Sepukku

Vecin nebun

58 posts in this topic

La sfarsitul lunii iunie m-am trezit cu masina zgariata cu cheia/cuiul. Cate o dunga pe fiecare parte pe toata lungimea masini plus un autograf larg pe capota.

De aproape 4 ani, o parchez vis-a-vis de blog pentru ca trotuarul este mai larg si nu deranjeaza nici trecatorii. Locuri sunt destule, n-au fost niciodata probleme. Daca ajungi acasa mai tarziu nu mai gasesti loc dar sigur gasesti in apropiere sau imediat dupa colt, pe bulevard. E drept, cand s-a intamplat evenimentul era poate cu 2-3 locuri mai in fata de locul unde parchez de obicei dar nu consider asta ca fiind o problema mai ales ca nimeni nu pare a respecta un tipar pe lungimea de care vorbesc.Masina nu o folosesc foarte des, mai mult in weekend deci sta 4-5 zile nemiscata. Parcam cu totii, pe acea linie unde se nimereste. Repet, locuri sunt destule si sunt si altii care parcheaza temporar acolo pe parcursul zilei. Iarna trecuta au fost chiar 2 masini la vanzare nemiscate vreo 4-5 luni care nu erau din zona. Aseara am parcat din nou un pic mai in fata si azi dimineata am gasit inca o dunga toata laterala stanga plus una pe capota mai mica. Intr-un fel ma bucur ca s-a intamplat asa pentru ca acum macar stiu ca n-a fost o actiune singulara si probabil e aceeasi persoana care are ceva cu mine/masina mea. Nu m-am certat niciodata cu nimeni, nu am nici dusmanii si nici prietenii cu nimeni din zona.

Am fost la politie si am reclamat prima data dar nu am nici o speranta ca vor da de individ.

Intrebarile mele sunt: Cum ar trebui sa procedez? Sa urmaresc masina de pe geam? Sa pun o camera? Sa parchez in cu totul alta zona? Sa vad masina care parcheaza pe locu ala si sa ma iau de propietar? Nu vreau sa cred ca voi fi nevoit sa-mi las masina in cu totul alta zona doar pentru ca e un dezaxat in zona. Voi ati patit vreunul asa ceva? Nu stiu ce sa mai cred si mai ales, nu stiu cum sa reactionez.

Edited by Sepukku

Share this post


Link to post
Share on other sites

O camera video cred ca te va ajuta sa gasesti autorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu exact la fel. Parcam intr-o zona fara marcaje de vreun fel (fie oficiale sau neoficiale) si mi-am gasit masina zgariata de jur imprejur, inclusiv capota. Erau asa de adanci zgarieturile incat ajungeau la tabla.....Inafara de injuraturi in eter nu am avut de face. M-am si mutat intre timp, iar masina am vopsit-o din nou.... Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooolee, ole ole oleeeeee, ROMANIAAA, asta eeeeee :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce in ce mai multi dezaxati in tara asta; nu era oare mai simplu sa iti lase un biletel pe geam prin care sa isi exprime nemultumirea ? Cu siguranta ca da, insa ce bine e sa simtim acel sentiment cum ca am fi (vezi Doamne) mai altfel decat ceilalti poporeni ce haladuie pe pamant. Daca ar fi avut fie citeva circumvolutiuni in plus sau macar cativa mililitri de sange prin alte locuri, ar fi ales calea face-to-face, insa ma indoiesc ca o va face dupa a doua pictura executata maiastru pe masina.

Imi pare sincer rau, atat pentru tine Sepukku cat si pentru ceea ce a patit Irina si sper sa dai de el/ea. Organele abilitate nu o vor face, e prea marunta povestea ta si fara implicatii benefice, deci nu merita un deranj prea mare din partea lor.

Dupa parerea mea, varianta cea mai buna (oricum masina necesita deja vopsire) ar fi o lasi in acelasi loc in care a fost zgariata, insa sa-i montezi o camera mica, in habitaclu, cu bataie spre geamul soferului, poate ai "norocul" ca efemerida sa reapara si cu aceasta proba poti merge la cei indreptatiti sa faca ceea ce ar trebui intr-un astfel de caz.

