Ovidiu XC90

Zgomot la bord in zona gurii de ventilatie din dreapta.

15 posts in this topic

Salut !

Sunt nou pe acest forum. Mi-am achizitionat in decembrie 2011 un XC90 Summum, nou, 7 locuri, D5 200CP, cutie automata.

Am o problema: in partea dreapta, la aeratorul pasagerului se aude un zgomot destul de enervant cand masina vibreaza sau trece peste o groapa sau o denivelare. Am constatat ca zgomotul se aude mai mult dupa ce merg 30-40 min si aerul conditionat functioneaza. Are cineva idee ce as putea sa verific inainte de a ma duce la servis sa-mi dea tot bordul jos ? Ce riscuri ar fi daca mi se demonteaza bordul ?

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa demontezi bordul ? Diferitele repere de plastic ce sunt supuse vibratiilor au "pufare" de pasla tocmai pt a prevenii aparitia "greierilor" . Se verifica daca mai exista acea pasla si cu asta basta .

Riscurile variaza in functie de nr pieselor ramase, daca ramane un surub in plus este bine, daca ramane o punga e rau .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea este: ca sa verifici existenta "puffer-elor" nu trebuie demontata partea din fata a bordului ?

E posibil zgomotul sa vina si din locul in care este airbag-ul pasager, chiar daca el de aude in zona aeratorului din dreapta.

Zgomotul seamana cu cel al unei piulite scapate si care vibreaza pe un plastic....Mai are cineva problema asta ?

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovidiu, ai fost de curand la service? Sau ai copii mici? Nu de alta, dar poate cineva a scapat ceva intr-una din gurile de ventilatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum am avut problema asta la doua masini total diferite, si la ambele a fost vorba de airbag-ul pasager care clantanea. La ambele, pana la variantele finale, reparatia consta in cate un pod de palma plasat strategic.

la una accesul a fost facut prin lateral si pe sub, cu scos torpedoul.. din cate am vazut. La a doua nu am avut acces in sala de operatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu G: am copii mici, dar nu au acces in fata. Este cam imposibil sa fi aruncat ceva acolo. Cand am fost la service cu alta problema, au constatat si defectiunea asta, dar urmeaza sa ma mai duc inca o data sa desfaca partea aceea a bordului, eventual aeratorul din dreapta.

Mihaipg: este foarte posibil sa fie si de la airbag. Zgomotul se aude pe la aeratorul dreapta, insa este posibil sa se propage si din zona airbag-ului. Problema este ca eu am service-ul la 300km si tot aveam sperante ca este ceva simplu, pe care pot sa-l rezolv....insa se pare ca nu scap....tot trebuie sa ajung la service.

Orice sfat imi este util, ca poate ii indrum spre problema, sa nu-mi desfaca surub cu surub toata masina :)

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la servis, dar ei nu au gasit nimic clar. A ramas ca trebuie sa-mi desfaca bordul surubel cu surubel, si mi-e tare teama ca odata desfacut, o sa-mi mai apara si alti greierasi in viitor.... De aceea am incercat sa aprofundez problema singur....

Se pare ca "blestemul" continua.... Dupa ce cred (!!!) ca am rezolvat problema zgomotului de la aerator, plasand un burete de spalat vasele deasupra conductei de aer, in zona conectorului cu gura de ventilatie, acum am alt zgomot !!!! Geamul din dreapta, spate scartaie la cea mai mica denivelare sau gropita. Ca sa scap de zgomot il deschid cativa milimetri...dar asta nu prea e o solutie.....totusi e vorba de un XC90, o masina premium..... Aveti idee ce ar putea fi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate la noi nu se face service-ul ca la carte . Trebuie dat cu silicon pe chedere si se rezolva (procedura asta se aplica si la bmw , mercedes si restul )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava, poti detalia putin aceasta operatiune de siliconare a chederelor? De care silicon si pe care cheder? Aceasi problema ca si Ovidiu o am si eu cu geamul de la sofer, care scartaie/clantane la anumite denivelari, de cand am luat-o :) Am ajuns de am si dat jos fata de la portiera sa vad daca e ceva "liber" inauntru din cauza asta si tot nimic (macar am schimbat blestematele de ghidaje de plastic cu ocazia asta). Ovidiu, daca nu se rezolva, din experienta proprie iti spun ca in timp nu te mai deranjeaza...cel putin eu dupa 2 ani (si asta avand in vedere ca imi e fix in ureche nu in spate) abia ii mai observ prezenta si chiar uitasem de ea pana nu am vazut postarea lui Brava si am zis " Poate merge si la mine".

