Sign in to follow this  
Followers 0
Franke

850 pe gaz...?

9 posts in this topic

Va salut,

vreau sa va intreb daca exista vreun proprietar de 850 nonturbo pe gaz,as vrea sa stiu daca merita investitia si care este costul acesteia?Am inteles ca este rentabil sa pui o instalatie pe gaz pe motoare pana in 1,8,peste aceasta valoare insemnand costuri prea mari din p.d.v al instalatiei si al consumului. Ma poate ajuta cineva cu niste cifre?

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un consum pe GPL cam 13 extraurban si 20-22 urban motor 2.0 turbo

Costul instalatiei de GPL este in jur 4000 de lei.

Depinde de ce consum ai pe benzina acum si cam cati km mergi cu masina pe an ca sa vezi rentabilitatea unei instalatii GPL.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am luat 850-ul anul trecut, avea pe el instalatie de GPL (din aia simpla, nu cu injectoare la fiecare cilindru). Sincer, aveam numai probleme cu ea. Prin noiembrie pur si simplu am deconectat-o. Da, de econom era econom. Consumul era in jur de 13L/100km prin oras.

Acum, daca vrei sa-ti pui gaz pe masina, recomand sa analizezi bine. Cati km faci pe an, merita sau nu investitia? Daca circuli mult (ca mine, minim 70km pe zi, iar uneori si 1000km/saptamana), pai da, merita investitia. Daca folosesti masina doar pe distante scurte - acasa-serviciu-cafenea-acasa - pai nu, mai bine las-o la benzina normal.

Intr-un final, daca te hotarasti - o instalatie buna costa in jur de 600E (cel putin asa e la noi, in Rep. Moldova). Recomand Lavato, sau ceva "verificat".

Bafta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Eu am cumparat acum vreo 4 ani un 850 care avea gaz montat din fabrica (instalatia e olandeza, Vialle). Olandezul de la care am luat-o mi-a zis ca majoritatea celor 330.000 km (atat avea cand am luat-o) au fost facuti pe gaz. Am mai facut si eu vreo 90.000 km, din cam cam 80.000 km pe gaz. Parerea mea e ca se merita cu varf si indesat. Imi consuma in jur de 10 (putin sub) la suta extraurban si cca 13-14 urban. Mers ardeleneste. Daca faceti calculul, raportat la cat costa litrul de benzina, respectiv de GPL, avantajele sub clare. Ideea e ca, cu cat circuli mai mult, cu atat va scoateti banii pe instalatie mai repede. Cat priveste costurile, sunt instalatii si instalatii, asa cum sunt masini si masini. Si oltcitul e masina, si volvo. Asa si la instalatii. Din cate stiu, cele mai bune sunt instalatiile olandeze (Prins, Vialle), numai ca la noi e mai greu cu service-ul la ele. Cele italiene am inteles ca-s de calitate rezonabila si ele. As zice sa va informati la dv in oras ce service-uri sunt, pentru ce tipuri de instalatii, si sa va luati una din marcile pentru care aveti service aproape de casa. Am patit-o cu instalatia Vialle, pentru care nu exista service autorizat in tara la noi, si abia dupa vreun an de cautari am gasit un service care s-o repare, taman la Pitesti.

Daca va mai pot fi de folos cu experienta proprie, trimiteti un pm. Din pacate, nu am timp sa accesez prea des forumul. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa montez si eu o instalatie. Am cerut oferte de la doua firme: Tamasetto - 4000 lei; Brc - 4800 lei. Puteti sa-mi dati ceva sfaturi? As aprecia pareri argumentate. Cea mai buna varianta pret ...

T5 2.0 155kw B5204T 1996

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Landi Renzo si sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara/ziua,

Din cate stiu, Tomasetto are renume de a fi ceva mai buna calitativ decat BRC, deci ma mir ca pretul care vi s-a oferit e pe dos. As alege Tomasetto, in locul dv. Ambele au service-uri destule la noi in tara, deci are cine sa v-o repare postgarantie. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vlpvlp06, spune-mi, te rog cum e instalatia ta; se comuta singuara pe gaz la o anumita temperatura? Poti sa selectezi manual tipul de combustibil pe care vrei sa-l utilezi? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vlpvlp06, spune-mi, te rog cum e instalatia ta; se comuta singuara pe gaz la o anumita temperatura? Poti sa selectezi manual tipul de combustibil pe care vrei sa-l utilezi? Multumesc!

Se comuta singura cand ajunge la o anumita temperatura.

Poti selecta manual benzina sau gpl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0