Ar mai fi varianta "De veghe in lanul de secara", iar cand va aparea entitatea, ii retii imaginea pe camera (ca proba) si apoi iti compensezi contravaloarea costurilor revopsirii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putea. Pix si foaie nu avea, decat cheie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putea. Pix si foaie nu avea, decat cheie :D

Corect !

Americanii au cheltuit peste 1 milion de $ pentru a inventa un pix care să scrie in imponderabilitate, rușii alegând varianta folosirii unui banal creion...

Românașu' ăsta a fost mai inventiv ca ăi' de mai sus, in condițiile in care gravitația ia tras materia cenușie spre sol. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, voi remedia toate zgarieturile plus mici defecte pe care le aveam deja. Problema mea este insa ce fac dupa? Asta ma macina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauti alt loc de parcare. mie mi-au ingaurit cauciucul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect !

Americanii au cheltuit peste 1 milion de $ pentru a inventa un pix care să scrie in imponderabilitate, rușii alegând varianta folosirii unui banal creion...

Românașu' ăsta a fost mai inventiv ca ăi' de mai sus, in condițiile in care gravitația ia tras materia cenușie spre sol. :lol:

Adevarat, insa varful creionului se poate rupe si poate intra unui astronaut in ochi, ceea ce ar putea fi catastrofal pentru misiune, asta a fost explicatia Americanilor, care mi se pare chiar logica.

Da, voi remedia toate zgarieturile plus mici defecte pe care le aveam deja. Problema mea este insa ce fac dupa? Asta ma macina.

Pana la camera, ai putea urmarii care masina apare cel mai des pe acel loc de parcare si eventual cand apare "una straina", daca are parte de acelasi tratament ca si a ta. Si astfel ai sanse destul de mari sa gasesti faptasul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o camera, poate-l prinzi pe nemernic (tare mi-ar placea!); eu sunt mancat

de javrele romanesti invidioase pe cei care au Volvo, am n semne pe caroserie ...

din pacate, la mine configuratia locala nu-mi permite o camera ..., recent masinuca

mea a mai primit o "atentie" ... mancaiar viermii de scarnavii ... imi pare rau pentru

tine, asi fi peste masura de bucuros daca macar tu ai reusi sa-l gasesti si sa-l

faci sa plateasca cu varf si indesat, m-asi simti si eu razbunat ... politia ma intreaba

periodic daca am mai avut astfel de probleme cu masina!?! , atat sunt in stare ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu si cu camera de dovedit, la domiciliu am aceasi situatie de cativa ani am suprize cu zgariatul sau loviturile pe fetele usilor, acum vreau sa cumpar un DVR sa pun 2 camere externe, dar am fost sfatuit sa cumpar totul cu factura si sa efectuez montajul cu o firma specializata, altfel in instanta nu sunt admise filmarile, pentru interiorul masinii exista sisteme mini-dvr cu card de 18gd cu sensor de miscare dar nu stiu cat costa, asa ceva ar fi mai indicat sa montezi dar ai nevoie de 2 3 camere sa acoperi toate unghiurile. :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil am sa urmaresc masinile ce parcheaza acolo si voi intreba propietarii. Oricum nu sunt mai mult de 2-3 masini care parcheaza regulat in acea zona. Cu camerele nu rezolv absolut nimic. Si mai probabil imi voi tine masina in alta parte dupa reparatie.