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Brava pentru raspuns. Ca si Mihai, te rog sa detaliezi putin operatiunea. Ce tip de silicon sa folosesc ?

Mihai, sunt 100% ca ai dreptate, ca in timp nu o sa mai deranjeze astfel de zgomote, dar deocamdata imi e greu sa ma multumesc cu ideea ca am dat o grama de bani pe masina asta si scartaie :)) Are doar 7 luni si am facut 26.000 km pana acum. E totusi noua.... In rest sunt foarte multumit de ea, totul e ok....

In general tipul acesta de probleme e mai delicat...e mult mai simplu sa schimbi o piesa stricata decat sa rezolvi un scartait....dar totusi nu vreau sa scartaie :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovidiu, nu ma intelege gresit, daca as fi in locul tau (masina luata noua, nu SH) probabil as scoate flacari pe nas la orice defect sau minus calitativ ce nu se justifica in banii dati pe ea. 2 lucruri uitasem sa mentionez referitor la problemele tale :

1. legat de zgomotul din fanta de aerisire a pasagerului : nu stiu cum este la xc90, dar la s60 se mai intampla sa vibreze nu ceva din interiorul bordului, ci chiar usita glisanta din lateral (ai acces la ea doar cu portiera deschisa). Repet, nu stiu daca la xc90 bordul are aceasi structura, dar mi s-a intamplat de multe ori ca tocmai usita respectiva sa capete o vibratie daca nu este fixata bine si in cele mai multe cazuri am descoperit ca factorul numarul 1 ar fi... (punctul 2)

2. plasticele Volvo si schimbarile de temperatura - nu ai sa iti cunosti masina (ma refer la greieri) pana nu ai trecut cu ea printr-o vara calduroasa si o iarna friguroasa. Cel putin la s60 (-ul meu) am observat ca multe din aceste deficiente apar odata cu schimbarea de temperatura si asta avand in vedere ca nu ma pot plange de multe asemenea bucurii pe masina mea: geamul de la sofer cum am mentionat, a mai fost cupla de la centura mea (a disparut), o scarataiala la torpedou (rezolvata cu un tampon sintetic bine plasat), si ocazionala trepidatie tot in fanta pasagerului care in cazul meu a fost usita respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai, multumesc pentru raspuns. Eu tot pe la usita din dreapta am "operat-o" si am avut loc sa bag buretelul acela. O sa verific totusi si usita sa nu vibreze si ea.

Ceea ce nu-mi mai place, este organizarea firelor pe sub scaune. Nu mi se par bine prinse cu bride, si sunt nemascate. De ex. am un conector sub scaunul pasagerului care e prins destul de slab cu o brida si oricand poate sa vibreze.

Toate aceste zgomote ma deranjeaza mai ales cand fac drumuri lungi si intervine oboseala. Dupa parerea mea o masina trebuie sa te relaxeze, nu sa te streseze si mai mult. De aceea totusi am asteptari mai mari de la Volvo XC90....

Astept totusi raspuns de la Brava sau de la cine stie cum se face siliconarea chederelor, ca as vrea sa rezolv scartaitul acela de la geamul usii din spate....

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava, multumesc mult pentru raspuns. Studiez si link-urile, dar o sa ajung si la Primus sa vad daca pot sa-mi rezolve problema simplu.... Pana atunci sper sa nu-mi mai apara si alte scartaieli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am studiat ce mi-ati recomandat, si am incercat cu glicerina boraxata. Rezultatul a fost foarte bun. Nu mai scartaie deloc. Banuiesc ca o sa trebuiasca sa repet de cateva ori "tratamentul". Am flaconul la mine permanent :)))) La iarna sper ca nu o sa trebuiasca sa-i dau si un Nurofen ..... Cand ajung la Primus o sa-i rog sa-mi dea si cu silicon de cheder special.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now