javer

probleme cutie de viteze

3 posts in this topic

Salutare,

de ceva vreme am remarcat un zgomot ciudat la al meu volvo v40 1.9d 2004.(172.000km)

Se aude ca un fel de "carait" nu stiu exact sa il descriu dar cert este ca il aud cel mai bine in momentul cand este pe liber in stationare si accelerez usor apoi dau drumul pedalei si se aude zgomotul.Acelasi zgomot dar mult mai gros se aude la oprirea motorului.Se aude si in mers cand merg constatnt intr-o viteza in momentul cand reduc acceleratia .Mentionez ca zgomotul nu se aude daca calc pedala de ambreaj.Am fost la un service si mi-au spus ca nu stiu exact ce are ca s-ar putea sa fie de la volanta sau in cel mai rau caz de la cutia de viteze.Cert este ca zgomotul se intensifica din ce in ce mai mult si nu stiu la ce sa ma astept.Va rog sa ma ajutati cu o sugestie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanta, ambreiaj ?

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ar fi volanta nu ar face bataie in mers ci mai mult in stationare cand sta pe liber.....eu am pe stoc si cutia ta si volanta ta....volanta 900ron cutia 1100ron....dar trebuie sa stii sigur ce problema ai...ca sa nu dai banii de aiurea pe manopera si piese.... daca afli un raspuns sigur ne auzim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now