KPAX

Modificare jenti pt s 40

57 posts in this topic

Am un s40, generatia noua, din 2004 si vreau sa ii pun jante de volvo originale de 205/55/R17, 5x108.Acum nu stiu cat de lata merge janta, de 7J sau 7,5J pentru 205, si cat tre sa fie ET-ul?Ma poate ajuta careva?

Pe 17 din cate stiu e 215/50/17 dat de volvo acum cred ca merge si 225.J e 7 iar ET nu il stiu. ;D sa imi spui si mie de unde iei jentile si la ce pret,eventual o poza daca nu cer prea mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET49 parca au jantele de S40/V50 sau ET45 la 18"

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vita_fresh2008 - in talon scrie 205, as vrea sa respect cartea tehnica a masinii, sa nu pun roti mai late ;D

@Bogdan G - esti sigur ca pe 17" Et-ul este 49?Din cate stiu Et-ul la XC90 este 49 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

In noul talon nu sunt scrise dimensiunile anvelopelor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu.....asta nu inseamna ca iti poti pune orice dimensiune de jante pe masina ;)

Orice constructor auto se ghideaza dupa anumite standarde...in functie de greutatea masinii, in functie de motorizarea acesteia, in functie de suspensiile pe care de detine, s.a.m.d......corect? ;D

Cu cat jantele sunt mai mari, mai late, in functie de aliaj, apar diferite probleme, ingreunezi masina, creste consumul de carburant, omori directia, din cate stiu poti distruge intr-un interval mai scurt de timp si gumele, si tot asa! :-\

De aceea vreau sa-mi achizitionez un set de jante volvo originale pentru s40 generatia noua, de dupa 2004 incoace de 17"x7j sau 16"x6,5j, 5x108, sa imi pot pune gume late de 205.Problema foarte mare e ca nu stiu ce Et trebuie pt dimensiunile jantelor si modelul acestei masini ???:-\!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke, multumesc Bogdan G pentru sfat.Nu am ignorat raspunsul tau, insa vreau sa fiu sigur sa nu iau jante gresite ;D.....Am gasit unele 7Jx17x49 ce provin de pe un xc 90, daca spui ca merg, teoretic nu m-ar afecta cu nica :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usurel bre, tu ai intrebat de ET mai ai insa si alte conditii ce trebuie intrunite, ai auzit de alezaj central ?

850/S/V/C70, S60/R, V70N 65.176mm

S40N/V50 63.4mm

XC90 67.3mm

Deci fara inele de centrare nu ai ce face cu jantele alea desi au acelasi ET ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inele se gasesc, se fabrica ... e mult mai important sa gasesti restul de caracteristici complete ...

Numai eu stiu cat am cautat jante pe 17 pentru S40-ul meu ... 4x114,3 cu ET40 ... si totusi am luat cu ET35 ca atata am gasit. Inele de centrare e deja evident ca am :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm.....am inteles! ;D

@BiriV  imi poti spune te rog unde gasesc aceste inele de centrare? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea se gasesc, trebuie facute la strung, eu am facut la Sama service roti in pipera .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in Autovit, prima taraba pe dreapta de la intrare (dupa magazinul de boxe/radare/amplif-uri) - au o gramada de inele de centrare. Acum , trebuie sa ai si bafta sa gasesti. Mai fac si unele centre de vulcanizare/centrare roti, intreaba si poate gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si autosoft iti face inele de centrare, indiferent de dimensiuni ... din Aluminiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles...sa traiti ;D!!!

Va multumesc tuturor pentru sfaturi :-*.....am sa merg la autosoft, la ei merg tot timpul, sunt foarte seriosi.....parerea mea;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 20.12.2006 at 10:20 AM, Guest V70XC said:

16 eu zic ca e un compromis bun.

Arata si bine si se mentine si confortul cit de cit.Sa mergi pe niste anvelope mai soft si nu pe unele sportive/dure.SI sa cauti varianta cu talon mai mare admisa, aici te pot ajuta eu cu dimensiunea.

te salut,  am un volvo S40 2.0 T , fab. 2003, am achizitionat de curind un set de jante pe 17 originale de  volvo  si sunt intr-o mare dilema pina la ce dimensiune pot pune cauciucuri pe ele fara sa atinga de aripa sau altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,sunt jantele de la mine,nu? am cautat o poza cu ce anvelope aveau si erau asa: 225/45 R17...Dar cred ca ar fi mai bn un 215...R17

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, MarianBr said:

Salutare,sunt jantele de la mine,nu? am cautat o poza cu ce anvelope aveau si erau asa: 225/45 R17...Dar cred ca ar fi mai bn un 215...R17

MULTUMESC MULT  MARIAN ERAM INDECIS DE INALTIME PE 45 SAU 50

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca merg oricare dintre ele..nu stiu exact... 45 nu e neaparat mai mic ca 50,, e procent din latime,,ceva de genu..nu stiu exact..

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o anvelopa 225/45/17 ai urmatoarele caracteristici- 225 este latimea anvelopei, 45 este inaltimea si reprezinta 45% din latime (adica din 225), iar 17 este diagonala

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am si eu o nelămurire:dețin un v40 din 2000 si pana mai recent am avut anvelope 205 45 r17 si erau bune,acum am achiziționat 205 55r16 care la viraj maxim stânga/dreapta îmi ating partea interioară a protecției de antifon dinspre motor.Daca as pune 205 50r16 o sa mai atingă?Ambele sunt trecute in carte.Multumesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa dai cateva date si despre jantele de 16... In special ET-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trebuie sa dai cateva date si despre jantele de 16... In special ET-ul.

OK,o sa verific si revin

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,am revenit cu detalii despre jante:6,5J si et44!Mulumesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,am revenit cu detalii despre jante:6,5J si ET 44!Mulumesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now