Mihaipg

Accesorii interior S40/V50

51 posts in this topic

este vorba de sticla sau plastic transparent (policarbonat included). Sticla, plastic/policarbonat moare soparlita de lipsa de UV.

"Ordinary glass is partially transparent to UVA but is opaque to shorter wavelengths, whereas silica or quartz glass, depending on quality, can be transparent even to vacuum UV wavelengths. Ordinary window glass passes about 90% of the light above 350 nm, but blocks over 90% of the light below 300 nm.

Ordinary, untreated eyeglasses give some protection. Most plastic lenses give more protection than glass lenses, because, as noted above, glass is transparent to UVA and the common acrylic plastic used for lenses is less so. Some plastic lens materials, such as polycarbonate, inherently block most UV."

OK - alt accesoriu. Cup Holder Air Vent s40 V50

+ Se monteaza pe o gura de aerisire, si un can care sta acolo o sa fie reeece.

Lasa libere cele doua spatii de langa cotiera, unul deja ocupat de scrumiera (o sa vb si de porcariuta asta mai tarziu)

- A naibi sa fie el daca sta acolo unde il pui. Mi-a fost vandut ca pentru V50 dupa 2007, dar nu are nici o treaba cu ce am eu. M-a chinuit, am scos plasticaraia, mi-am bagat nasul peste tot, nici o sansa. A fost nevoie de modificarea vietii. Daca o sa vreau sa-l scot, o sa se lase cu schimbat ce am stricat :P

Red-bull-ul, can normal, nu sta bine :P. Si imprastiat prim masina este, din experienta anterioara, groaznic. Sta bine insa can-ul mai mare, asa ca bag cantitate :smile:.

23 lire, cica redus de la 25

post-4071-0-95321800-1340169670_thumb.jp

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cupholder din cate stiu si a comandat vasile(larahau) din romania.La fel ce am vazut fain la el este suportul pt plase din portbagaj.O tija metalica care are inele de prindere pt plase.Tija se prinde de tavanul portbagajului(s40)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, mi-am batut si eu capul cu treaba cu carligele de plase. Din pacate, la V50 nu exista tavanul portbagajului :D. Eu am luat o plasa elastica de portbagaj de la benzinarie (dreptunghiulara, cu carlige in cele patru colturi) sub care bag diverse ca sa nu se plimbe prin portbagaj, si in pachet am gasit si niste carlige pe care le-am prins cu suruburi pe sub masca de plastic din laterale. Nu sunt perfecte, dar isi fac treaba.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau si eu tija aia :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine dai 2-3 gauri in tabla de sus si agati cate un carlig de plastic.Oricum pret parca este peste 1mil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Next:

Safety Net Nylon

Aiasta mare shmecherie estem. Mai exista varianta cu o plasa de metal - Protective Grille Steel - Dog Guard - cica special facuta pentru catei (sa nu iti ajunga in cap cand pui frana..dar sa dea ei cu capul in fieratania aia)

Deci - chestiunea asta se fixeaza pe spatele banchetei, si se ruleaza/deruleaza. Cand nu o folosesc, nici nu se vede. Treaba si mai buna este ca pot sa o folosesc si cu bancheta lasata, moment in care se "deruleaza" mai multa. Prinderile sus sunt evidente la orice V50.

Rolul unei astfel de plase pentru o masina gen break este destul de mare, si toti cei care si-au luat in cap vreo minge, un pantof etc. din portbagajul incarcat stiu despre ce vorbesc. Ca sa nu mai zic (cu riscul de a ma repeta) de treaba cu patrupedul (OEM sau nu :D)

Pretul - iar dureros. 140 lire + transport.. Dar am gasit-o si la peste 450 de USD :P.

post-4071-0-13231100-1340530324_thumb.jp

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu plasa de buzau n-ar fi mai ieftin? :D

Glumesc. Eu nu am break dar stiu ce inseamna sa-ti vina in cap o lada frigorifica la o frana ???