Edited by Sepukku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine sa ii faci o prelata, numai daca nu circuli zilnic cu ea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu totii avem vecini idioti asa ca la ce sa ne miram. Pe vremea aia aveam un Renault19, va povestesc si eu despre vecinul meu care are impresia ca plateste loc de parcare si doar el are dreptul sa parcheze acolo. In Romania locuiesc pe Mihai Viteazul (Bulevard) care intradevar este o parcare mare dar la 10 blocuri turn probabil. Cine sta sa-si marcheze locul de parcare? Nimeni, pentru ca nu platim pentru acel loc si fiecare parcheaza cum apuca. Tot timpul imi gaseam stergatoarele ridicate cand parcam pe locul taximetristului (vecinul idiot). Chiar mi-a si spus sa nu mai parchez pe locul lui ca doar el are voie in acel loc. Bineinteles i-am spus frumos daca e dement si crede ca locul e al lui greseste si nu-mi impune el mie unde sa parchez eu, ca in parcare nu e fiecare cu locul lui. Cateva zile mai tarziu mi-am gasit o coaja de banana pe capota si bineinteles stergatorile ridicate ca semn ca iar am parcat pe locul lui. M-am luat de el si i-am zis ca de mai pune mana pe masina mea il aranjez. Apoi auzisem de la alti vecini ca la el e ceva normal sa se certe cu toata lumea si oamenii evita sa parcheze pe locul lui. De atunci o faceam intentionat parcam doar pe "locul lui" sa-i arat ca nu-i cum vrea el. Apoi am gasit tocana de cartofi pe plafon aruncata de la etajul 7 unde sta el. Are 40 de ani 120kg, inalt si probabil se crede Spartacus dar n-am mai tinut cont si l-am aranjat. Efectiv i-am batut la usa si l-am tras afara pe hol. L-am "servit" bine de tot, o intervenit si fica-sa o primit si ea 2 palme si gata, de atunci parchez unde vreau. L-am atentionat daca vreodata imi gasesc masina zgariata sau murdara cu ce stii ce ciorbe o sa-l servesc si mai rau indiferent daca o facut-o el sau nu. Cred ca m-a blestemat ca la o luna dupa incident mi s-a stricat masina de tot. Dar chiar si acum cand merg acasa in concediu parchez intentionat pe locul lui sa vad daca si-a revenit din nebunie si intradevar nu mai gasesc tocana sau banane pe masina. Mai ales ca nu se compara Volvo cu renault as fi in stare sa-i rup mainile de se atinge de masina. In concluzie, daca traim in jungla atunci cateodata e bine sa facem legea junglei si se pare ca da roade.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mr. Sepukku, se poate si mai rau. In cateva zile dupa ce am luat 850-ul, m-am trezit cu un mesaj dubios pe hayon. Aceeasi poveste, nimeni nu plateste locuri de parcare, dar nu aia a fost problema. :D Din fericire, am un prieten bun, patron la un magazin din apropiere, care m-a lasat sa urmaresc inregistrarile de pe una din camerele lui de supraveghere, care (norocul meu), a batut toata noaptea pe masina. L-am gasit pe individ (da, un TIP), care s-a cam pierdut la "interogatoriu" si a recunoscut ca defapt, gresise masina, dorind sa isi razbune sora, sau ceva de genul acesta. Eu sunt un om calm si nu am nevoie de violenta in viata mea, dar si-a trait urmatoarele saptamani cu jumatate de fata umflata. Un pumn "din fundul gradinii", ca m-au durut falangele 3 zile. Va doresc sa nu aveti parte de prea multe chei/cuie/obiecte contondente, ca m-am si speriat cat de nervos se poate deveni din vina unei masini.

post-3677-0-53677300-1381043830_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan S, cred ca nici unul dintre noi nu e violent dar cand ne gasim masinile zgariate parca devenim dementi. Chiar daca avem masini nu foarte scumpe pentru noi e ca un copil nostru. Am observat ca toti suntem "fixisti" adica nu suportam sa umblam cu un bec ars, murdara, sa troncane etc etc. Doar noi stim cata grija avem sa nu le lovim si cati bani investim in ele. E si normal ca atunci cand vecinul se atinge de masina sa-l servim cu cate un pumn.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Norocul vostru e ca i-ati gasit pe nemernici, eu nu stiu cine se ocupa cu

dastea pe strada la mine si nici nu asi putea sa-i toznesc, deh mamboo

cel mititel ...; acu trei saptamani jumate mi s-a lipit unu/una cu un Mini de

nr-ul din fata si mi l-a deformat o tara; n-am avut rabdare sa atept, m-am

plimbat io ceva timp si cand am revenit plecase ... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat ca toti suntem "fixisti" adica nu suportam sa umblam cu un bec ars, murdara, sa troncane etc etc.

Pai, cam asa ceva. M-a deranjat pana si faptul ca pe pozitii aveam becuri diferite, chiar daca erau de aceeasi intensitate. Poate eu exagerez putin cu strictetea, dar ma consoleaza o vorba a unui om care este important pentru mine. "Pe genul acesta de gandire a crescut Germania" . :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan S, cred ca nici unul dintre noi nu e violent dar cand ne gasim masinile zgariate parca devenim dementi. Chiar daca avem masini nu foarte scumpe pentru noi e ca un copil nostru. Am observat ca toti suntem "fixisti" adica nu suportam sa umblam cu un bec ars, murdara, sa troncane etc etc. Doar noi stim cata grija avem sa nu le lovim si cati bani investim in ele. E si normal ca atunci cand vecinul se atinge de masina sa-l servim cu cate un pumn.

