vali.ichim

Consum urban S40 2.0D

81 posts in this topic

Aha.

Pai VIN-ul meu este YV1MS754162189817.

Al optulea caracter este 4 ceea ce ar insemna ca nu am DPF.

Cinstit vorbind, nu stiam. Multumesc pentru informatie! :)

Teoretic (scuze de off-topic) lipsa DPF-ului ar fi in beneficiul meu, concluzionand cele citite pana acum pe forum.

Altfel, da, ma poate ajuta cineva de pe forum cu o confirmare de DPF da/nu extrasa conform cu VIN-ul masinii?

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha.

Pai VIN-ul meu este YV1MS754162189817.

Al optulea caracter este 4 ceea ce ar insemna ca nu am DPF.

Cinstit vorbind, nu stiam. Multumesc pentru informatie! :smile:

Teoretic (scuze de off-topic) lipsa DPF-ului ar fi in beneficiul meu, concluzionand cele citite pana acum pe forum.

Altfel, da, ma poate ajuta cineva de pe forum cu o confirmare de DPF da/nu extrasa conform cu VIN-ul masinii?

Multumesc,

Vali

Daca iti da cu fum negru cand o calci nu ai dpf (filtru particule), daca nu scoate fum cand o calci atunci ai dpf.

In legatura cu consumul, daca ai dpf iti creste consumul in incercarea de a se regenera, din cate am citit mai mult de 15km/zi nu faci si nu vreau sa-mi imaginez in ce stare ai filtrul

PS: eu l-am scos si nu-mi mai sare la 7% in Bucuresti cu Ac ON tot timpul si omorata. 1.6d (inainte statea undeva intre 8,5-10%)

PS2: poti lua in calcul si varianta 2, care este ieftina si mult mai rapida, Metrorex-ul :headbang:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti da cu fum negru cand o calci nu ai dpf (filtru particule), daca nu scoate fum cand o calci atunci ai dpf.

In legatura cu consumul, daca ai dpf iti creste consumul in incercarea de a se regenera, din cate am citit mai mult de 15km/zi nu faci si nu vreau sa-mi imaginez in ce stare ai filtrul

PS: eu l-am scos si nu-mi mai sare la 7% in Bucuresti cu Ac ON tot timpul si omorata. 1.6d (inainte statea undeva intre 8,5-10%)

PS2: poti lua in calcul si varianta 2, care este ieftina si mult mai rapida, Metrorex-ul :headbang:

Nu am observat, inca, daca imi da cu fum negru cand o calc; voi lua asta in calcul.

Da, in genere fac ~15 km pe zi, de luni pana vineri.

Mai multi km fac in week-end [compensez, as zice] si in unele zile cu exceptie cand trebuie sa ma deplasez musai in alta parte a orasului.

Apropo, masina a circulat in Bucuresti si anii precedenti, inainte sa o cumpar eu - asta am luat in calcul.

Frumos spus cu Metrorex-ul, daca as avea statie macar aproape de locul de munca; nu am, Baneasa "rullz". /:)

Am folosit transportul in comun mai mult de 1 an; mi-au scos peri albi timpii morti pe drum, mult mai mult decat consumul vizavi de care ma consultam cu voi aici.

In concluzie, Metrorex-ul nu este mai rapid pentru mine, iar mai ieftin era daca aveam biroul in proximitatea unei statii.

O ora transportul in comun vs. 25 de minute cu masina este o diferenta, costa dar este. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea mai inteleg ce si cum...

Poate ma voi lamuri intr-un timp rezonabil. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa diferenta? bine ca nu am comp. bord ca ma umpleam de nervi :D

tot nu mi-a raspuns nimeni la intrebare :smile:

Sunt motoare 2,0 Diesel cu si fara DPF, puse pe s40, respectiv v50? sau este in functie de anul de fabricatie al masinii? smile.png

DA.

L-am cumparat SH - V50 fabricat Octombrie 2007, 2.0D fara DPF.

(primul proprietar l-a cmparat de nou de la Primus)

Al optulea caracter din VIN este tot 4.

Sincer, nici eu nu stiu care e algoritmul, si nici ce clasa de poluare are !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talon sau carte ce specifica? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talon sau carte ce specifica? :smile:

Nimic ?

...sau nu stiu eu sa "citesc" talonul model nou...

de fapt e un E4 la sfarsit, dar nu sunt convins.

Edited by Ygrec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara DPF este euro3, caracterul #8 poate fi 4 sau 3 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara DPF este euro3, caracterul #8 poate fi 4 sau 3 .