Totusi... mai ieftina nu se gaseste nicaieri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Next:

Safety Net Nylon

Aiasta mare shmecherie estem. Mai exista varianta cu o plasa de metal - Protective Grille Steel - Dog Guard - cica special facuta pentru catei (sa nu iti ajunga in cap cand pui frana..dar sa dea ei cu capul in fieratania aia)

Deci - chestiunea asta se fixeaza pe spatele banchetei, si se ruleaza/deruleaza. Cand nu o folosesc, nici nu se vede. Treaba si mai buna este ca pot sa o folosesc si cu bancheta lasata, moment in care se "deruleaza" mai multa. Prinderile sus sunt evidente la orice V50.

Rolul unei astfel de plase pentru o masina gen break este destul de mare, si toti cei care si-au luat in cap vreo minge, un pantof etc. din portbagajul incarcat stiu despre ce vorbesc. Ca sa nu mai zic (cu riscul de a ma repeta) de treaba cu patrupedul (OEM sau nu :D)

Pretul - iar dureros. 140 lire + transport.. Dar am gasit-o si la peste 450 de USD :P.

Despre ASTA vorbesti ?

La mine (parca) e standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap. despre Asta.

Eh - am dat putin pe masina, a venit destul de curatica. Nu o avea, si a trebuit sa o cumpar eu. Asta, extinctor, triunghiul... Acum si barele..

Cu plasa de buzau n-ar fi mai ieftin? :D

Glumesc. Eu nu am break dar stiu ce inseamna sa-ti vina in cap o lada frigorifica la o frana ???

Totusi... mai ieftina nu se gaseste nicaieri?

Presupun ca se gaseste pe un ebay ceva, dar tot iese pe la 100 cu tot cu transport, daca ai noroc la licitatie, si in plus e second..

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Next:

Safety Net Nylon

Aiasta mare shmecherie estem. Mai exista varianta cu o plasa de metal - Protective Grille Steel - Dog Guard - cica special facuta pentru catei (sa nu iti ajunga in cap cand pui frana..dar sa dea ei cu capul in fieratania aia)

Deci - chestiunea asta se fixeaza pe spatele banchetei, si se ruleaza/deruleaza. Cand nu o folosesc, nici nu se vede. Treaba si mai buna este ca pot sa o folosesc si cu bancheta lasata, moment in care se "deruleaza" mai multa. Prinderile sus sunt evidente la orice V50.

Rolul unei astfel de plase pentru o masina gen break este destul de mare, si toti cei care si-au luat in cap vreo minge, un pantof etc. din portbagajul incarcat stiu despre ce vorbesc. Ca sa nu mai zic (cu riscul de a ma repeta) de treaba cu patrupedul (OEM sau nu :D)

Pretul - iar dureros. 140 lire + transport.. Dar am gasit-o si la peste 450 de USD :P.

OEM sa fie! :D

Dar cum o comanzi separat? Eu o am din fabrica dar e impreuna cu sistemul ce acopera portagajul.

Se afla pe aceeasi "bara".

De altfel e asa cum zici: daca rabatez scaunele pot sa intind plasa si in acea pozitie.

E chiar buna.

Ce pot sa zic e ca ajuta sa pastrezi catelul in portbagaj in timp

ce conduci. Eu am lasat unul de vre-i 38 kg; deci nu tocmai micut,

vre-o 5 minute singur in fata casei. Cand am revenit, ce sa vezi: portbagajul gol

golut! Blocasem masina si nu-mi venea sa cred. In plus nici nu era al meu.

Cand ma uit mai bine statea pe scaunul de langa sofer. Ma tot intreb cum

s-a chinuit el sa se strecoare printre geam si plasa.

O saptamana cu spor!

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul de acoperit portbagajul il aveam - plasa insa nu. Si cum comanzi? Simplu - dai click pe ASTA., si il comanzi :smile:. Tot asa, nu aveam suportul de pahare, scrumierea, bricheta. Astea le-am luat de la Primus, "suferind" pretul de acolo. In principiu, poti sa iti comanzi absolut orice... piesa sau ansamblu.

