ca aceste jante pe 17, sint relativ greu de gasit din cauza distantelor dintre prezoane 4x114,3... si asta n-ar fi tot! mai e si diametrul butucului care are si ala o dimensiune iesita oarecum din comun 75mm! eu am cautat de am innebunit si nu am gasit decat f scumpe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am jante de 17 pe ea BBS, cu 8 spite pentru 4/8 prezoane.

Problema e ca nu pot folosi talon mai mare de 45, altfel la hopuri (cand sunt 4,5 pasageri) cauciucul atinge aparatoarea rotii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Redeschid discutia, pt. ca sunt in momentul in care trebuie sa fac identificarea la RAR la masina (in scopul inmatricularii pe numele meu) si, la sfatul celui care mi-a facut ITP-ul, voi solicita si marimi alternative de anvelope trecute in carte (am inteles ca costa vre-o 10 lei, pt. ca cel de la RAR nu ma intreaba pe mine, ci se documenteaza si va scrie niste marimi oficiale, ale producatorului).

Pt. BOGDANDMN (sau cine mai stie):

- Ce ai scris tu acolo este oficial pt. S40 mk1?

- Este clar ca intre 195/55/15 (cat am acum) si 205/50/16 (pe care le vreau - sa arate si bine si sa imi si ridice masina un pic) este o diferenta de diametru... Cum compensez pt. speedometer? Exista niste reglaje, setari, ceva?

10x!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in talon, dimensiunea cauciucurilor este trecuta 195/55/15. Mentionez ca atunci cand am cumparat masina, aceasta era echipata cu Vredestein Quatrac 195/60/15. La testul de la AutoVit, cu aceste cauciucuri care erau uzate intr-o proportie destul de mare, mi-a iesit eroare la vitezometru 2% (la 100km/h pe vitezometru aveam de fapt 98km/h masurat pe role). Asadar am cumparat urmatorul set de cauciucuri Fulda, 195/60/15. De ce ? pentru ca daca la fostele cauciucuri uzate eroarea era de 2%, la acestea noi sigur se apropie de zero fiind diametrul cu 1-2mm mai mare.

Pe langa asta, pe TOATE site-urile de profil vanzari cauciucuri din afara (si chiar pe www.tirerack.com - site de referinta pentru testele de anvelope), dimensiunile pentru V40 sunt 195/60/15 !!! Deh, RAR-u' e mai smecher !

Pentru compensarea la vitezometru, trebuie mers la reprezentanta, pusa masina pe programator si bifata de-acolo noua dimensiune de cauciucuri. Masina masoara viteza la roti prin senzorii de ABS, si inmulteste aceasta viteza cu un factor (supraunitar) calculat din dimensiunea anvelopelor, specificata de tine in prealabil. Sunt setari predefinite, nu le stiu acum pe de rost, dar stiu ca mai sigur este sa calculezi tu singur circumferinta cauciucului pentru 195/60/15 si apoi sa deduci grosimea talonului pentru latime 205, avand in vedere ca circumferinta (practic distanta parcursa de roata intr-o rotatie completa) sa se pastreze. Astfel scapi si de batai de cap cum ar fi recalibrarea vitezometrului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi este greu sa gasesc anvelopa echivalenta ca diametru, insa eu vreau sa o pun pe cea ma mare pe care o pot pune legal, pe 16" (17" e deja crima, un minim de 235/45 ti-ar salva jantele de gropi, si nu cred ca incap pe S40)!

Stiu, cei mai multi lupta sa coboare garda la sol, insa specificul zonei mele si drumurile pe care umblu ma indeamna sa fac contrarul... adica sa o ridic.

Stiu, pierd stabilitate, dar asta e. Incerc sa compensez aici prin latimea anvelopei, si - in timp, cand le-o veni randul - prin rigidizari la elementele bucsate (am pe cineva care face de teflon) , amortizoare cu gaz mai dure si brate de rigidizare intre amortizoare

Si nici look-ul nu imi displace... Caut o poza cu alte masinai ridicate cu roti mai mari, sa vedeti ca arata bine! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce am scris eu acolo se refera la S40 mk1 si sint datele luate din certificatul masinii mele...

pt 17, dimensiunea maxima a anvelopei pe care o accepta masina este 205/45/17

dar repet pt mk1

daca ai mk 2, trebuie sa te mai interesezi pt ca odata cu introducerea modelului face-lift au fost modificate mai multe chestii pe-acolo... diametrul discurilor de frana, diametrul jantelor samd... singurul lucru care a ramas neschimbat: distanta intre prezoane si anume 4x114,3

deci daca tu ai mk2, cred ca poti monta jante pe 17, cu o anvelopa decenta gen 225/45... nu stiu sigur... uite o sa caut si iti spun care sint dimensiunile acceptate de producator...

eu tot fac referire la certificatul de conformitate al masinii pt ca este singura varianta de a modifica ceva la masina in conditii acoperite de lege...

in mod normal nu te intreaba nimeni de diametrul rotilor decat daca sint in mod evident mai mari...

asa iti spun sigur ca pt mk2, poti monta 18 sau daca mai modifici putin chiar si 19, dar nu stiu in ce masura modificarea este agreata de producator si implicit de... lege :-\ si deci nu recomand nimanui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mk1 am, si janta de 16" este cea mai adaptata nevoilor/cerintelor mele. si 205/50 este anvelopa care nu sacrifica nici mult din sportivitate, si are si un look decent. Sau, cel mult, 215/45 - daca nu atinge contraaripa.

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai mk1, atinge!

nu merge mai mare de 205/50/16  >:(am incercat eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La RAR mi-au trecut in carte toate anvelopele trecute in brief-ul din Germania. Acuma am asa in CI:

185/65/15

195/60/15

205/55/15

205/50/16(care sunt si pe masina).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit acest topic.eu am un S40 din 2001.Si as dori sa ii pun niste "incaltari" noi.Ca marime de janta ma gandesc la 16 sau 17 maxim.Acuma ce as dori eu daca stie cineva sa mi dea ptr 16 ce dimensiuni sa pun si pentru 17 ce dimensiuni sa pun.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    205/45R 16 66 - 147 (kw)    VUH  (vorne und hinten;fata si spate)     

    205/50R 16 66 - 147 VUH 

    215/40R 16 66 - 147 VUH

    225/40R 16 66 - 147 VUH

    225/45R 16 75 - 147 VUH

    205/40R 17 66 - 147 VUH

    205/45R 17 66 - 147 VUH

    215/40R 17 66 - 147 VUH

    215/45R 17 75 - 120 VUH

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un s40, generatia noua, din 2004 si vreau sa ii pun jante de volvo originale de 205/55/R17, 5x108.Acum nu stiu cat de lata merge janta, de 7J sau 7,5J pentru 205, si cat tre sa fie ET-ul?Ma poate ajuta careva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now