vali.ichim

Consum urban S40 2.0D

81 posts in this topic

Pai la 2.0D EURO3 sunt multe probleme la sistemul de injectie, prea multe dupa mine. Mai sunt probleme la EGR, la turbina si la soft . La D5 sunt probleme la injectoare dupa 200.ooo km dar nu sunt probleme cu pompa de inalta presiune, cu EGR-ul sau cu softul . RCA-ul este mai mare cu 100 lei pe an la XC70-ul fata de C30, deci nu e mare diferenta, la impozit este o diferenta mare dar se amortizeaza prin lipsa banilor bagati in motor iar o diferenta uriasa este la piese, piesele de V70 sunt mai ieftine ca la S40/V50, mai ales piesele SH in caz de accident (capota, faruri, usi, etc) . Adica in 3 ani diferenta este de ~3000 lei dar nu bagi un ban in piese iar daca o lovesti in fata preturile sunt de ras in comparatie cu S40-ul nou .

Consumul in schimb este identic daca nu chiar mai bun la D5 care consuma cam ~5% afara desi are un motor mai mare, putere mai mare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

d5ul modelul mai vechi te referi sau si la cel nou dupa 2009 incoa?ca ma bate gandu incet sa caut un s80 . este d5 cu cutie manuala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai D5 cu cutie manuala este cea mai buna varianta! Indiferent de ani, este acelasi tip de motor, in schimb cu cat creste diferenta de ani intre masini, difera electronica la ele! Personal as prefera un s60 decat s80!

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi as vrea cam 2009-2010.inca mai studiez oferta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham, credeam ca ceva mai vechi!

Atunci da, este misto s80-ul! Tata il are pe cel de 163cp din 2007! Nu poate spune ca este o masina exceptionala raport calitate pret, in schimb motorul toarce si trage foarte frumos! Consumul in schimb este maricel pentru oras! In afara orasului am reusit sa scot cu ea, cat scot cu a mea! :)

Daca nu ma insel la cele noi le-au mai adaugat ceva caluti, si anume undeva pe la 205, cred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar dupa 2011 are si 205 si doar automat.in fine...gata offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now