Cat despre trecut catelul de ea, al meu are 70 de kg (Terranova), si o leneeee... Singurul risc este sa isi bage nasul un pic pe langa, dar la primul bobarnac intelege ideea si nu se mai aventureaza. Pentru catei aventurieri, cica trebuie ASTA

O saptamana cat mai buna :smile:

Eh - dupa editare inteleg ce vroiai sa spui. Nu, la mine nu sunt pe aceeasi bara, ci separat. Nu au nici o legatura fizica. Cargo Compartment Cover - 39861678, si Safety Net Nylon - 39854030. Esti sigur ca sunt pe aceeasi bara la V50/2007? Codurile sunt aceleasi pentru 2004 -

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt separate. Plasa este fixata de spatarul banchetei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre trecut catelul de ea, al meu are 70 de kg (Terranova), si o leneeee... Singurul risc este sa isi bage nasul un pic pe langa, dar la primul bobarnac intelege ideea si nu se mai aventureaza. Pentru catei aventurieri, cica trebuie ASTA

O saptamana cat mai buna :smile:

Eh - dupa editare inteleg ce vroiai sa spui. Nu, la mine nu sunt pe aceeasi bara, ci separat. Nu au nici o legatura fizica. Cargo Compartment Cover - 39861678, si Safety Net Nylon - 39854030. Esti sigur ca sunt pe aceeasi bara la V50/2007? Codurile sunt aceleasi pentru 2004 -

La mine in grija era un labrador destul de jucaus.

Cred ca a mai vazut cum e sa stai langa sofer si tare ii era dor.

Eu insa m-am speriat ca disparuse, mai ales ca nu era al meu si cu

o gramada de pedi si griuri.

Acuma ca ati zis se prea poate sa fie doua chestii diferite.

Una e ruloul ce acopera portbagajul si cealalta care e plasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si iata si chestiunea de acoperit portbgajul.. cu scaunele lasate si plasa despartitoare. Sincer sa fiu...maare porcarie. Ce mi-am facut eu cu manutele mele (si ale croitorului) pentru cealalta masina este de zece ori mai eficienta, mai simplu de instalat si mai ..ieftina :P. Boot-buddy - bad buddy.

PS - vedeti voi spatiile alea goale pe laterale? Eh - pe acolo o sa ne pupe dulaul toot drumul.

post-4071-0-86089900-1340894770_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cat a costat pana la urma ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu transport, 218. lire fiind astea. Wuffffff!!! :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh, micile placeri ale vietii costa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, dar sa-mi faca si placere ... placerile :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incep cu ultimile accesorii achizitionate: sun-blinds. Pentru V50, complet, sunt doua seturi - unul de 3 si unul de 2.

30756243 pentru portbagaj (doua laterale si unul luneta),

3756242 (doua pentru usile din spate).

Cat despre pret - eu le-am luat de pe un site din UK, si au costat 31 lire setul de 3 si 22 cel de doua. Deci..cam 10-11 lire bucatica. La asta se adauga si transportul, asa ca presupun ca se pot lua bine si de la co-forumisti din domeniu.

Cat de mult ajuta acele sun blinds?

Exista diferenta daca sa zicem las masina in soare cat sunt la servici cu ele sau fara ele?

Am pe parbriz protectie solara, dar oricum se incinge inaintru.

Daca ar reduce simtitor incalzirea interioara a masinii cat timp sta in parcare mi-as lua.

Pentru drum... dau drumul la clima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, mie mi se pare ca ajuta mult. Masina mea sta in soare cu ele (si cu un parasolar pe parbriz), si cand intru in ea chiar pot sa respir :D. In orice caz - ori folie, ori astfel de sun blinds sunt, dupa parerea mea, vitale. Eu personal iti recomand ..cu caldura :D

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, mie mi se pare ca ajuta mult. Masina mea sta in soare cu ele (si cu un parasolar pe parbriz), si cand intru in ea chiar pot sa respir :D. In orice caz - ori folie, ori astfel de sun blinds sunt, dupa parerea mea, vitale. Eu personal iti recomand ..cu caldura :D

Deci daca exista diferenta, adica daca acele sun blinds reduc din incalzirea masinii care sta la soare, eu zic ca e ok.

Am sa verific pe site-ul care l-ai postat.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri le-am vazut live, arata ok! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tot ieri am montat ASTA. 150 lei de la tovarasu' Midnight. Este cu limita de marime de ochelari :D. Daca esti aviator, o sa stea intredeschis. Cu ocazia asta mi-a ramas una bucata maner de plafon (nu stiu cum altfel sa-i spun - porcarioara in locul careia a intrat suportul). Daca are nevoie cineva, se da pe o bere ;).

@N3cks - cu placere.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manerul pleaca luni la Roskat. Enjoy it mate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now