mariansimiz

ESTE NORMAL?

15 posts in this topic

Buna ziua. Este normal ca morcovul care iese din cutie(automata) si intra in planetara(tripoda) sa se miste(aiba joc)? MULTUMESC

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbesti de capul planetarei (cel dinspre cutie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da , cel care intra in cutie. eu il stiu de tripoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum are joc? Cand tragi de el pe orizontala (stanga-dreapta) sau pe verticala (sus-jos)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ar trebui sa aibe joc! Probabil s-a/s-au dus rulmentul/rulmentii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

joaca in interiorul cutiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu vorbesti de capul planetarei (cel dinspre cutie)?

Andu, decât să dezinformezi, mai bine taci! Capul planetarei nu e înspre cutie, ci înspre roată.

Marian, un anumit joc e considerat normal. Sunt scurgeri de ulei de transmisie pe lângă planetare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu credca are nimeni intentia sa dezinformeze pe aici.

Daca e sa o luam strict tehnic nu exista "cap de planetara" ci "cv joint" sau in romana "articulatie planetara" care poate fi atat inspre roata cat si inspre cutie sau intre 2 parti a unei planetare in functie de constructia acesteia :lol:, exista planetare care au articulatii in ambele parti, spre roata si unde intra in cutie.

Mariansimiz, cat joc are pe verticala ?

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkLFJ4MhozmedY_n38G_P2XGWflO8R_ZRg88D6oTlKR-vbIyouCA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierderi de ulei nu am, dar am gasit un burduf spart la capul planetarei (langa roata). Am schimbat eu burduful dar cand am scos planetara (a fost fara intentie) a iesit foarte usor din tripoda (cap planetara ) langa cutie. Fara axul planetarei am miscat de tripoda sa vad daca iese din cutie... nu a iesit dar am sesizat ca are un pic de joc (3-4mm cred). Acum am montat totul, chiar am facut si vreo 300km si e totul ok dar as vrea sa stiu daca e normal sau nu acel joc.

Edited by mariansimiz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, decât să dezinformezi, mai bine taci! Capul planetarei nu e înspre cutie, ci înspre roată.

Marian, un anumit joc e considerat normal. Sunt scurgeri de ulei de transmisie pe lângă planetare?

Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare dar planetara are striatii la ambele capete! Planetara cred ca este la fel ca a mea (cea scurta din partea soferului), cea dreapta fiind mai lunga si cu un rulment pe la jumatatea ei!

Ai putea sa scoti si restul ramas (cel in care intra tripoda cu rulmenti) si sa verifici in interiorul cutiei cat iti permite spatiul!

post-1775-0-79955400-1347645474_thumb.jp

post-1775-0-01198100-1347645479_thumb.jp

post-1775-0-04624800-1347645483_thumb.jp

post-1775-0-65252000-1347645486_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am miscat de capul din a doua fotografie si avea joc in cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu un joc cred ca de la planetara.cand schimb spotriv cum ar fi din 1 ii dau 2 si scartaie se aude un trascanit destul de tare.daca merg normal nu se aude nimic nici pe denivelari sau drum de tara.am un v50 2.0d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now