Sign in to follow this  
Followers 0
catalinbv

fulie arbore cotit

17 posts in this topic

buna seara .a mai schimbat cineva fulia la arborele cotit trebuie vreo cheie speciala?pt ca mi se un trancanit si banuiesc ca e de la fulia arborelui,pt ca intinzatorul l am schimbat si fulia la alternator,ma poate ajuta cineva cu vreun sfat,multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat problema,e un surub cu cap ce vine cheia de 18,mai e nevoie de cineva sa apese pedala de frana si in viteza a 5 e putin cam incomod.topic close

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca glumesti? Acel surub se desface/strange cu pistol pneumatic de impact si in prealabil se caleaza . Strans cu cheia normala nu inseamna strans, risti sa se desfaca fiind vorba de un "vibration dumper" . De strans se strange la 50Nm .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua!

Se poate ca fulia de la arbore sa faca zgomot la rece 1~2min, dupa care sa nu se mai auda? E un v50, 2.0d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se aude un ca un "huruit" e probabil sa-ti faca pompa de apa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult! E un huruit, dar intrerupt, iar zomotul uneori se aude, uneori nu. O sa desfac capacele si o sa verific pompa la rece. Daca ar fi pompa si nu curge mai pot merge 2-3000km? Aveam in plan sa schimb distributia cand revin in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca poti face o inregistare sa vedem cum se aude e perfect. Din pacate nu iti pot spune daca tine sau nu inca 3000Km, personal nu am vazut pompa de apa gripata la 2.0D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inregistrat o data, dar calitatea lasa de dorit. Cand desfac capacele la distributie o sa inregistrez iarasi. O sa o controlez cu stetoscopul sa vedem ce canta... Multumesc mult inca o data pentru raspunsuri. Dupa ce controlez revin cu rezultate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam, succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit am reusit sa inregistrez zgomotul "minune". Se pare ca e "un inceput de sfarsit" al intinzatorului curelei auxiliare. Am observat ca mai "scartaie" si dupa ce spal masina cu presiune, dar dupa cateva secunde dispare. V_20170221_173846

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din filmare se aude un zgomot metalic ce pare de lanț mai degrabă decât de întinzător .

De ce nu dai auxiliara jos și vezi dacă se mai aude .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aude un zgomot metalic. Incearca sa vezi daca poti asocia zgomotul cu rotatia unei role sau cu rotatia fuliei de la alternator/vilbrochen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vara trecuta am schimbat garniturile de la galeria de admisie si am verificat si lantul cu patinele, erau ok si am cel mult 8000km de atunci. Cum am spus si mai sus, sunetul asta apare alternativ la rece (sub 5°C) si dupa ce am ascultat cu stetoscopul, dar la cald, cel mai urat se aude rulmentul de la rola intinzatorul curelei auxiliare. Am verificat la mana rolele si tot asta merge mai libera. I-am bagat usor vaselina si astept sa vad daca mai face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0