Pe mine acum cativa ani, chiar de ziua mea, m-a sunat un prieten la 6 dimineata, sa ma uit la masina, ca de la el din casa (de la geam) se vede ceva ciudat la masina mea si crede ca am geamurile sparte. Am iesit afara si am constatat ca am toate gemurile luate la rand cu ranga (mai putin luneta). Gemurile au fost antiefractie si nu au cazut, insa.... Am constatat, am sunat la militie si m-am dus sa-mi fac cafeaua de dimineata :D. Au venit militienii, care erau varza! Mi-au umplut masina de cenusa neagra si au plecat. De atunci nu mai stiu nimic de la ei. Ciudat este ca nu ma certasem cu nimeni, nici cu vreo gagica nu am avut probleme si chiar nu am nici o banuiala cine ar fi putut face asta si mai ales de ce! In parbriz a dat de 3 ori si in geamurile laterale de cate 2-3 ori. Am considerat ca a fost cadou de ziua mea si am luat-o ca atare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut,era de la gagica cu care ti-ai facut treaba de ziua ta si ai omis sa-i spui ca ai nevasta!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Paun Ionut asta-i partea cea mai proasta, cand cineva i face felul masinii tale si nu stii cine. La noi sistemul e de asa natura sa nu te poti baza pe politie, tocmai de-aia legea ti-o cam faci singur in cazuri din astea. Cine ti-a lovit masina nu trebuie sa aiba neeaparat un motiv, pur si simplu plictiseala, invidia (tu ai volvo el nu are) beat etc. Sau cine stie, poate ai facut vreo fatuca sa sufere si s-a razbunat chiar de ziua ta :)

Radem glumim dar niciodata nu o sa inteleg treaba asta : Daca cineva are ceva de impartit cu mine de ce se razbuna pe masina mea si nu vine sa ne rezolvam problemele face to face. Ce-ai facut pana la urma, ai schimbat toate geamurile sau ai ramas cu ciobituri doar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa precizez ca am elucidat misterul vara asta. Se pare ca a fost un intreg comitet din blocul de vis-a-vis. Se pare ca administratorul blocului i-a spus unui vecin de-al meu la vremea respectiva sa-mi iau masina de acolo. Vecinul nu a stiut a cui e masina, desi pe mine ma cunostea, si drept urmare oamenii mi-au zgariat-o in ciuda faptului ca puteau pune lejer un biletel in care sa-si exprime nemultumirile din cei 3-4 ani in care am parcat acolo. De atunci nu am mai parcat in locul respectiv. Ciudat este ca acum sunt mereu 2-3 locuri pe care nu parcheaza nimeni. Poate ca voiau locul gol...

Cert e ca mai mereu e un vecin. M-am convins acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Paun Ionut asta-i partea cea mai proasta, cand cineva i face felul masinii tale si nu stii cine. La noi sistemul e de asa natura sa nu te poti baza pe politie, tocmai de-aia legea ti-o cam faci singur in cazuri din astea. Cine ti-a lovit masina nu trebuie sa aiba neeaparat un motiv, pur si simplu plictiseala, invidia (tu ai volvo el nu are) beat etc. Sau cine stie, poate ai facut vreo fatuca sa sufere si s-a razbunat chiar de ziua ta :smile:

Radem glumim dar niciodata nu o sa inteleg treaba asta : Daca cineva are ceva de impartit cu mine de ce se razbuna pe masina mea si nu vine sa ne rezolvam problemele face to face. Ce-ai facut pana la urma, ai schimbat toate geamurile sau ai ramas cu ciobituri doar?

Am schimbat geamurile si parbrizul. Partea proasta este ca nu am mai pus antiefractie, pentru ca erau foarte scumpe la vremea respectiva

PS: parbrizul a crapat la 3 zile dupa ce l-am schimbat, dar a fost mntat de mine si am urcat masina cu 2 roti pe bordura, si s-a torsionat caroseria :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta cu: "am urcat masina cu 2 roti pe bordura, si s-a torsionat caroseria"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now