Asadar, caracterul #8 nu poate fi 5 decat pentru norma Euro 5 iar 4 indica norma Euro 4 ceea ce impune si DPF din fabrica.

Aici am gasit asta: 4 = KOD: EURO4

Si la mine pe talonul nou scrie E4.

Niste destepti au gresit clasificarea la inmatricularea precedenta, pe proprietarul anterior, si cand am fost la RAR Neamt pentru identificare, acum 3 saptamani, imi spun ca de fapt este Euro 3. Ma uitam lung la ei, ei la mine, cauta mai bine in baza de date si afla ca greseala a fost a lor dar ca se poate rezolva problema cu o "atentie" ca sa nu mai trec printr-o serie de proceduri complicate - 100 RON cand, din nou, de fapt era greseala lor... Profi, ce sa mai spun. [imi cer scuze pentru off-topic dar mi s-a parut penibila situatia.]

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara DPF este euro3, caracterul #8 poate fi 4 sau 3 .

Sau 5, cum este in cazul meu, care arata si faptul ca este DPF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum spuneam mai sus, am cam ametit. :)

Euro 5 banuiesc ca nu este; aia a intrat in vigoare dupa luna Septembrie a lui 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara DPF este euro3, caracterul #8 poate fi 4 sau 3 .

eu am euro 4 fara DPF. nu e obligatoriu sa aiba dpf ca sa fie euro4. ex. octavia 3 1.9 tdi BXE model 2009 -> euro 4 fara DPF.

De asemenea daca are DPF nu inseamna ca e euro4 (dpf exista dinaintea introducerii euro4).

Si exista si 5 la caracterul #8, ceea ce pentru anumiti ani de fabricatie, la volvo s40, inseamna euro4 cu DPF (luat din specificatiile volvo, nu am timp sa caut acum, dar promit ca gasesc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci vrei sa zici ca este euro 3 cu dpf si in carte sa scrie euro 3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci vrei sa zici ca este euro 3 cu dpf si in carte sa scrie euro 3?

nu ma refeream la volvo s40, nu stiu ce norma de poluare aveau in 2004-2005. Ma refeream in general... ex. Peugeot 307 2.0hdi 109cp fab 2002, euro 3 + dpf

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cateva zile schimb uleiul si ma uit sub masina, ca sa ma lamuresc si eu daca am DPF sau ba.

Revenind la subiect, am inceput sa conduc in Bucuresti ca un mosulica proprietar de model 240 din '74, sa vad diferenta la litri. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma refeream la volvo s40, nu stiu ce norma de poluare aveau in 2004-2005. Ma refeream in general... ex. Peugeot 307 2.0hdi 109cp fab 2002, euro 3 + dpf

poi si atunci in carte scrie euro 3?

dpf ul s a adaugat pt a face din euro 3 un euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vali Ichim, de ce trebuie sa te uiti sub masina ? Nu e mai simplu sa te uiti sub bancheta din spatele soferului sa vezi daca ai modul ADM ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BoganG: Nu m-am uitat pentru, cinstit vorbind, nu stiam. Si apropo de DPF, m-am uitat sub masina ieri cand eram in service, cu schimbatul de consumabile, impreuna cu "maestrul" mecanic. Mecanicul mi-a confirmat ca nu am nicio sonda X (nu mai retin exact numele) si, tot acel mecanic spunea, ca nu am DPF. Am facut niste poze sub masina si le voi urca maine aici pe forum cu scopul de a ma consulta cu voi, tot despre DPF - daca are sau ba. Tin sa nu va obosesc cu banalitati insa sunt nou in ale marcii si o abordez "babeste". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum scriam aseara, am facut cateva poze sub masina in ideea de a afla si de la voi daca are DPF sau nu - asta inainte sa ma intrebe BogdanG de ce nu ma uit dupa modulul ADM, despre care eu habar nu aveam.

Sper sa fie relevante pozele astea.

post-4049-0-58559700-1341218660_thumb.jp

post-4049-0-54811400-1341218664_thumb.jp

post-4049-0-29540100-1341218669_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe zona in care ai facut cred ca toate si cele cu dpf/fara arata la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, inteleg ca pozele nu arata mare lucru.

Din nou, mecanicul mi-a spus ca nu am.

Daca acest DPF arata ca aici, aici sau aici, atunci pot sa spun ca imi lipseste. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, asadar acela este buclucasul DPF insa eu ma bucur, din nou, ca nu a fost inclus in echiparea masinii. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now